Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 3.3 – 4.3


3 marca 2020 r.


Centralny Komitet Wyborczy ogłosił w nocy pierwsze oficjalne wstępne wyniki wyborów. Ostateczne wyniki zostaną opublikowane dopiero w czwartek rano. Likud uzyskał 32% głosów (37 miejsc), Niebiesko-Biały 24,5% (34 miejsc), Wspólna lista 9% (14 miejsc), Szas 6% (9 miejsc), Zjednoczony Judaizm Tory 7% (7 miejsc), Israel Beytenu 7% (6 miejsc), Jamina 7% (6 miejsc), Partia Pracy 6% (7 miejsc).


władze wodne poinformowały, że w ciągu ostatniej doby poziom wody jeziora Kinneret wzrósł o 2 cm, osiągając poziom 209,64 metra poniżej poziomu morza.


rano rozpoczęły się wspólne ćwiczenia wojskowe Juniper Cobra, które co dwa lata odbywają się między Siłami Obronnymi Izraela a dowództwem wojsk Stanów Zjednoczonych w Europie (EUCOM). Ćwiczenie będzie trwało do 13 marca. Przygotowania do tych ćwiczeń rozpoczęły się kilka miesięcy temu, wraz z przybyciem kilka tygodni temu amerykańskich żołnierzy do Izraela. Ćwiczenia mają na celu wzmocnienie współpracy i koordynacji między obiema armiami, a także poprawę zdolności obrony przed zagrożeniem rakietowym. W ćwiczeniach weźmie udział ponad 2,5 tys. amerykańskich żołnierzy, z czego ponad 600 będzie szkolić się w Izraelu, a także około 1 tys. izraelskich żołnierzy z obrony powietrznej, jednostek logistycznych, sił medycznych oraz innych jednostek. Ćwiczenie symuluje scenariusz, w którym siły amerykańskie są przerzucane do Izraela, aby wesprzeć izraelską obronę przeciwrakietową, z wykorzystaniem izraelskich systemów Arrow 2, Arrow 3, David’s Sling i Iron Dome. Żołnierze dowództwa europejskiego wezmą udział w ćwiczeniu w kilku różnych lokalizacjach, w Izraelu, Europie i Stanach Zjednoczonych.


rano w szkołach w całym kraju odbyły się ćwiczenia sprawdzające gotowość na scenariusze awaryjne, w szczególności na atak rakietowy. To szczególne ćwiczenie odbyło się we współpracy z ministerstwem edukacji oraz władzami lokalnymi. W ich trakcie szkoły odwiedzili instruktorzy w celu udzielenia nauczycielom i uczniom wskazówek na temat jak najlepiej reagować w sytuacjach awaryjnych. Sprawdzono zdolność uczniów do szybkiego dotarcia do schronów z różnych miejsc wokół budynku szkoły. Zwrócono uwagę na potrzebę ciągłego utrzymania miejsc schronienia oraz znajomości najkrótszych dróg ucieczki do schronów. W ćwiczeniu wzięło udział 1 831 000 uczniów szkół podstawowych i średnich, 523 000 dzieci w wieku przedszkolnym, oraz 201 000 nauczycieli.


El Al Airlines odwołało loty na Cypr w związku z brakiem popytu z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa. „Ze względu na szczególne okoliczności związane z incydentem koronawirusa, w tym wytyczne i zalecenia ministerstwa zdrowia dla społeczeństwa, jesteśmy zmuszeni dokonać korekt handlowych na niektórych lotach, a także zaoferować alternatywy dla innych lotów. Przepraszamy naszych klientów za niedogodności.” El Al odwołał również loty do Włoch i niektórych popularnych europejskich stolic, takich jak Londynu w Wielkiej Brytanii, Wiednia w Austrii, Frankfurtu w Niemczech i Budapesztu na Węgrzech.

Ministerstwo zdrowia rozważa wprowadzenie kwarantanny dla Izraelczyków powracających do kraju ze Stanów Zjednoczonych.


