Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 17.3 – 18.3

 

.


17 marca 2020 r.


szef Szin Bet Nadav Argaman powiedział: “Izraelska Agencja Bezpieczeństwa zgodziła się na prośbę ministerstwa zdrowia, w ramach odpowiedzialności za kraj i rozumiejąc, że jesteśmy w stanie pomóc w ratowaniu życia obywateli Izraela. Prośba została przyjęta przez Szin Bet bo stało się jasne, że inne organizacje w kraju nie mają takich niezbędnych umiejętności technologicznych, aby pomóc w tych działaniach. Szin Bet zdaje sobie sprawę z faktu, że jest to problem, który wykracza poza zwykły zakres jego działań w zakresie udaremniania terroru, dlatego też prośba została omówiona i zatwierdzona przez generalnego prokuratora i podjęto w tym celu odpowiednie regulacje nadzorcze i kontrolne. Jako szef Izraelskiej Agencji Bezpieczeństwa chcę wyjaśnić, że wrażliwość tej sprawy jest dla mnie bardzo jasna, dlatego też nakazałem, aby tylko bardzo mała grupa ludzi zajmowała się tym problemem i że pozyskane informacje nie będą przechowywane w magazynie informacji Szin Bet. Ponadto informacje zostaną przekazane bezpośrednio dyrektorowi generalnemu ministerstwa zdrowia lub szefowi publicznej służby zdrowia, który wykorzysta te informacje wyłącznie w celu zapewnienia wytycznych, które mają na celu ratowanie życia ludzkiego.” Prokurator generalny Avichai Mandelblit oświadczył: “Wybuch pandemii koronawirusa na świecie stanowi bezprecedensowe wyzwanie dla krajów świata i wymaga daleko idących środków w różnych dziedzinach życia w celu ochrony zdrowia cywilnego i publicznego oraz zapewnia stabilności gospodarczej i społecznej krajów. Tak samo jest z Izraelem, które obecnie stoi przed ogromnymi wyzwaniami. My w biurze prokuratora generalnego i ja osobiście towarzyszymy rządowi od początku kryzysu i pracujemy nad udostępnieniem władzom państwa narzędzi prawnych niezbędnych do skutecznego radzenia sobie z wirusem, zapewniając jednocześnie, że kroki te będą podejmowane zgodnie z prawem. Nawet w nagłych wypadkach – a tak naprawdę jest to stan wyjątkowy – rząd musi działać zgodnie z prawem, i tak odbywa się to w praktyce.”


władze wodne poinformowały, że w ciągu ostatniej doby poziom wody jeziora Kinneret wzrósł o 1 cm, osiągając poziom 209,46 metra p.p.m. Brakuje jeszcze 60 cm do stanu napełnienia jeziora.


minister obrony Naftali Bennett zorganizował konferencję prasową w Hotelu Dan Panorama w Tel Awiwie, który został przekształcony w “Hotel Corona” w celu przyjmowania pacjentów w lekkim stanie choroby. Wdrożony plan wykorzystuje puste obiekty hotelowe jako ośrodki izolacji dla pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą COVID-19. “Hotele te zapewniają ochronę pacjentów i późniejszą ich obserwację. Jeśli stan pacjenta pogorszy się, możemy go natychmiast leczyć. To także chroni pozostałą część społeczeństwa przed wirusem. Naszym celem jest izolacja jak największej liczby nosicieli wirusa. Te hotele będą wyspą spokoju i domem dla pacjentów z koronawirusem w łagodnym stanie.

Bennett powiedział, że śmiertelność młodych ludzi zarażonych koronawirusem jest bardzo niska. Z drugiej strony: “Jeden z pięciu dziadków, których wnuk przytulił ich, nie wiedząc, że nosił wirusa – umrze. Dlatego nagrywajcie filmy dla dziadków, ale ich nie odwiedzajcie. Jesteście dla nich tykającą bombą. Opiekujcie się babcią i dziadkiem, ale trzymajcie z dala od wnuków.”


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 324. W stanie ciężkim są 4 osoby, 11 jest w umiarkowanym stanie, a 5 osób wyzdrowiało i zostało zwolnionych ze szpitala.

