Uncategorized

Warszawskie obchody 52. rocznicy Marca’ 68

.

Fundacja Shalom i Teatr Żydowski zapraszają 8 marca 2020 roku o godz. 12.00 na spotkanie na Dworcu Gdańskim w Warszawie, pod pamiątkową tablicą, upamiętniającą tych, którzy wyjechali.
Tablica z cytatem Henryka Grynberga „Tu więcej zostawili po sobie niż mieli” została odsłonięta przez Fundację Shalom w 1998 roku. Od tego czasu co roku, 8 marca, spotykają się przy niej przedstawiciele pokolenia Marca ’68 i ich rodziny, przedstawiciele władz, członkowie organizacji żydowskich oraz bliscy tych, którzy wyjechali z „dokumentem podróży” w jedną stronę.
„Już ponad pięćdziesiąt lat minęło od wydarzeń Marca ’68, a tamten czas, tamta trauma są wciąż żywe we mnie. Tak, jakby to wszystko zdarzyło się wczoraj. Pozostał nieopisany ból rozstań” – w swoim zeszłorocznym przemówieniu mówiła Gołda Tencer, założycielka Fundacji Shalom. – „Od pięćdziesięciu lat czuję, że nie tylko oni wyjechali – że tak naprawdę my wszyscy wtedy wyjechaliśmy. I tak naprawdę nigdy się nie rozstaliśmy. Pamiętajmy o tych historiach, o tych dramatach – by nic podobnego nigdy więcej się nie powtórzyło”.
Dworzec Gdański przez lata nabrał symbolicznego wymiaru, przypominając wszystkie dworce, z których emigranci marcowi opuszczali Polskę.
Zapraszamy wszystkich, dla których wciąż ważne i żywe są dramatyczne wydarzenia sprzed lat…
Do zobaczenia!
www.shalom.org.pl
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
tel. +48 22 620 30 36,
+48 22 620 30 37,
shalom@shalom.org.pl

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: