Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 15.3 – 16.3

.

.


15 marca 2020 r.


minister transportu Bezalel Smotrich powiedział w nocy: “W celu zachowania rutyny ludności cywilnej Izraela transport publiczny będzie nadal funkcjonować. Rozkłady będą aktualizowane zgodnie z zapotrzebowaniem. Wzywamy społeczeństwo do ograniczenia podróży i korzystania z transportu publicznego tylko w przypadku ważnych podróży. Od wtorku nie będzie można płacić gotówką ani kupować karty Rav Kav od kierowcy. Płatność będzie tylko poprzez karty Rav Kav, aby w jak największym stopniu zminimalizować kontakt między kierowcą a pasażerami.”


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 200. Dwie osoby są w poważnym stanie, 11 w stanie umiarkowanym, a 178 lekkim. Spośród zakażonych wirusem 162 jest hospitalizowanych, 34 leczonych jest w domu, a 4 wyzdrowiało i zostało zwolnionych. Największa liczba pacjentów znajduje się w Szpitalu Szeba w Tel Haszomer, 27, podczas gdy 24 jest w szpitalu Haszaron i 15 w szpitalu Meir w Kfar Saba.


władze wodne poinformowały, że w ciągu ostatniej doby poziom wody jeziora Kinneret wzrósł o 2,5 cm, osiągając poziom 209,48 metrów p.p.m.


prezydent Reuven Rivlin rozpoczął konsultacje z przedstawicielami partii politycznych w sprawie wyboru kandydata do utworzenia koalicji rządowej. Rivlin powiedział: “Celem jest utworzenie rządu, który w tym czasie poprowadzi naszych ludzi.”


muzułmański Waqf wydał rano oświadczenie: “Postanowiliśmy zamknąć meczety na Wzgórzu Świątynnym, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa wśród wiernych. Każdy, kto chce się modlić, może to zrobić na dziedzińcu Góry.” Modlitwy będą się odbywały wyłącznie na dziedzińcu meczetu. Ponadto Kopuła na Skale zostanie również zamknięta na modlitwy.


minister obrony Naftali Bennett podpisał rozkaz upoważniający Siły Obronne Izraela do zmobilizowania 2 tys. żołnierzy rezerwy w celu wzmocnienia siły obrony cywilnej w radzeniu sobie z zadaniami, które prawdopodobnie zostaną im powierzone w związku z kryzysem koronawirusa.


linie lotnicze El Al Airlines poinformowały, że firma zdecydowała się zaoferować swoje samoloty Boeing 787 Dreamliner do przewozu ładunków zamiast pasażerów. Podobny system był zaoferowany w przypadku floty samolotów Boeing 777, ale ich użycie jest droższe. Od 5 do 10 samolotów zostanie przeznaczonych do transportu niezbędnych towarów, takich jak leki i materiały ochronne. Dreamliner może przewieźć około 20 ton ładunków komercyjnych, a firmy będą musiały zapłacić za przelot w obie strony. Cena będzie ustalana w każdym indywidualnym przypadku. Ronen Szapira powiedział, że ze względu na ograniczoną liczbę podróży lotniczych na całym świecie istnieje obecnie duże zapotrzebowanie na loty towarowe. Rozszerzone usług cargo nie powinno jednak znacząco pomóc firmie, gdyż usługi cargo przyczyniają się do około 8% zysków El Al.


16 marca 2020 r.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 277. W ciągu ostatniej doby zdiagnozowano najwięcej przypadków w ciągu jednego dnia. Jednym z powodów tego może być wzrost liczby przeprowadzonych testów – w niedzielę zrobiono około 1000 w porównaniu do około 400 w sobotę. Czterech pacjentów jest w poważnym stanie, 11 jest w stanie umiarkowanym, 231 jest w dobrym stanie, a czterech wyzdrowiało.

Wśród osób zarażonych był lekarz w szpitalu Ichilov w Tel Awiwie. Wszyscy pacjenci musieli zostać przetransportowani do innego oddziału szpitalnego, a personel został odesłany do izolacji, podczas gdy zainfekowane oddziały są dezynfekowane. Do tej pory ponad 63 000 obywateli przebywa w domowej kwarantannie. Premier Benjamin Netanjahu nie jest zakażony. Przeszedł testy, których wynik był negatywny.

Popołudniem Szpital Assuta w Aszdod otworzył oddział koronawirusa na miejscu ewakuowanego oddziału ortopedycznego. Oddział ma 27 łóżek ze zdalnym monitoringiem. Również Hotel Dan Panorama w Tel Awiwie stanie się odizolowanym ośrodkiem dla lekko chorych pacjentów. Kompleks został odizolowany i zabezpieczny, aby nie narażać personel. Przy wejściu do hotelu przygotowano specjalnie skonstruowaną sterylną strefę oraz duże ostrzeżenie o wirusie. Podobne przygotowania podjęto w Hotelu Dan w Jerozolimie, a w ciągu kilku dni jeszcze dwa hotele na północy i południu kraju. Zgodnie z wytycznymi ministerstwa zdrowia dotyczącymi zgromadzeń postanowiono zamknąć wszystkie plaże nad Morzem Martwym.