Departament Stanu USA zatwierdził możliwą sprzedaż ośmiu powietrznych tankowców Boeing KC-46 Pegasus i związanego z nimi sprzętu dla Izraelskich Sił Powietrznych, za 2,4 mld dolarów. Samoloty mogłyby zostać dostarczone do Izraela pod koniec 2023 r. Teraz Kongres USA będzie miał 15 dni na rozpatrzenie wniosku, zanim przystąpi do negocjacji umowy z Izraelem. Nowe samoloty zastąpią izraelskie samoloty tankowce Boeing 707, które zbliżają się do wieku 60 lat i nie nadają się do dalekich misji. „Stany Zjednoczone są zaangażowane w zapewnienie bezpieczeństwa Izraela. Dla interesów narodowych Stanów Zjednoczonych kluczowe znaczenie ma pomoc Izraelowi w rozwijaniu i utrzymywaniu zdolności do samoobrony.”


wieczorem wybrano piosenkę, która będzie reprezentować Izrael podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2020 w Rotterdamie. Piosenkę „Feker Libi”, którą wykona Eden Alene, napisali i skomponowali Doron Medalie i Idan Reichel. Piosenka ma tekst w języku amharskim, a także w języku arabskim, angielskim i hebrajskim. Eden Alene jest pochodzenia etiopskiego.


ministerstwo zdrowia ogłosiło wieczorem, że u trzech kolejnych Izraelczyków zdiagnozowano koronawirusa. Zostali oni przeniesieni do izolacji w lekkim stanie chorobowym. jeden z pacjentów pracował w sklepie z zabawkami w Or Jehuda, a drugi pacjent był klientem, który był w sklepie przez ponad 15 minut. Trzeci pacjent to Izraelczyk, który wrócił z Włoch 29 lutego i od tego czasu przebywał w kwarantannie w domu. Do tej pory u 15 Izraelczyków zdiagnozowano koronawirusa. W dniu dzisiejszym w domowej kwarantannie został umieszczony szef dyrekcji operacyjnej Sił Obronnych Izraela gen. Aaron Haliva, który wrócił z prywatnej podróży do Włoch.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział na konferencji prasowej w Genewie: „Śmiertelność koronawirusa wynosi około 2% , co jest niższe od wskaźnika 3,4% przy zespole ostrej niewydolności oddechowej SARS, ale jest powyżej wskaźnika śmiertelności normalnej grypy sezonowej wynoszącej poniżej 1%. Podsumowując, COVID-19 rozprzestrzenia się bardziej skutecznie niż zwykła grypa, a zarażanie jest napędzane przez osoby, które nie są jeszcze chore, wywołując cięższą chorobę niż grypa. Nie mamy jeszcze szczepionek lub terapii.”


4 marca 2020 r.


władze wodne poinformowały, że w ciągu ostatniej doby poziom wody jeziora Kinneret wzrósł o 1,5 cm, osiągając poziom 209,625 metrów poniżej poziomu morza. Wciąż jeszcze brakuje 82,5 cm do osiągnięcia pełnej pojemności jeziora.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że wszystkich 1150 uczniów z liceum w Brenner Regional Council w środkowym Izraelu umieszczono w dwutygodniowej kwarantannie po tym, jak jeden z uczniów uzyskał pozytywny wynik testu na koronawirusa. Zainfekowany uczeń zaraził się w sklepie z zabawkami, w którym pracował po powrocie swojego menedżera z podróży do Włoch i przez trzy dni pracował, zanim uzyskał pozytywny wynik testu na obecność wirusa. Poproszono także wszystkich pasażerów, którzy byli na pokładzie samolotu EasyJet o numerze EJU3342, którzy wylądowali w Izraelu z Włoch w sobotnie popołudnie, o natychmiastową kwarantannę na dwa tygodnie i zgłoszenie się do ministerstwa przez Internet lub telefon. Samolotem leciał chory Izraelczyk. Ministerstwo poprosiło także fanów, którzy uczestniczyli w meczu piłki nożnej między Maccabi Tel Awiw a Hapoel Tel Awiw, który odbyły się 24 lutego na stadionie Bloomfield w Tel Awiwie, aby poddali się kwarantannie. Osoba, u której potwierdzono obecność koronawirusa, siedział w bramie 8 stadionu. „Oto miejsca, na których siedzące osoby muszą pozostać przez 14 dni w izolacji w domu: brama 7-8, blok 425 między rzędami 43-49 włącznie, krzesełka we wszystkich rzędach nr 169-179 włącznie. Inni fani nie muszą wchodzić do izolacji.”

