Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 13.3 – 14.3


13 marca 2020 r.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła w Izraelu do 147 osób. Trzy osoby są w poważnym stanie, pięciu jest w stanie umiarkowanym. W kwarantannie domowej przebywa kilkadziesiąt tysięcy osób.

Kwarantannie poddano 949 lekarzy, 635 pielęgniarek, 83 farmaceutów i 17 ratowników medycznych. Rabini wzywają także religijnych Żydów do trzymania się z dala od Ściany Płaczu i unikania masowych spotkań, w tym w synagogach.

Popołudniem premier Benjamin Netanjahu przeprowadził konsultacje na temat koronawirusa, w których uczestniczyli minister zdrowia Jakow Litzman, minister turystyki Jariv Levin, minister gospodarki Eli Cohen i inni wysocy urzędnicy. Po rozmowach Netanjahu powiedział: „Przez całą dobę prowadzimy dyskusje i podejmujemy decyzje, w tym dziś rano i po południu. To była szeroka dyskusja, ale podczas niej siedzieliśmy w odległości co najmniej jednego metra od siebie. W niedzielę zorganizujemy spotkanie gabinetu za pośrednictwem wideokonferencji, aby zachować dystans. Będziemy przykładem dla obywateli i mamy nadzieję, że każdy z was podejmie odpowiednie działania. Obecnie inwestujemy znaczne środki, aby zwiększyć tempo przeprowadzania testów, zmniejszyć wskaźnik infekcji i – oczywiście – wzmocnić i zabezpieczyć zespoły medyczne, a także wiele innych rzeczy. Nie ma powodu szturmować supermarketów. Będzie wystarczająca ilość jedzenia. Życzymy dobrego szabatu i dużo zdrowia.”

Minister obrony Naftali Bennett polecił utworzenie trzech ośrodków masowej kwarantanny w północnej, południowej i środkowej części kraju. „Problem polega na tym, że nie wiemy, ile osób jest nosicielami wirusa, i może to być kolejne 150, 500 lub 1000 zdiagnozowanych. Chcemy być przygotowani na następny krok … nie chcemy dopuścić do takiej sytuacji jak we Włoszech, że system zdrowia nie będzie w stanie poradzić sobie z tak dużą liczbą pacjentów. Kwarantanna domowa to za mało. Osoby z rozpoznanym wirusem muszą być izolowane przez co najmniej pięć tygodni, zanim nie będą zarażać innych. Osoby chore i przebywające w domu mogą przenosić wirusa na innych członków rodziny, którzy mogą wychodzić i zarażać innych ludzi. Celem tych nowych obiektów będzie skoncentrowanie wszystkich nosicieli wirusa w jednym miejscu, aby umożliwić skuteczną kwarantannę, zapobiec ryzyku zakażenia członków rodziny i zapewnienia natychniastowej pomocy medycznej pacjentom w przypadku pogorszenia się ich stanu zdrowia.” Według Bennetta obiekty te, zarówno hotele, jak i puste szkoły z internatem, będą mogły pomieścić 1 tys. lub 3 tys. osób.

Dyrektor naczelny Światowej Organizacji Zdrowia Elizabeth Cousens powiedziała: „To naprawdę globalny kryzys, którego nie da się pokonać bez prawdziwie globalnej reakcji. Lokalne wysiłki są niezbędne, ale same nie wystarczą. Wszyscy mamy lub będziemy mieć przyjaciół lub kogoś z rodziny, na kogo ta choroba wpłynie. Potrzebujemy wszystkich rąk na pokładzie, wszyscy jesteśmy w to wciągnięci. WHO przygląda się, gdzie jest największe ryzyko, a w szczególności patrzy na kraje o słabszych systemach opieki zdrowotnej, które będą potrzebować wsparcia technicznego i operacyjnego.”


koordynator działań rządowych na terytoriach gen. Kamil Abu Rukuna przekazał około 200 zestawów testowych koronawirusa do Strefy Gazy. Wjechały do strefy przez przejście Erez. Rukun powiedział: „Wirusy i choroby nie mają granic – a zatem zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Strefie Gazy i zwalczanie wybuchu epidemii na terytoriach Judei i Samarii jest głównym przedmiotem zainteresowania Izraela. Wybuch tego rodzaju epidemii może zagrozić zdrowiu Izraelczyków.”

 


14 marca 2020 r.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 164, natomiast 38 560 osób przebywa w domowej kwarantannie. Trzech pacjentów znajduje się w stanie krytycznym.

