Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 11.3 – 12.3

.

.


11 marca 2020 r.


władze wodne poinformowały, że w ciągu ostatniej doby poziom wody jeziora Kinneret wzrósł o 1 cm, osiągając poziom 209,535 metrów p.p.m. W związku z odbudowaniem się poziomu wody w jeziorze, od rana rozpoczęto przywracanie infrastruktury na plażach. Między innymi przesunięto 13 wież obserwacyjnych dla ratowników wodnych.


. rano Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski samochód przy arabskiej miejscowości Huwara w środkowej części Samarii. Ciężko ranny został 14-letni Izraelczyk, który w śpiączce jest podłączony do respiratora.


ministerstwo zdrowia poinformowało rano, że liczba pacjentów z potwierdzoną chorobą koronawirusową wzrosła do 76. Liczba pacjentów obecnie hospitalizowanych wynosi 63, przy czym 7 jest w trakcie transportu medycznego do szpitali, 3 pacjentów przebywa w izolacji domowej, a 3 kolejnych wróciła do zdrowia i została wypisana ze szpitala. Jeden z pacjentów jest w ciężkim stanie, a sześciu jest w stanie umiarkowanym.


urząd ds. populacji i imigracji poinformował, że w ciągu ostatniej doby 10 827 cudzoziemców dobrowolnie opuściło Izrael. Od piątku odmówiono wjazdu ponad 400 obcokrajowcom. Równocześnie 8934 Izraelczyków powróciło do kraju.


prezydent Reuven Rivlin otrzymał rano oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych. Rivlin wezwał premiera Benjamina Netanjahu i Benny’ego Gantza do zaakceptowania jego ram dla zakończenia impasu politycznego, który trwa od ponad 15 miesięcy. Plan Rivlina przewiduje uchwalenie przepisów umożliwiających zawieszenie wykonywania obowiązków przez premiera na czas nieokreślony, w celu przeprowadzenia procesu sądowego i oczyszczenia z zarzutów.


EL AL Airlines ogłosił, że 550 spośród 650 pilotów firmy, zostało poproszonych o skorzystanie z bezpłatnego urlopu. Oznacza to, że 80% pilotów El Al będzie na bezpłatnych urlopach co najmniej do maja. Ogółem El Al planuje wysłać 6300 swoich pracowników na bezpłatny urlop, ponieważ przychody firmy spadają w związku z wybuchem epidemii koronawirusa. “El Al będzie nadal dostosowywać swoje działania operacyjne i handlowe w zależności od popytu, prawdopodobnie anulujując wiele lotów.”

Rzecznik Zarządu Portu Lotniczego Ben-Guriona, Ofer Lefler powiedział: “Nigdy czegoś takiego nie widziałem. Lotnisko to puste, jak jakieś opuszczone miejsce.”

To dobry czas na renowację samolotów


popołudniem Palestyńczycy wszczęli zamieszki w rejonie Nablusu w Samarii, protestując przeciwko konfiskatom ziemi. Obrzucili kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Zginęła 1 Palestynka, a 16 osób zostało rannych.


. premier Benjamin Netanjahu wydał popołudniem specjalne oświadczenie w sprawie kryzysu koronawirusowego: “Koronawirus ma wpływ na gospodarkę całego świata, w tym także na nas. Stan gospodarki Izraela jest lepszy niż większości gospodarek świata. Nasz system finansowy jest silny, a bezrobocie niskie. Są to duże zalety przy wchodzeniu w kryzys, a naszym celem jest utrzymanie gospodarki dzięki wstępnemu pakietowi pomocy w wysokości 10 miliardów szekli. Wcześniej daliśmy 4 i teraz dodajemy kolejne 6, aby stabilizować gospodarkę. O ile będzie to konieczne, możemy zapewnić dodatkową pomoc. Dodamy 1 miliard szekli dla służby zdrowia. Mówimy tutaj o ratowaniu życia. Priorytetem jest system opieki zdrowotnej. Fundusz o wartości 8 miliardów szekli został tak skonfigurowany, aby pomóc firmom. Chociaż priorytetem jest wyposażenie szpitali i wzmocnienie systemu opieki zdrowotnej, to dla linii lotniczych będzie zaoferowany osobny pakiet pomocy przekraczający 10 miliardów szekli. Linie lotnicze są linią życia Izraela.”

