Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 26.2 – 27.2


26 lutego 2020 r.


palestyński minister spraw zagranicznych Rijad al-Maliki ostrzegł w Genewie, że plan Izraela budowy nowych domów w rejonie E1, w pobliżu Maaleh Adumim, zniszczy perspektywę rozwiązania dwupaństwowego. “Ten plan jest tak niebezpieczny, bardziej niebezpieczny niż jakikolwiek inny plan osadniczy na Zachodnim Brzegu. Plan zamierza zniszczyć rozwiązanie dwupaństwowe i zabije każdą możliwość dla planu pokojowego zaproponowanego przez prezydenta Donalda Trumpa w zeszłym miesiącu.” Al-Maliki z zadowoleniem przyjął natomiast publikację listy 112 firm prowadzących działalność w społecznościach izraelskich w Judei i Samarii. Powiedział, że lista to “dopiero początek”, a władze palestyńskie szukają możliwych “środków prawnych, aby zmusić firmy do wypłaty odszkodowania. Firmy te będą musiały stamtąd odejść, a my jesteśmy gotowi je przyjąć, jeśli chcą legalnie działać na terytorium palestyńskim.”

 specjalny koordynator ONZ ds. procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie Nickolaj Mladenov, potępił zapowiedź Izraela o budowie nowych domów w dzielnicach Givat Hamatos i Har Homa w Jerozolimie. Skrytykował także ogłoszenie budowy w rejonie E1, niedaleko Maaleh Adumim. “Jestem bardzo zaniepokojony niedawnymi zapowiedziami Izraela dotyczącymi postępu budowy osiedli w Giv’at Hamatos i Har Homa, a także zaniepokojony planami dotyczącymi 3500 mieszkań w kontrowersyjnej strefie E1 na okupowanym Zachodnim Brzegu. Na mocy prawa międzynarodowego wszystkie osiedla są nielegalne i pozostają znaczną przeszkodą dla pokoju. Jeśli plan E1 miałby zostać wdrożony, zerwałby połączenie między północną a południową częścią Zachodniego Brzegu, znacznie zmniejszając szanse na ustanowienie realnego państwa palestyńskiego w ramach wynegocjowanego rozwiązania dwupaństwowego. Wzywam Izrael do powstrzymania się od takich jednostronnych działań, które podsycają niestabilność i dalej niszczą perspektywy wznowienia negocjacji palestyńsko-izraelskich na podstawie odpowiednich rezolucji ONZ, prawa międzynarodowego i umów dwustronnych.”

 ministerstwo zdrowia wieczorem wydało oświadczenie zalecające obywatelom Izraela rozważenie konieczności wyjazdu za granicę w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Europie. “Według oceny ministerstwa zdrowia istnieje duża szansa, że ​​wirus rozprzestrzenił się na inne regiony Europy, a także wiele innych części świata, i dlatego zachęcamy opinię publiczną do ponownego rozważenia potrzeby podróżowania za granicę, z wyjątkiem przypadków powrotu z określonych krajów. Należy unikać podróży na konferencje, seminaria i inne międzynarodowe spotkania, a także wycieczek o charakterze religijnym, na których gromadzą się ludzie z wielu krajów. Należy także unikać konferencji międzynarodowych w Izraelu.” Ministerstwo zdrowia ogłosiło również, że każdy, kto wrócił z Włoch w ciągu ostatnich 14 dni, będzie musiał wejść do izolatki domowej do czasu upływu obowiązkowego 14-dniowego okresu kwarantanny od momentu powrotu. “Wspomniana data ma między innymi zapewnić wystarczająco dużo czasu Włochom przebywającym w Izraelu, aby opuścić kraj w uporządkowany sposób. Wzywamy mieszkańców Izraela, by nie podróżowali do Włoch.”

władze wodne poinformowały, że w ciągu ostatniej doby poziom wody jeziora Kinneret wzrósł o 1 cm, osiągając poziom 209,75 metra poniżej poziomu morza. Kinneret znajduje się teraz 0,95 metra poniżej górnej czerwonej linii, która oznacza napełnienie jeziora.


 

około 2 tys. żydowskich wiernych odwiedziło w nocy grobowiec patriarchy Józefa w Nablusie w Samarii. Ich przejazd autobusami był zabezpieczony przez policję graniczną. Przy grobowcu zlokalizowano podłożony ładunek wybuchowy, który został zneutralizowany przez saperów, a wizyta w grobowcu odbyła się zgodnie z planem.