Specjalista chorób zakaźnych z Centrum Medycznego Szeba w Tel Haszomer prof. Ejal Leshem powiedział, że surowsze przepisy mogą pomóc w walce z chorobą. „Godzina policyjna jest czymś, co należy zastosować. Dwutygodniowe zamknięcie całego państwa w stylu włoskim, może pomóc Izraelowi zapobiec wybuchowi epidemii.” Tymczasem policja zintensyfikowała działania mające na celu dopilnowanie, aby osoby przebywające w domowej kwarantannie nie opuszczały miejsca izolacji. Policja wszczęła 21 dochodzeń karnych w sprawie osób, które naruszyły nakaz 14-dniowej kwarantanny. „W chwili obecnej specjalnie utworzona grupa zadaniowa złożona z policjantów i inspektorów zdrowia, kontynuuje kontrole w domu, aby upewnić się, że ludzie są w kwarantannie. Policja zapewnia również, że ci, którzy wrócili z zagranicy, są w izolacji. Policja wzywa społeczeństwo do ścisłego przestrzegania instrukcji ministerstwa zdrowia w celu zwalczania epidemii koronawirusa i zwalczania jego rozprzestrzeniania się w Izraelu. Zabrania się publikowania fałszywych informacji lub fałszywych wiadomości, które mogą zagrażać zdrowiu publicznemu.”


Siły Obronne Izraela nakazały wszystkim żołnierzom powrót w niedzielę do swoich baz, a żołnierze będący w jednostkach bojowych lub w bazach szkoleniowych muszą przygotować się na dłuższy pobyt – do jednego miesiąca. Wszystkie szkolenia rezerwistów wstrzymano do święta Pesach w połowie kwietnia. Obecnie 2584 żołnierzy znajduje się w kwarantannie.


palestyński premier Mohammed Sztajjeh wezwał do natychmiastowego uwolnienia palestyńskich więźniów z izraelskich więzień, zwłaszcza chorych więźniów i osób cierpiących na przewlekłe choroby, w związku z epidemią koronawirusa. „Wyślemy wiadomość do Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża z prośbą o zwolnienie więźniów i dopilnowanie, aby izraelska służba więzienna utrzymywała publiczne środki bezpieczeństwa w celu ochrony naszych więźniów.” W Autonomii Palestyńskiej zidentyfikowano 38 przypadków zarażenia koronawirusu, a prawie 6500 osób przebywa w kwarantannie. Wieczorem palestyńskie ministerstwo spraw religijnych ogłosiło zakaz odmawiania modlitw w meczetach i kościołach we wszystkich społecznościach palestyńskich. Wezwano wiernych do modlitwy w domu do odwołania.


wieczorem premier Benjamin Netanjahu odbył spotkanie z ministrami obrony, finansów, gospodarki i bezpieczeństwa publicznego, z udziałem szefa Rady Bezpieczeństwa Narodowego i dyrektorów generalych ministerstw zdrowia i finansów, komisarza policji, przedstawiciela Banku Izraela i innych. Po spotkaniu premier spotkał się z dziennikarzami i powiedział: „Jesteśmy w lepszym stanie niż większość państw. Izrael jest w stanie pokonać koronawirusa, który jest niewidzialnym wrogiem. Rząd używa wszystkich dostępnych środków, aby walczyć z tym zagrożeniem. Każdego dnia podejmujemy nowe decyzje, gdyż sytuacja nie jest statyczna. Przewiduje, że pokonamy tę epidemię. Musimy zrobić wszystko, jako rząd i jako obywatele, aby nie zarazić się i nie zarazić innych. Najważniejszą rzeczą jest szybkie wykrycie osób, które miały kontakt z wirusem, aby można było ich zatrzymać za pomocą kwarantanny. Rząd spróbuje poprawić środki kwarantanny – izolacja domowa musi być przeprowadzona w znacznie bardziej rygorystyczny sposób. Ludzie powinni przestać twierdzić, że im to się nie przydarzy i stosować lepszą higienę osobistą, pozostając w odległości 2 metrów od siebie. Pomimo obaw obywateli supermarkety, apteki i stacje benzynowe będą nadal normalnie działać, ale restauracje, centra handlowe i inne tereny rekreacyjne zostaną zamknięte do odwołania. Kto nie musi wychodzić do pracy, nie powinien tego robić. Pracujemy nad technikami technologicznymi… w celu powstrzymania wirusa. Wszyscy obywateli Izraela muszą współpracować, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa.” Począwszy od niedzieli będą również zamknięte przedszkola, a zgromadzenia ponad dziesięciu osób zostały zakazane.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.