Pakiet pomocowy obejmuje 1 mld szekli na wsparcie systemu opieki zdrowotnej oraz dodatkowy 1 mld szekli na “specjalne potrzeby”. Kolejne 8 mld szekli zostanie przeznaczonych na nisko oprocentowane pożyczki dla przedsiębiorstw za pośrednictwem nowego funduszu pożyczek dla małych i średnich przedsiębiorstw. Minister finansów Mosze Kahlon powiedział: “To, co widzimy, jest wydarzeniem globalnym. Nasza gospodarka przeżywa trudny okres, ale mamy pełną kontrolę i zamierzamy wzmocnić system opieki zdrowotnej tak bardzo, jak to możliwe. Firmy ubiegające się o pożyczki powinny otrzymać pomoc w ciągu siedmiu do dziewięciu dni. Jesteśmy w trudnym okresie. Gospodarka znajduje się w trudnym okresie. Jest to incydent, jakiego nie znaliśmy w przeszłości. Wszystkie organy władzy trzymają ręce na kierownicy i kontrolujemy sytuację.” Prezes Banku Izraela Amir Jaron powiedział: “Bank Izraela zrobi wszystko, co w jego mocy, aby chronić gospodarkę przed spustoszeniem przez koronawirusa. Naszym ostatecznym celem jest utrzymanie ciągłej działalności gospodarki Izraela przy jednoczesnym stworzeniu siatki bezpieczeństwa zapewniającej przezwyciężenie tego trudnego czasu. Premier, minister finansów i ja, współpracujemy, aby promować i zapewnić zarówno wzrost, jak i wsparcie gospodarki. Wszystkie nasze linie lotnicze są w stałym kontakcie z nami. Zapewnimy im pomoc, aby mogły wytrzymać ten kryzys. Nie mówimy o dotacjach i rekompensatach, mówimy o zapewnieniu im stabilnego przepływu środków pieniężnych, aby pomóc im przejść przez kryzys.”


popołudniem odbyło się spotkanie przedstawicieli partii Niebiesko-Biały i arabskiej Wspólnej Listy. Omówiono możliwości utworzenia rządu mniejszościowego wspieranego przez Wspólną Arabską Listę oraz wymieniono opinie na temat rekomendowania kandydata prezydentowi.

Tymczasem przewodniczący Israel Bejtenu Avigdor Liberman powiedział, że jego partia wciąż sprzeciwia się współpracy ze Wspólną Listą Arabską w sprawach koalicyjnych. “Przed niedzielą podejmiemy decyzję, kogo polecić prezydentowi. Nasze stanowisko w sprawie współpracy ze Wspólną Listą nie uległo zmianie, ale nie zapewnimy też Netanjahu tabletek przeciwlękowych.”


sekretarz generalny największego w Izraelu ruchu skautowego Tzofim, Cali Kohen powiedział, że skauci są gotowi do działania, jeśli ministerstwo edukacji i ministerstwo zdrowia zdecydują się zamknąć izraelskie szkoły z powodu koronawirusa. “Jest to wyjątkowy czas dla wszystkich obywateli Izraela, a zwłaszcza dla dzieci, które mogą nagle znaleźć się w sytuacji zamknięcia szkół. Ruch skautowy ma wartości wzajemnej odpowiedzialności i syjonizmu wyszyte na naszej fladze. Jesteśmy gotowi aktywować setki naszych członków w odpowiedzi na każdą sytuację kryzysową w kraju i dziękujemy władzom lokalnym w całym kraju za współpracę.” Ruch Tzofim ma około 80 tys. członków.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba Izraelczyków z potwierdzonym koronawirusem wzrosła do 97 osób. Premier Benjamin Netanjahu powiedział: “Będzie jeszcze gorzej, zanim będzie lepiej. Mamy do czynienia z globalną epidemią, która dotyka wszystkie kraje. Rozmawiałem ze światowymi urzędnikami, którzy chwalili przygotowanie Izraela. Izrael wchodzi w ten kryzys w doskonałej sytuacji ekonomicznej. Musicie zrozumieć, że ten kryzys zasadniczo różni się od innych kryzysów, takich jak ataki terrorystyczne i wojny – robimy wszystko, aby zaradzić zagrożeniu zewnętrznemu i jak najmniej zmienić rutynę prywatnego życia. Proszę obywateli Izraela o zmianę rutyny, aby poradzić sobie z zagrożeniem. Unikajcie uścisków dłoni, myjcie ręce, zachowajcie higienę osobistą, połóżcie chusteczkę na twarzy, gdy kichacie.” Premier ogłosił także ograniczenie zgromadzeń publicznych do maksymalnie 100 osób. Dyrektor generalny ministerstwa zdrowia Mosze Bar Siman Tov poinformował, że jedna osoba pozostaje w ciężkim stanie, sześć jest w stanie umiarkowanym, a inne w łagodnym stanie.