Ministerstwo wydało nowe wytyczne dla obywateli dotyczące postępowania z koronawirusem: “Nie wychodź z domu, z wyjątkiem sytuacji, które tego wymagają – zaopatrzenia w żywność, lekarstwa, usługi medyczne i inne niezbędne usługi. Nie wychodź z domu, aby iść do parku, plac zabaw, plażę, basen, biblioteki, muzea, rezerwaty przyrody i inne miejsca publiczne, z wyjątkiem zabrania dzieci na spotkanie rodzinne lub wyprowadzenia zwierząt na spacer. Nie powinny odbywać się żadne zajęcia grupowe, nawet z minimalną liczbą uczestników, w tym zajęcia sportowe i gimnastyczne. Więzi społeczne powinny być utrzymywane na odległość, a należy unikać przyjmowania przyjaciół i rodziny, którzy nie mieszkają w domu.” Osoby starsze oraz osoby z chorobami układu oddechowego lub słabym układem odpornościowym nie powinny opuszczać domów ani zapraszać gości.

Magen David Adom od jutra uruchomi mobilne stacje przeprowadzania testów na obecność koronawirusa. Pozwoli to przeprowadzać do 15 tys. dziennie, co będzie oznaczać wzrost codziennych badań przesiewowych o 1900%. Obywatele będą przyjeżdżać do tych stacji prywatnymi samochodami, a próbka będzie pobierana, gdy będą siedzieć w samochodzie. Pierwsza taka działająca 24-godziny na dobę stacja powstanie w Tel Awiwie. Następnie powstanie pięć kolejnych stacji w Hajfie, Jerozolimie, Petah Tikva, Rishon Lezion i Be’er Szewia. Oczekuje się, że tysiące Izraelczyków każdego dnia będzie przechodzić testy, umożliwiając odizolowanie osób zarażonych i poddanie kwarantannie w hotelach.


ministerstwo transportu poinformowało, że transport publiczny zostanie ograniczony w ramach działań rządu na rzecz spowolnienia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zostanie to uczynione poprzez zawieszenie autobusów i pociągów w nocy oraz w weekendy. Zamknięte zostaną linie do miejsc rozrywki, uniwersytetów i innych nieistotnych miejsc. Minister transportu Bezalel Smotrich powiedział: “Motywuje nas potrzeba ochrony zdrowia publicznego. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zminimalizować zakłócenia w ruchu publicznym. Apeluję do wszystkich, aby unikali wsiadania do autobusów i postępowali zgodnie z wytycznymi ministerstwa zdrowia.”


wieczorem minister obrony Naftali Bennett po raz pierwszy zwołał komitet ds. sytuacji awaryjnych w związku z wybuchem epidemii koronawirusa. W spotkaniu uczestniczył wiceminister obrony, dyrektor generalny ministerstwa obrony, szef i zastępca szefa Sztabu Generalnego, dowódca frontu krajowego oraz przedstawiciele ministerstw zdrowia, finansów i gospodarki. Bennett powiedział: “Dzienny wzrost liczby osób zarażonych koronawirusem przyśpiesza. Nie trzeba dodawać, że nie wiemy, ilu nosicieli jest obecnie w państwie Izrael. Formalna liczba ta wynosi około 250, ale może być to 500, może być 2 tys., i może być między nami 5 tys. nosicieli wirusa. Nawiasem mówiąc, jest to problem, przed którym stoi obecnie cały świat. Jest to pierwsze posiedzenie komitetu ds. sytuacji awaryjnych. Gospodarka nie jest jeszcze przestawiona na tryb awaryjny, a celem tego spotkania jest przygotowanie się na takie możliwości. Jeśli się nad tym zastanowimy, to wchodzimy do tunelu, a nie wiemy, jaka jest jego długość, nie wiemy, co napotkamy w tym tunelu i musimy przygotować się na wiele scenariuszy w tym tunelu. Ostatecznym celem jest zawsze pozostawanie na jeden lub dwa kroki przed koronawirusem. W tym momencie mamy przeprowadzoną pełną inwentaryzację we wszystkich obszarach kraju. Import towarów do kraju jest pełny, siły rynkowe nadal robią wszystko co jest w ich mocy, a my będziemy kontynuować te działania w następnych kilku dniach. Cały handel produktami spożywczymi, podstawowymi produktami będzie kontynuowany jak zwykle, ale w ciągu kilku dni, tygodnia lub może dwóch, różne czynniki mogą wpłynąć na te sprawy.”


rano Izrael zaostrzył ograniczenia dotyczące wjazdu Palestyńczyków do kraju w celu podjęcia pracy, zakazując wjazdu za wyjątkiem pracujących w służbie zdrowia i rolnictwie. Jednak ci, którzy wjadą do Izraela, nie będą mogli wrócić do Autonomii Palestyńskiej i będą musieli pozostać w Izraelu przez kilka następnych tygodni lub miesięcy, a pracodawca zapewnią im zakwaterowanie.