Jeden z urzędników ministerstwa powiedział, że rozprzestrzeniania się kotonawirusa w Izraelu już nie można powstrzymać.


Sąd Najwyższy odrzucił apelację Ruchu na rzecz Wysokiej Jakości Rządu w Izraelu, aby zdyskwalifikować premiera Benjamina Netanjahu w wynikach wyborów. Sąd oświadczył: „Ta apelacja dotyczy całkowitego odrzucenia i przychodzi jeszcze przed ogłoszeniem ostatecznych wyników wyborów. W swoim odwołaniu Ruch na rzecz Jakości Rządu zwrócił się do Sądu Najwyższego o wydanie tymczasowego postanowienia zawieszającego proces, w którym liderzy partii rekomendują prezydentowi kandydata na premiera, dopóki doradcy prawni rządu, Knessetu i Prezydenta nie będzie decyzji prawnej w stosunku do Netanjahu. Ruch obiecał ponownie złożyć odwołanie po opublikowaniu ostatecznych wyników wyborów. „Każda inteligentna osoba rozumie, że osoba, która ma na sobie zarzuty karne, nie może pełnić funkcji premiera. Ruch na rzecz jakości rządu szanuje Sąd Najwyższy i pochyla głowę przed jego decyzją. Dlatego też niezwłocznie po opublikowaniu ostatecznych wyników ponownie złożymy apelację.”


ministerstwa zdrowia poinformowało popołudniem, że w przypadku wybuchu epidemii koronawirusa w kraju, uruchomiony zostanie plan awaryjny, który obejmuje zamykanie w kwarantannie obszarów o wysokim potencjale infekcji, zamykanie szkół, ustanowianie wyznaczonych zamkniętych oddziałów zakaźnych we wszystkich szpitalach, itp. W razie potrzeby zostaną utworzone kompleksy masowej hospitalizacji, a pacjenci w łagodnym stanie będą izolowani we własnych domach, gdyż szpitale mogą nie być w stanie pomieścić wszystkich chorych. Nałożone zostaną również ograniczenia dotyczące wizyt w domach opieki nad osobami starszymi, ponieważ są one uważane za populację wysokiego ryzyka.


linie lotnicze El Al ogłosiły serię natychmiastowych działań usprawniających, ze względu na pilną potrzebę obniżenia kosztów wynagrodzeń i dostosowania siły roboczej w odpowiedzi na spadek liczby podróży lotniczych, w związku ze światową epidemią koronawirusu. Dyrektor generalny Gonen Ussishkin odbył pilne spotkanie z przewodniczącym związku zawodowego Histadrut Avi Edri oraz z przedstawicielem pracowników El Al, Szaron Ben Icchak. Przedstawił im aktualne informacje na temat środków, które mają zostać wdrożone w najbliższych dniach. Między innymi postanowiono od 1 marca obniżyć o 20% płace dla członków zarządu i członków kierownictwa El Al. Ponadto przewiduje się zwolnienia 1000 pracowników tymczasowych i stałych, co odpowiada spadkowi aktywności i spadkowi dochodów. „Jestem zdeterminowany, aby zrobić wszystko, aby zapewnić przyszłość firmy i działać z odwagą, otwartością i uczciwością. Nie jest to dla nas łatwy dzień, a kroki, które zdecydowaliśmy się podjąć, są bolesne i połączone z odpowiedzialnością oraz osobistym przykładem. Ból dla ludzi, którzy muszą się pożegnać z pracą, odpowiedzialność wobec innych członków El Al za dzielenie się naszym wspólnym intensywnym wysiłkiem, aby sprostać temu wyzwaniu, oraz osobisty przykład kadry kierowniczej znacznie obniżającej swoje płace.”


od piątku turyści z Francji, Austrii, Niemiec, Szwajcarii i Hiszpanii będą mieli zakaz wjazdu do Izraela. Turyści z tych krajów przebywających obecnie w Izraelu otrzymali polecenie opuszczenia kraju w najbliższych dniach.