12 marca 2020 r.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 100. Dwie osoby są w poważnym stanie, cztery w stanie umiarkowanym, a reszta wydaje się być nieznacznie dotknięta chorobą. Trzech chorych już wyzdrowiało.


Ministerstwo zdrowia poinformowało rano że zamówiono dziesiątki tysięcy leków przeciwmalarycznych i przeciw AIDS, które są uważane za skuteczne w leczeniu pacjentów z ciężkim zapaleniem płuc w chorobie koronawirusowej. Leki te z powodzeniem stosowano między innymi w Chinach. Ich dostawa do Izraela nastąpi w ciągu najbliższych tygodni. Minister spraw wewnętrznych Arjeh Deri powiedział rano, że “z powodu epidemii koronawirusa należy powołać nadzwyczajny rząd. Musimy dla Izraelczyków przyjąć model masowych testów Korei Południowej”.


władze wodne poinformowały, że w ciągu ostatniej doby poziom wody jeziora Kinneret wzrósł o 1 cm, osiągając poziom 209,525 metrów p.p.m. Wciąż brakuje 71,5 cm do stanu napełnienia jeziora.


Teatr Cameri, Teatr Habima w Tel Awiwie i Izraelska Orkiestra Filcharmoniczna zamknęły swoje podwoje do odwołania. Kluby nocne Zappa w całym kraju zostały zamknięte do odwołania.

Równocześnie poinformowano o ewakuacji zakładu karnego Saharonim, który zostanie przygotowany do przyjęcia skazanych ze zdiagnozowanym koronawirusem. Obecnie nie ma więźniów ze zdiagnozowanym wirusem.


Związek Nauczycieli Izraela wysłał list do premiera Benjamina Netanjahu z prośbą o zamknięcie izraelskich instytucji edukacyjnych i przeniesienie studentów na uczenie się na odległość. “Izrael jest jednym z najbardziej zatłoczonych krajów na świecie. Szkoły i przedszkola są inkubatorami chorób zakaźnych, stwarzając poważne i bezpośrednie zagrożenie dla uczniów, nauczycieli i członków ich rodzin – szczególnie tych ze słabym układem odpornościowym. Nie będziemy w stanie powstrzymać rozprzestrzeniania się wirusa w całym kraju, gdy zainfekuje on szkoły. Prosimy o nakazanie zamknięcia wszystkich instytucji edukacyjnych w Izraelu.” Ministerstwo edukacji poinformowało, że 85% uczniów zjawiało się dzisiaj jak zwykle w swoich szkołach.

Niezależnie od decyzji władz, Uniwersytet Hebrajski zdecydował, że zajęcia zaplanowane na przyszły tydzień nie odbędą się.


. po nadzwyczajnym spotkaniu dotyczącym koronawirusa, burmistrz Jerozolimy Mosze Leon ogłosił, że od niedzieli, do odwołania, biura wszystkich departamentów miejskich będą zamknięte dla publiczności, a usługi dla mieszkańców będą świadczone online za pośrednictwem strony internetowej gminy i centrum telefonicznego 106. Personel infolinii 106 zostanie zwiększony, w tym dedykowana linia do spraw opieki społecznej, ze szczególnym uwzględnieniem osób starszych i grup ryzyka. Do odwołania zamknięto centra seniorów w domach kultury, przy czym zajęcia indywidualne będą normalnie się odbywać.


