Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 19.3 – 21.3

Zalecenia izraelskiego ministerstwa zdrowia:

Wiecej  TUTAJ

 


19 marca 2020 r.


władze Peru uniemożliwiły grupie około 550 Izraelczyków opuszczenie miasta Cusco, które z powodu epidemii koronawirusa zostało zamknięte wraz z lokalnym lotniskiem. Amsalem Tours zorganizowało cztery loty krajowe dla Izraelczyków do Limy, ale nie pozwolono im wejść na pokład samolotów.

Minister spraw zagranicznych Israel Katz powiedział: „Właśnie zakończyłem rozmowę z ministrem spraw zagranicznych Peru, Gustavo Mezą Cuadrą, i poprosiłem go, aby zezwolił 550 Izraelczykom przebywającym w Cusco na lot do Limy, pomimo zamknięcia nałożonego przez władze Peru, aby mogli oni dołączyć do lotów ratunkowych, które jutro organizujemy do Izraela. Peruwiański minister obiecał porozmawiać z odpowiednimi urzędnikami i pomóc rozwiązać problem.” Z Izraela miał wylecieć konwój powietrzny czterech samolotów El Al, aby po 16-godzinnym locie non-stop w obie strony ewakuować Izraelczyków z Peru. Będzie to najdłuższy lot non-stop w historii El Al. Każdy z czterech samolotów będzie przewoził 270 osób. Izraelskie linie lotnicze zazwyczaj nie latają do Peru. Aby sfinansować ten przelot El Al podarował 50 tys. dolarów, a dodatkowe darowizny przekazało wiele firm, w tym Shufersal, Discount Bank, Bank Leumi i First International Bank of Israel. Osobno Diesenhaus zorganizował piątkowy lot dla Izraelczyków pozostających w Brazylii.

Ministerstwo spraw zagranicznych wezwało wszystkich Izraelczyków, którzy chcą opuścić Amerykę Łacińską, aby zrobili to natychmiast, gdyż w przeciwnym razie ryzykują pozostawienie tam, dopóki nie minie sytuacja zagrożenia koronawirusem. „W wyniku kroków, jakie kraje Ameryki Łacińskiej podejmują w celu zwalczania epidemii koronawirusa, możliwości transportu, w szczególności loty zagraniczne, kurczą się. Zalecamy, by wszyscy obywatele Izraela bedący na kontynencie latynoamerykańskim, którzy zamierzają powrócić do Izraela, zrobili to jak najszybciej, dopóki są jeszcze możliwości wyjazdu.” Ministerstwo zasugerowało, aby takie osoby wybrały miejsca docelowe, w których nadal istnieją opcje lotu, aby powrócić do Izraela.


w nocnej operacji agencja wywiadowcza Mosad sprowadziła do Izraela 100 tys. zestawów testowych koronawirusa z zagranicy. Jednocześnie personel cybernetyczny Mosadu pomaga ministerstwu zdrowia w tworzeniu unikalnego oprogramowania i aplikacji do walki z wirusem. Obecnie wszystkie agencje wywiadowcze i bezpieczeństwa państwa Izrael zmobilizowały wszystkie siły, aby pomóc w wysiłkach na rzecz ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Według doniesień Mosad planuje dostarczyć około czterech milionów zestawów testowych z kilku niezidentyfikowanych krajów. Raport wskazuje, że dzisiejsza dostawa pochodziła z państw Zatoki Perskiej.

Dyrektor generalny ministerstwa zdrowia Mosze Bar Siman Tov podziękował agencji wywiadowczej Mossad za pomoc w uzyskaniu sprzętu medycznego. „Kontynuujemy współpracę z Mossadem w celu uzyskania dodatkowego niezbędnego wyposażenia. Jesteśmy w stanie wojny i podczas wojny łączymy siły ze wszystkimi, aby wygrać. Państwo Izrael wykorzystuje wszystkie swoje środki, wszystkie swoje mocne strony i wszystkie mózgi, aby współpracować i poradzić sobie z ogromnym wyzwaniem przed którym stoimy. Jestem pewien, że całkowita mobilizacja nas wszystkich umożliwi państwu Izraela, aby poradzić sobie z tym wyzwaniem.”


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 529. W stanie ciężkim jest 6 osób, w stanie umiarkowanym 13, a 12 zostało wyleczonych. Obecnie w Izraelu jest 20 laboratoriów zajmujących się testami koronawirusowymi.