Palestyński premier Mohammed Sztajjeh ogłosił, że jego rząd wydał 3-dniowe ultimatum dla palestyńskich pracowników w Izraelu, aby w koordynacji ze swoimi pracodawcami zorganizowali sobie miejsca noclegowe w miejscu pracy, gdyż w ciągu 3 dni ruch między Autonomią Palestyńską a Izraelem zostanie zakazany. Sztajjeh wezwał Palestyńczyków pracujących w izraelskich osadach, aby nie szli do pracy pod pretekstem wykrycia kilku przypadków koronawirusa wśród osadników. Uznał także Izrael za “w pełni odpowiedzialny” za zdrowie arabskich mieszkańców Jerozolimy i wezwał władze Izraela do podjęcia wszelkich środków w celu ich ochrony. Dodał, że Palestyńczycy koordynują swoje działania z Egiptem i Jordanią, aby całkowicie zamknąć wszystkie przejścia graniczne w obu kierunkach, za wyjątkiem spraw humanitarnych. Do tej pory w Autonomii Palestyńskiej potwierdzono 41 przypadków zarażenia koronawirusem. W Tulkarem zdiagnozowano wirusa u Palestyńczyka, który powrócił z Polski.


18 marca 2020 r.


ministerstwo opieki społecznej będzie rozprowadzać żywność do domów około 70 000 potrzebujących seniorów. Według raportu ministerstwo wykorzysta w tym celu zaplecze żywnościowe ministerstwa edukacji w szkołach, ponieważ obecnie nie działają one ze względu na zamknięcie szkół. Celem projektu jest zapewnienie seniorom wsparcia żywnościowego podczas epidemii koronawirusa, a jednocześnie zapobieganie opuszczenia przez nich domów, co mogłoby narazić ich na niebezpieczeństwo zarażenia.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 433. W stanie krytycznym jest 5 osób, 10 s stanie umiarkowanym, a 11 osób wyzdrowiało i zostało zwolnionych ze szpitala.


izraelska linia lotnicza Israir wysłała ​​dwa samoloty do Pragi (Czechy) i dwa samoloty do Kiszyniowa (Mołdawia), a jutro wykona loty do Wilna (Litwa) i Tbilisi (Gruzja) w celu pomocy powrocie do kraju Izraelczyków pozostawionych w Europie.


minister bezpieczeństwa publicznego Gilad Erdan powiedział policji i innym siłom bezpieczeństwa, aby przygotowały się do wdrożenia rządowej decyzji o zastosowaniu pełnej blokady kraju. Według Erdana taka decyzja może zapaść w najbliższych dniach. “Decyzja o wdrożeniu pełnej blokady jest bardzo trudną decyzją, ale w powstałej sytuacji jest nieunikniona i lepiej jest podjąć trudne kroki na krótki czas, aby pokonać koronawirusa w możliwie najkrótszym czasie i zapobiedz zgonom obywateli.” W ramach takiej blokady tylko niezbędni pracownicy będą mogli opuszczać swoje domy, a inni obywatele będą mogli opuścić jedynie w celu zakupu niezbędnych towarów lub leczenia. Policja będzie odpowiedzialna za egzekwowanie blokady, a dowództwo frontu krajowego zapewni cywilom niezbędne zaopatrzenie.

Zastępca dyrektora generalnego ministerstwa zdrowia prof. Itamar Grotto powiedział, że surowe ograniczenia dla Izraelczyków mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa mogą trwać tygodnie, a nawet miesiące. “Możliwe, że pogoda będzie miała wpływ, którego nie znamy, lub że może nastąpić niezwykły spadek liczby zainfekowanych, lub może być jakiś niesamowity lek, który może leczyć pacjentów. Musimy być jednak realistami, spojrzeć na sytuację i powiedzieć, okej, to potrwa kilka tygodni lub miesięcy. Wskazuje na to wzrost liczby pacjentów i znaczny postęp choroby w Izraelu. Oznacza to, że musimy koniecznie podjąć kolejne kroki, aby nie osiągnąć skali, z którą ministerstwo zdrowia nie będzie w stanie sobie poradzić.”

Na dzień dzisiejszy około 450 funkcjonariuszy policji i 25 sędziów jest w izolacji z powodu epidemii koronawirusa.


prezydent Reuven Rivlin omówił dzisiaj metody współpracy Izraela z Autonomią Palestyńską. “Cały świat stoi w obliczu kryzysu, który nie dyskryminuje ludzi. Nasza współpraca jest niezbędna do zapewnienia zdrowia zarówno Izraelczykom, jak i Palestyńczykom. Nasza zdolność do współpracy w tej kwestii jest świadectwem naszej wzajemnej zdolności do współpracy w innych kwestiach ze względu na dobro wszystkich.” Izrael zamknął dzisiaj obszary Judei i Samarii administrowane przez Autonomię Palestyńską. Decyzję podjęto w porozumieniu z Autonomią Palestyńską. Przejście graniczne ze Strefą Gazy jest również zamknięte.