popołudniem na lotnisku Ramon w pobliżu Ejlatu wylądowała pierwsza dostawa sprzętu, który ma wzmocnić przygotowanie Izraela do wszelkiego rodzaju sytuacji kryzysowych związanych z epidemią koronawirusa. Sprzęt dotarł bezpośrednio z lotniska JFK w Nowym Jorku. Przewóz dokonano samolotem Boeing 747-400 izraelskiej firmy CAL, który wynajęło ministerstwo obrony. Przewieziono dziesiątki ton sprzętu wojskowego, w tym pojazdy wojskowe. Przedstawiciel ministerstwa Szai Halperin powiedział: “Zakończyliśmy długą i złożoną operację Sił Obronnych Izraela i zarządu lotniska. Po raz pierwszy ministerstwo obrony zorganizowało przewóz sprzętu wojskowego drogą powietrzną na lotnisko Ramon w pobliżu Ejlatu. Dziś mamy inne lotnisko, oprócz Bena Guriona, które jest przygotowane na przyjmowanie międzynarodowej pomocy i sprzętu, zarówno w wojskowego, jak i cywilnego w sytuacjach kryzysowych. Widzimy ogromne znaczenie w osiągnięciu tej zdolności, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, w obliczu wyzwań, które mogą stać przed nami.”

Tymczasem El Al Airlines będzie od niedzieli stopniowo zawieszać loty do większości miejsc docelowych. Regularne loty będą utrzymane do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Anglii, Francji i Południowej Afryki.


premier Benjamin Netanjahu ogłosił wieczorem zamknięcie szkół i wyższych uczelni w całym kraju, z wyłączeniem specjalnych instytucji edukacyjnych, przedszkoli i szkół z internatem dla zagrożonej młodzieży. “Dzisiaj, w ramach utrzymywania dystansu, robimy kolejny ważny krok. Zamykamy szkoły i uniwersytety. Robimy to z dyskrecją, po niekończących się dyskusjach. Ta decyzja nie obejmuje edukacji specjalnej i zagrożonej młodzieży. Obecnie decyzja nie obejmuje żłobków i przedszkoli, dla których rozwiązania przedstawimy później. Nasze zespoły będą siedzieć i zastanawiać się nad właściwymi rozwiązaniami. Ponieważ nie posiadamy obecnie rozwiązania dla ostatnich 2%, nie pozostawiamy nierozwiązanego problemu w pozostałych 98%. Rozumiemy potrzebę posiadania niezbędnych ośrodków dla klas od 1 do 3. Dlatego zapewnione są specjalne rozwiązania dla nich. Jesteśmy w trakcie globalnej i ogólnokrajowej epidemii, która nie ma sobie równych w historii kraju. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła koronawirusa jako globalną pandemię. Nikt na ziemi nie był na to przygotowany. Po drugie, w tym momencie nie ma szczepionki na wirusa, a oczekuje się, że nawet jeśli szczepionka zostanie znaleziona – zajmie to dużo czasu. To nie jest kwestia dni ani tygodni i chciałbym powiedzieć, że to będą miesiące. Wzywam do ustanowienia krajowego rządu kryzysowego. Będzie to rząd wyjątkowy na określony czas i razem będziemy walczyć o uratowanie życia tysiącom cywilów. Musimy odłożyć politykę na bok – a potem powrócić do punktu, w którym teraz jesteśmy.” Krótko wcześniej minister obrony Naftali Bennett wezwał lidera partii Niebiesko-Biały Benny’ego Gantza do przyłączenia się do rządu kryzysowego kierowanego przez premiera Netanjahu. “Obywatele Izraela, jest to sytuacja wyjątkowa i dlatego potrzebny jest krajowy rząd ratunkowy kierowany przez Netanjahu. Jedność teraz – argumenty później. Uchwalmy ustawę, która zamrozi cały proces polityczny na sześć miesięcy, a po sześciu miesiącach wszyscy możemy wrócić dokładnie tam, gdzie byliśmy i nadal się kłócić. Żadna partia nie straci władzy ani zdolności do negocjacji. Wirus nie wykrywa opinii politycznych, a to wymaga od nas szerokiej jedności narodowej. Wzywam moich przyjaciół z partii syjonistycznych, prawicy i lewicy: dołączcie do krajowego rządu kryzysowego.”


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.