Ministerstwo zdrowia poleciło szpitalom przygotować się na najgorszy scenariusz, co oznacza potrzebę przyjęcia tysięcy pacjentów w ciężkim stanie. Jeśli liczba chorych pacjentów przekroczy 1000 osób, oddziały wewnętrzne zostaną zamknięte, a wszelkie inne nieistotne działania medyczne zostaną zatrzymane. Jeśli liczba przekroczy 1400 pacjentów, kolejne szpitale przygotują specjalne oddziały dla pacjentów z łagodnymi objawami, którzy nie wymagają ścisłego nadzoru medycznego, ale nadal wymagają hospitalizacji. 350 pacjentów będzie leczonych w Centrum Geriatrycznym w Riszon LeSyjon, a 70 zostanie przeniesionych do Szpitalu Szmuela Harofeha w Be’er Ja’akov. Jeśli liczba pacjentów przekroczy 1800, wszystkie operacje w prywatnych szpitalach w Tel Awiwie, Hajfie i Herzliji zostaną zatrzymane, i zaczną przyjmować pacjentów ze szpitali publicznych. Jeśli liczba pacjentów przekroczy 2000, hotele przyjmą pacjentów z łagodnymi objawami, którzy wymagają hospitalizacji. Opieką nad nimi zajmą odpowiednio przeszkolone zespoły medyczne.

W szpitalu Hadassah Ein Kerem otworzono oddział intensywnej terapii oddechowej dla pacjentów z koronawirusem.


. rano policja zatrzymała konwój około 100 samochodów z izraelskimi i czarnymi flagami, który jechał do Jerozolimy, Knesetu i do siedziby pemiera w proteście przeciwko „próbom zniszczenia izraelskiej demokracji”. Organizatorzy konwoju powiedzieli: „Rozpoczęliśmy dziś wydarzenie, które potrwa w najbliższych tygodniach, aż do powrotu izraelskiej demokracji. Zamknięcie sądów, stanowisko przewodniczącego Knesetu o wstrzymaniu pracy parlamentu i rozpoczęcie szpiegowania cywilów, są znakami ostrzegawczymi. Jest to próba wykorzenienia izraelskiej demokracji. Próby wykorzenienia demokracji nie powiodą się. Państwo Izrael należy do obywateli, a nie do dyktatora.”


urzędy zatrudnienia poinformowały rano, że zarejestrowały 95 600 osób poszukujących pracę. W sumie od początku marca zarejestrowano około 330 tys. osób poszukujących pracy – 86% z nich jest na bezpłatnym urlopie z powodu koronawirusa. Dyrektor służb zatrudnienia Rami Garor wyjaśnił: „Rejestracja w urzędzie zatrudnienia pozostaje obowiązkowa. Tylko w ten sposób w Izraelu można zachować prawa osób poszukujących pracy i stworzyć dla nich rozwiązania – na kryzys, który następuje.


minister obrony Naftali Bennett nakazał dowództwu obrony cywilnej utworzenie narodowego centrum ratunkowego w celu udzielenia pomocy społeczeństwu z powodu trwającej pandemii koronawirusa. Ośrodek będzie punktem centralnym zarządzania pomocą cywilną podczas kryzysu. Centrum będzie wspierać lokalne władze i ogół społeczeństwa w zakresie dostaw żywności, pomocy medycznej, wsparcia psychicznego, transportu i innych. Zostanie otwarte w przyszłym tygodniu i będzie obsługiwane przez żołnierzy z obrony cywilnej. Wojsko rozważa również utworzenie szpitala polowego na południu kraju dla pacjentów lekko chorych na wirusa.

 


20 marca 2020 r.


dyrekcja ministerstwa obrony ds. badań i rozwoju obrony powołała międzynarodowo-instytucjonalny i interdyscyplinarny krajowy zespół ds. sytuacji kryzysowych, aby zająć się pandemią wirusa COVID-19. Zespołem kieruje gen. dr. Dani Gold. W jego skład wchodzą eksperci z kilkudziesięciu instytucji, w tym ministerstwa zdrowia, Rady Bezpieczeństwa Narodowego, ministerstwa finansów, biura premiera, Sił Obronnych Izraela, urzędu ds. innowacji, różnych szpitali, przemysłu obronnego, firm analitycznych i instytucji akademickich. Zespół skoncentruje się na kilku obszarach rozwoju, w tym szybkim diagnozowaniu i wczesnym wykrywaniu nosicieli wirusów, zapobieganiu przenoszeniu wirusów i późniejszej infekcji dużej części populacji, monitorowaniu medycznemu i zapobieganiu zakażeniom w szpitalach oraz produkcji sprzętu ochronnego dla personelu medycznego. Zespół będzie wykorzystywać zaawansowane technologie, zarówno cywilne, jak i wojskowe, do rozwijania wyżej wymienionych zdolności. Obejmuje to wykorzystanie dużych zbiorów danych, sztucznej inteligencji, systemów dowodzenia i kontroli, różnych czujników i technologii mobilnej. Rozwiązania będą testowane w celu osiągnięcia następujących możliwości: natychmiastowej diagnozy i wykrywania nosicieli wirusa z daleka, wykorzystania technologii mobilnej do mapowania tras nosicieli (szczególnie w szpitalach i placówkach medycznych), w celu izolowania nosicieli i zapobiegania infekcji personel medyczny i innych, produkcji sprzętu ochronnego dla personelu medycznego, rozwoju i produkcji respiratorów, odkażania różnych powierzchni i przestrzeni, itp.