Start-Up Nation Central and Israel Innovation Authority opublikowało wyniki badań izraelskiego przemysłu hi-tech, który boryka się z niedoborem 18,5 tys. pracowników. Na koniec 2019 r. około 321 tys. Izraelczyków było zatrudnionych w firmach hi-tech w całym kraju. Średnie wynagrodzenie w tej branży w 2018 r. wyniosło 22 479 szekli miesięcznie, w porównaniu do średniej wynoszącej 9 345 szekli w pozostałej części gospodarki. Niedobór pracowników zamienił branżę w “rynek pracowników”, a izraelskie firmy coraz częściej pozyskują pracowników za granicą. Według badania, kluczem do rozwiązania problemu niedoboru pracowników jest zwiększenie podaży pracowników, przede wszystkim poprzez szkolenie większej liczby pracowników technologicznych. Nadal istnieją przeszkody w zatrudnieniu, ponieważ wiele firm nie zatrudnia niedoświadczonych absolwentów.


27 lutego 2020 r.


władze wodne poinformowały, że w ciągu ostatniej doby poziom wody jeziora Kinneret wzrósł o 1,5 cm, osiągając poziom 209,735 metrów p.p.m.


minister obrony Naftali Bennett podpisał nakaz zajęcia 4 mln dolarów przekazanych z Iranu dla Hamasu w Strefie Gazy. Materiał wywiadowczy, który doprowadził do podpisania nakazu, został opracowany przez wywiad wojskowy we współpracy z jednostką zwalczania terroryzmu gospodarczego w ministerstwie obrony. Nakaz podpisany dziś przez ministra obrony jest skierowany przeciwko kantorowi w Gazie, który jest własnością biznesmena Zuhira Szamalaha. Szamalah zajmuje się wymianą waluty dla Hamasu. Przejęte pieniądze były przeznaczone na rozwój infrastruktury terrorystycznej w Strefie Gazy, w tym produkcję broni i płatności na rzecz terrorystów. Nakaz pozwoli na działania przeciwko Szamalahowi i jego rodzinie na całym świecie, poprzez ograniczenie ich działalności finansowej przez międzynarodowe organy finansowe. Bennett powiedział: “Irańska ośmiornica karmi wszystkich terrorystów wokół nas. Nasza działalność antyterrorystyczna dotyczy nie tylko pola bitwy, ale także ich kieszeni. Przeciwko terrorystom na całym świecie prowadzimy szeroko zakrojoną walkę gospodarczą. Będziemy ścigać każdego, kto nas skrzywdzi, aby zabijanie Izraelczyków było wysoce nierentownym przedsięwzięciem.”


minister spraw wewnętrznych Arje Deri powiedział w południe, że Izrael wprowadza zakaz wjazdu do Izraela dla obywateli Włoch, w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. “Nie mamy wyboru. Wirus rozprzestrzenił się we Włoszech.”

Izraelscy naukowcy twierdzą, że opracowali szczepionkę przeciwko koronawirusowi i są już tylko trzy miesiące od przetestowania szczepionki na ludziach. Zespół badawczy z Galilee Research Institute (Migal), który specjalizuje się w biotechnologii, twierdzi, że opracowaną cztery lata temu szczepionkę można zmodyfikować do stosowania u ludzi z powodu podobnej struktury DNA w wirusie, który rozprzestrzenił się z Chinach.


izraelski samolot myśliwski zestrzelił rano bezzałogowy dron lecący nad Morzem Śródziemnym wzdłuż wybrzeża Strefy Gazy. W wydanym oświadczeniu podano, że dron był obserwowany od startu ze Strefy Gazy, a zestrzelony kilkanaście minut później. Jego szczątki spadły do morza.


izraelski bezzałogowy dron zaatakował popołudniem pojazd jadący na południe od Quneitra, po syryjskiej stronie Wzgórz Golan. Zginęła 1 osoba. Był to Emad al-Tawil, który budował siatkę libańskiego Hezbollahu na Wzgórzach Golan. Siatka agentów zbierała dane wywiadowcze na temat Izraela i strefy przygranicznej. Widoczna była ich aktywność związana z obserwowaniem zmian obsady izraelskich posterunków obserwacyjnych przy granicy, co wiąże się z zagrożeniem atakiem terrorystycznym.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że u Izraelczyka, który 4 dni temu wrócił z Włoch, zdiagnozowano koronawirusa, co czyni go pierwszym w Izraelu nosicielem wirusa. Chory skontaktował się z lekarzem, skarżąc się na wysoką gorączkę. Mężczyzna przebywał w domowej kwarantannie i został przeniesiony do izolacji w szpitalu Szeba Tel Haszomer.