Ministerstwo zdrowia ocenia, że ​​w nadchodzącym okresie co najmniej 50 tys. Izraelczyków zostanie poddanych kwarantannie. Minister zdrowia Jaakov Litzman powiedział: „Kontrolujemy sytuację i robimy wszystko, co można zrobić. Nie wiemy, skąd pochodzi ten wirus, więc przygotowujemy się na wszystko, co może się wydarzyć. Gdyby od samego początku wszyscy przestrzegali instrukcji ministerstwa zdrowia – nie doszlibyśmy do niczego. Różnica między państwem Izrael a innymi krajami polega na tym, że my możemy powiedzieć o koronawirusa, gdzie i kiedy pojawił się w naszym kraju.” Ministerstwo zdrowia wydało następujące wytyczne: (1) Izraelczycy powracający z Francji, Niemiec, Szwajcarii, Hiszpanii i Austrii będą poddani domowej kwarantannie na 14 dni; (2) cudzoziemcy z tych krajów nie będą mogli wjechać do Izraela; (3) zakaz organizowania międzynarodowych konfwrencji w Izraelu; (4) mieszkańcy Izraela wracający z zagranicznych konferencji międzynarodowych będą musieli przebywać w domowej izolacji przez 14 dni; (5) pracownicy służby zdrowia są objęci całkowitym zakazem wyjazdu za granicę; (6) masowe spotkania i konferencje 5 tys. lub więcej osób są zabronione; (7) uczestnictwo w zebraniach ponad 100 osób jest zabronione dla osób powracających z dowolnego miejsca za granicą w ciągu ostatnich 14 dni; (8) komisarz ds. służby cywilnej zakaże pracownikom izraelskich portów podróżowania za granicę; (9) zalecenia dla osób w wieku 60 lat i starszych oraz z przewlekłymi chorobami podstawowymi, takimi jak choroby serca, cukrzyca, nadciśnienie, choroby układu oddechowego lub immunosupresja, w celu unikania tłumów i kontaktu z osobami powracającymi z dowolnego miejsca za granicą; (10) turyści przebywający w Iranie, Iraku, Syrii, Libanie (w ciągu ostatnich 14 dni) nie będą mogli wjechać na terytorium kraju; (11) ministerstwo zdrowia zaleca ścisłą higienę i unikanie uścisków dłoni.

Komisarz służby cywilnej Daniel Herszkowitz poinstruował wszystkie ministerstwa, aby zakazały wszystkim urzędnikom służby cywilnej podróżowania za granicę, w tym odwołania zatwierdzonych podróży służbowych. Komisarz wezwał również urzędników państwowych, aby unikali prywatnych podróży. Premier Benjamin Netanjahu powiedział: „Musimy zrozumieć, że jesteśmy w trakcie globalnej epidemii. Jest to najbardziej niebezpieczna epidemia w ostatnim stuleciu. Musieliśmy podjąć trudne, nawet bardzo sztywne kroki, aby spowolnić rozprzestrzenianie się choroby w Izraelu i rzeczywiście tak zrobiliśmy. Dzisiaj podjęliśmy ważne kroki, a podejmiemy dziesiątki więcej.” Dyrektor generalny ministerstwa zdrowia, prof. Itamar Grotto powiedział: „Obecnie choroba zmniejsza się w Chinach, ale we wszystkich innych krajach obserwujemy wzrost i rozprzestrzenianie się tej choroby. Szacuje się, że choroba jest bardziej rozpowszechniona niż liczba zgłaszonych przypadków, dlatego musimy podejmować decyzje w oparciu o częściowe informacje, biorąc pod uwagę różnice między krajami i ich poziomy gotowości … Osobom starszym powyżej 60. roku życia lub osobom, które wcześniej chorowały, na takie choroby jak cukrzyca, choroby serca lub choroby układu oddechowego, zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności. Ryzyko dla dzieci w wieku poniżej 18 lat jest w rzeczywistości niższe. Uważamy, że powszechna ekspansja wirusa w Izraelu jest nieunikniona. Pracujemy obecnie nad oszacowaniem oczekiwanego stopnia zachorowalności za pomocą modeli matematycznych w oparciu o wiedzę na ten temat z całego świata. Wygląda na to, że w ciągu kilku miesięcy poradzimy sobie z tym problemem, więc musimy zachować naszą energię.”


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.