Minister obrony Naftali Bennett powiedział: „Dziś tworzymy elitarną jednostkę, która zidentyfikuje i opracuje zaawansowaną technologię walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Naszym celem jest zawsze być o krok przed koronawirusem, aby spłaszczyć krzywą. Działamy w kilku obszarach i będziemy to robić w sposób ciągły. Krajowy zespół ratunkowy będzie miał do dyspozycji całą niezbędną pomoc i zasoby, abyśmy mogli znaleźć rozwiązania trudności pandemii, której doświadczamy. Razem przezwyciężymy ten kryzys.”


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 705. W stanie ciężkim jest 10 osób, w stanie umiarkowanym 18, a 12 zostało wyleczonych.


dyrektor generalny urzędu zatrudnienia Rami Garor powiedział, że jeśli kryzys gospodarczy spowodowany wybuchem epidemii koronawirusa będzie się przedłużał, „możemy mieć milion bezrobotnych, jedną czwartą siły roboczej”. Od początku marca zarejestrowało się ponad 450 tysięcy bezrobotnych.


izraelska policja ustanowiła rano blokady wokół Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie, aby ograniczać wejście muzułmanów pragnących pomodlić się w meczecie al-Aksa. Powodem były przepisy przeciwdziałające rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Popołudniem doszło do starć z siłami policyjnymi w Wadi Joz.


21 marca 2020 r.


rano Jordania wprowadziła godzinę policyjną, aby przeciwdziałać rozprzestrzeniania koronawirusa. Na ulice wyprowadzono wojsko. Każdy, kto naruszy godzinę policyjną, zostanie skazany na karę pozbawienia wolności do roku czasu.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 833. Jedna osoba zmarła, w stanie ciężkim jest 15 osób, w stanie umiarkowanym 19, a 36 zostało wyleczonych.

Ministerstwo zdrowia ostrzegło, że jeśli Izraelczycy nadal będą przeciwstawiać się nakazowi pozostania w domu, będzie potrzeba zaostrzenia już i tak surowych środków. Dyrektor generalny ministerstwa zdrowia Mosze Bar-Siman-Tov powiedział: „Nie wychodźcie z domu. Postępujcie zgodnie z wytycznymi ministerstwa zdrowia, w przeciwnym razie dojdzie do znacznego wybuchu choroby. Wzywam społeczeństwo do pozostania w domu. Bez względu na to, kto wyszedł, proszę wróć do domu.”


samolot El Al poleciał rano do Bombaju w Indiach, aby ewakuować stamtąd grupę Izraelczyków. W piątek wieczorem na międzynarodowym lotnisku Ben-Guriona wylądowały cztery samoloty El Al, przywożąc z Peru 1100 Izraelczyków. W Peru pozostaje jeszcze 23 Izraelczyków i nie jest jasne, co ich czeka. Minister spraw zagranicznych Israel Katz powiedział, że „cieszy się z powrotu podróżnych. Nasza ambasada jest w stałym kontakcie z pozostałymi i obiecuję, że dołożymy wszelkich starań, aby wkrótce ich przywieźć do domu.” Dwa loty Israir Airline przywiozły do Izraela grupę 380 izraelskich studentów z Mołdawii.

Ministerstwo spraw zagranicznych wydało oświadczenie: „Ze względu na wchodzące w życie ograniczenia i odwołanie lotów na całym świecie oraz decyzję wielu krajów o zamknięciu nieba i granic z powodu wybuchu pandemii koronawirusa, wzywamy wszystkich Izraelczyków za granicą do jak najszybszego powrotu do Izraela.”


przedstawiciele Hamasu powiedzieli reporterowi libańskiej gazety al-Akhbar, że w ostatnich dniach odbyły się rozmowy z negocjatorami Egiptu i Kataru. Hamas oświadczył, że jeśli sytuacja gospodarcza w Strefie Gazy ulegnie pogorszeniu, to „sytuacja doprowadzi do tego, że organizacje działające w Gazie zmuszą połowę izraelskiego społeczeństwa do udania się do schronów bombowych. To podwoi liczbę Izraelczyków zarażonych COVID-19 i Izrael straci kontrolę nad wirusem”. Ponadto urzędnicy Hamasu ostrzegli, że jeśli nastąpi opóźnienie transferu pieniędzy z Kataru lub dodatkowa pomoc medyczna nie dotrze do Gazy, to cisza w strefie może skończyć się. Obecnie w Strefie Gazy 60 osób jest w kwarantannie z powodu podejrzenia zakażeniem koronawirusem.