Urząd Populacji i Imigracji informuje, że lot z północno-włoskiego miasta Bergamo wylądował o 12:55, a pasażerowie izraelscy wysiedli z samolotu i otrzymali instrukcje od Ministerstwa Zdrowia, podczas gdy 19 Włochów i sześciu obywateli innych krajów pozostało w samolocie i odmówiono im wjazdu do Izraela decyzją ministra spraw wewnętrznych Aryeha Deri. Równocześnie poinformowano, że do Izraela nie wpuszczono 48 Włochów, którzy rano przylecieli samolotami z Bergamo, Wenecji i Mediolanu. Odlecą oni samolotem do Włoch wraz z innymi pasażerami.


premier Benjamin Netanjahu, minister zdrowia Jaakov Litzman, minister finansów Mosze Kahlon, minister turystyki Jariv Levin i dyrektor generalny ministerstwa zdrowia odwiedzili siedzibę Magen David Adom, aby zapoznać się ze stanem przygotowań na epidemię koronawirusa. Netanjahu powiedział: “Od momentu pojawienia się koronawirusa ustaliłem odpowiednią politykę państwa Izrael z nadwyżką, a nie z brakiem bezpieczeństwa. Spotkało się to z krytyką, ale myślę, że polityka nadmiernej ostrożności jest właściwą polityką. Dlatego, ponieważ zdrowie obywateli Izraela jest naszym najwyższym priorytetem, podjęliśmy kroki, których nie podjęły inne kraje – jako pierwsi na świecie zablokowaliśmy loty z krajów, w których wirus wydaje się znaczący, a także podjęliśmy inne kroki. Dziś ogłaszam krok, który już rozpoczęliśmy wdrażać, który według mojej wiedzy jest także pierwszym na świecie. Jesteśmy krajem pionierskim, który podejmuje te kroki. Prosimy każdego, kto przyjeżdża z jakikolwiek kraju na świecie, w którym są objawy wirusa, aby zadzwonił na infolinię MDA 101. Są sanitariusze i specjaliści medyczni, którzy odpowiedzą na telefon, a następnie lekarze, którzy zapytają ich o objawy. W razie potrzeby Magen David Adom wyśle ratowników medycznych do domu, aby wykonać testy w domu. To innowacja, coś, co może zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby i proszę obywateli Izraela o współpracę. Powołałem ministra finansów Mosze Kahlona na przewodniczącego komitetu ministerialnego, który będzie pomagał zarówno przedsiębiorstwom, jak i firmom, które poniosły straty finansowe w związku z epidemię koronawirusa. Obywatele Izraela muszą wiedzieć, że istnieje bezpieczna ręka, odpowiedzialna ręka i chcemy ostrożności, ale także chcemy odpowiedzialności, dlatego proszę obywateli o przestrzeganie instrukcji, współpracę z władzami i oczywiście, aby nie dać się ponieść panice. Będziemy postępować zgodnie z wytycznymi. Do tej pory byliśmy jednym z najbardziej zaawansowanych krajów na świecie w medycynie, i nadal będziemy to robić w przyszłości. Jak widzicie, jesteśmy odpowiedzialni, działamy w sposób systematyczny i jesteśmy gotowi do zmobilizowania współpracy społeczeństwa. Wczoraj byłem bardzo podekscytowany ceremonią wmurowania kamienia węgielnego pod nowy szpital w Kirjacie Ata na północy. Poprosiłem tam o spotkanie z lekarzami z okolicy, którzy mówią po arabsku. Poznałem prof. Paida Hakima, dyrektora szpitala angielskiego w Nazarecie i dr Sonia Habib, doktora z Hajfy – i zadałem im proste pytanie: Czy wytyczne, które teraz udzielamy w języku hebrajskim, docierają także do osób mówiących po arabsku? Obywateli Izraela? A oni obiecali mi i zapewniali mnie, że tak. Mamy nadzieję, że one dotrą do każdego domu. Możemy kontrolować tę chorobę. O ile mi wiadomo, pracujemy więcej niż jakikolwiek inny kraj na świecie.”


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.