Ministerstwo zdrowia złożyło pilne zamówienie na 1000 nowych respiratorów, aby pomóc leczyć pacjentów chorych na koronawirusa. Obecnie Izrael posiada około 3100 respiratorów w szpitalach i kolejne 450 w trybie awaryjnym.


prezydent Reuven Rivlin udzielił Benny Gantzowi mandat do utworzenia następnego rządu. Podczas uroczystości Rivlin powiedział: “Czwarta tura wyborów nie jest możliwa, a klucze do utworzenia rządu w Izraelu są obecnie w twoich rękach. Prawo daje ci dwadzieścia osiem dni, poczynając od jutra, na utworzenie rządu. To krótki okres, ale biorąc pod uwagę obecną kryzysową sytuację na szczeblu krajowym i globalnym, jest on zbyt długi.” Gantz odpowiedział, że postara się uczynić ten proces tak szybkim, jak to możliwe i dołoży wszelkich starań, aby był jak najbardziej inkluzywny. “Daję wam słowo, że zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby w ciągu kilku dni ustanowić jak najszerszy i patriotyczny rząd, który reprezentowałby wszystkich obywateli Izraela i bronił praw mieszkańców Judei i Samarii, obywateli arabskich i mieszkańców peryferii oraz centrum kraju. Nadszedł czas, aby szefowie partii, zwłaszcza Netanjahu, zgodzili się na jedność. Czas odłożyć nasze miecze, zjednoczyć nasze partie i pokonać nienawiść. Rząd, który utworzę, wyleczy nasze społeczeństwo z plagi koronawirusa oraz z podziałów i nienawiści. Izrael stawiał czoła wyzwaniom, łącząc wszystkie nasze siły.”


poinformowano, że port lotniczy Ramon będzie aktywny w godzinach od 6:00 do 22:00, a w pozostałych lotnisko będzie zamknięte z powodu operacji nocnych. Ograniczenie będzie obowiązywać od wtorku do końca kwietnia.


odbyła się uroczystość zaprzysiężenia 23. Knesetu, która z powodu kryzysu koronawirusa przebiegło inaczej niż zwykle. Parlamentarzyści wchodzili na salę plenarną w grupach po trzy osoby naraz i po złożeniu przysięgi wierności opuścili salę. Przewodniczący Knesetu Juli Edelstein powiedział: “Widzę przed sobą pustą salę plenarną, ale ona nie jest pusta. Jest pełna. Są tu teraz wszyscy obywatele Izraela. Oczekują, że utworzymy rząd ds. sytuacji kryzysowych. Rząd awaryjny, którego ludzie będą mogą słuchać, któremu ludzie będą mogli zaufać. Rząd zajmujący się poważnymi problemami kryzysu koronawirusowego – ale nie tylko. Rząd awaryjny, który zacznie wypełniać ogromną przepaść, która powstała podczas całego rok politycznej nieodpowiedzialności, wykopaną wspólnie przez urzędników z całego spektrum politycznego. Wiecie dobrze, że cierpliwie czekałem. Wielokrotnie dzwoniłem, aby ustanowić rząd jedności. Podczas poprzedniej ceremonii zaprzysiężenia zaoferowałem skorzystanie z mojego biura, które jest kilka metrów stąd, aby zawrzeć umowy o ustanowieniu szerokiego rządu. To biuro jest nadal otwarte. Możemy już dzisiaj zacząć naprawiać przepaść polityczną i stawić czoła ogromnym wyzwaniom stojącym przed nami w przyszłości. To nie jest czas na długie przemówienia. Jest czas na działanie. Izraelici patrzą na nas i oczekują od nas działania. Spełnijmy ich oczekiwania.” Prezydent Reuven Rivlin powiedział: “Warunkiem kompromisu są bardzo często głębokie i bolesne ustępstwa, ale taka jest wola narodu. Mam tylko jedną prośbę do was. Dajcie temu ludowi rząd. Obecny kryzys polityczny jest bardzo realny, bardzo głęboki i dzieli nas na dwie części. Nie mamy innego wyboru, ponieważ nie mamy innych ludzi i żadnego innego kraju. Naszym przeznaczeniem jest mieszkać razem.”


wieczorem rząd jednogłośnie zatwierdził przepisy dotyczące użycia narzędzi cyfrowych niezbędnych do walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Nadzwyczajne przepisy będą obowiązywać przez 30 dni. Dzięki nim agencja bezpieczeństwa Szin Bet będzie śledzić telefony komórkowe Izraelczyków zarażonych koronawirusem, a w ten sposób pozyskiwać informacje o osobach z którymi miały kontakt przed wejściem w stan kwarantanny. Każdy, kto przebywał w sąsiedztwie osoby zarażonej przez dłużej niż dziesięć minut, otrzyma wiadomość z informacją, że musi poddać się kwarantannie.


Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.