Izrael przekazał do Strefy Gazy kilkaset zestawów testowych koronawirusa wraz ze sprzętem do ochrony medycznej. Misję humanitarną nadzorowała Światowa Organizacja Zdrowia. Koordynator projektu gen. Ijad Sarhan powiedział, że “nadal będziemy współpracować z organizacjami międzynarodowymi i ministerstwem zdrowia, mając na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się COVID-19 w Gazie”. Sprzęt został przekazany przez przejście graniczne Erez.


premier Benjamin Netanjahu powiedział wieczorem, że nie zawahałby się zarządzić ogólnego zamknięcia w Izraelu, ale taka sytuacja nie jest jeszcze wymagana. “Znajdujemy się obecnie w lepszej sytuacji niż większość krajów na świecie i musimy upewnić się, że tak będzie dalej. Dzisiaj podaliśmy jasne wytyczne dotyczące tego, czego oczekujemy od ludzi – aby przejść do podstawowych rzeczy, takich jak zaopatrzenie w żywność. Wolę, aby te wytyczne pozostały na poziomie zrozumienia i internalizacji przez społeczeństwo. Dziś wieczorem odwołuję się do społeczności, które jeszcze nie zinternalizowały wytycznych – takich jak społeczności haredi i arabskie. Jeśli wytyczne nie zostaną zinternalizowane, nie zawaham się egzekwować ich na rządanie. Widzę problem z weselami i salami konferencyjnymi. Minister zdrowia wydał szeroko rozpowszechnione zarządzenia dla społeczności haredi i zamknął jesziwy. Będę również apelować do arabskiej opinii publicznej. To kwestia ratowania życia. W razie potrzeby polecenie blokady będzie gotowe jutro. Pełne zamknięcie nie jest rzeczą łatwą do rekomendacji, ponieważ doprowadzi do natychmiastowego załamania gospodarki Izraela. Do tej pory zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy, co doprowadziło do tego, że nasze państwo jest jednym z trzech lub czterech kraów w najlepszym stanie na świecie. Wyprzedziliśmy cały świat w zamykaniu granic, w rozległej izolacji domowej, w ograniczaniu zebrań publicznych, w użyciu narzędzi cyfrowych, które zostały aktywowane. Kontaktowałem się z kilkoma przyjaciółmi z całego świata. Wszyscy pracujemy nad dostarczeniem materiałów i będziemy mieć odpowiednią ilość testów. Muszę powiedzieć, że inne kraje również chwalą naszą politykę w tym zakresie. Główny naukowiec Stanów Zjednoczonych pochwalił naszą politykę. Otrzymaliśmy największy komplement od innych krajów, które podejmują nasze działania. Na przykład zrobił tak premier Nowej Zelandii. Poprosiłem, abyśmy w niedzielę mogli przeprowadzić 3000 testów. W tę niedzielę. W następną niedzielę poprosiłem o wykonanie 5000 testów, a w następną niedzielę poinstruowałem, że powinniśmy zrobić 10 000 testów. Wierzę, że osiągniemy te cele. Każdego dnia musimy wykonywać te testy, ale nie możemy wykonać ich dla całej populacji. Nie ma na świecie miejsca, w którym zrobiliby to w ten sposób.”


wieczorem ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że Izrael wprowadził zakaz wjazdu na swoje terytorium wszystkim cudzoziemcom, którzy nie posiadają obywatelstwa lub miejsca zamieszkania w Izraelu. “Zdecydowano, że od dziś cudzoziemcy niebędący obywatelami Izraela i nieposiadający obywatelstwa lub miejsca zamieszkania w Izraelu, nie będą mieli pozwolenia na wjazd do Izraela. Środek wchodzi w życie natychmiast.”


prezes Izraelskiego Stowarzyszenia Spółek Publicznych Ilan Flato powiedział, że jesteśmy w jednym z najgorszych kryzysów w światowej gospodarce, a rząd Izraela nie robi wystarczająco dużo, aby utrzymać stabilne rynki kapitałowe i rozwiązać problemy z płynnością. Powiedział, że może to doprowadzić do upadku dziesiątek lub setek firm w Izraelu. “Bank Izraela musi być odpowiedzialną instytucją i zacząć interweniować na korporacyjnych rynkach obligacji i rynków akcji. Bank powinien zacząć kupować obligacje korporacyjne i akcje w celu złagodzenia kryzysu płynności wynikającego z wybuchu koronawirusa.”


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.