austriacki kanclerz Sebastian Kurz powiedział, że to premier Benjamin Netanjahu około dwa tygodnie temu skłonił go do podjęcia intensywnych działań przeciwko koronawirusowi. „Netanjahu powiedział mi w rozmowie, że epidemia dotrze do Europy i trzeba w jak największym stopniu ograniczyć infekcję. Obudź się i zrób coś.” Po tej rozmowie kanclerz postanowił poczynić znaczące kroki i zamknął szkoły, restauracje oraz sklepy w Austrii. Ponadto nałożył ograniczenia na przemieszczanie się obywateli. „Ta decyzja wywarła duży wpływ na naszą sytuację, a krzywa zarażeń zmierza w pozytywnym kierunku. Podjęte środki zapobiegły załamaniu się systemu opieki zdrowotnej, tak jak miało to miejsce w innych krajach. Widzieliśmy, co wydarzyło się w sąsiednich Włoszech i to nie jest daleko od nas. Tam ludzie umierają, gdyż nie ma możliwości ich leczenia. Jestem dumny z obywateli Austrii, którzy przestrzegają instrukcje i pozostają w domach.”


wieczorem premier Benjamin Netanjahu udzielił telewizyjnego wywiadu. „Jesteśmy w trakcie najcięższej epidemii, jaką widzieliśmy od średniowiecza. Większość krajów jest na granicy utraty kontroli nad sytuacją. Dotyczy to krajów zaawansowanych, takich jak Niemcy i Francja – a wkrótce także Stanów Zjednoczonych. Istnieją kraje o ogromnych niedoborach zaopatrzenia, a my jesteśmy stosunkowo zamożni … Benny Gantz powiedział – Izrael jest pierwszy, to nie Jair Lapid jest pierwszy. Lapid chce być pierwszy, ale odpowiedzialność spoczywa na nas wszystkich. Benny Gantz musi wykonać swoją część. Musi podjąć decyzje, a Jair Lapid musi dołączyć, i Amir Peretz również się przyłączy. Wszyscy dołączą – z wyjątkiem Wspólnej listy. Jest to jednoznaczne. Osiągnęliśmy porozumienia z partią Niebiesko-Biały. Pozostało tylko podpisać porozumienie, które doprowadzi do powstania rządu jedności. W ramach umowy zobowiązuję się do zwolnienia urzędu w ciągu półtora roku, w dniu 21 września, a następnie urząd obejmie Gantz. Opuszczę biuro w ustalonym terminie. Nie będzie żadnych sztuczek. Miliony Izraelczyków czekają na nas. Porozumienie między stronami obejmie umowę w sprawie portfolio ministerstwa sprawiedliwości lub utworzenie dodatkowego stanowiska ministerialnego w celu zapewnienia, że nikt nie skorzysta z tej sytuacji. Jestem gotowy do podpisu. W tej chwili przeszkadza mu tylko próba Niebiesko-Białych przejęcia Knesetu. To ostatnie wezwanie dla jedności.”

Benny Gantz zaprzeczył, że osiągnięto porozumienie, mówiąc: „Ci, którzy chcą jedności, nie posługują się ultimatum i szkodliwymi wyciekami, a na pewno nie próbują skrzywdzić naszej demokracji i obywateli, paraliżując Kneset. Nie będzie rządu, jeśli nie będzie funkcjonalnego Knesetu, gdyż jest to potrzebne w demokracji. W systemie demokratycznym ustawodawca nie może sparaliżować i uniemożliwić wyrażenia woli i głosów obywateli. Każdy, kto myśli, że może doprowadzić nas do niebezpiecznej dyktatury, jest w błędzie.” Konflikt wokół Knesetu dotyczy działań mających na celu zastąpienie przewodniczącego parlamentu Juli Edelsteina. Oczekuje się, że w niedzielę Sąd Najwyższy orzeknie, że Edelstein musi umożliwić zebranie w poniedziałek Knesetu. Zgodnie ze szczegółami proponowanej umowy Likud zacznie od stanowiska premiera, ministra finansów i przewodniczącego Knesetu, a Niebiesko-Biały otrzyma teki wicepremiera, ministra obrony i ministra spraw zagranicznych, a następnie po półtora roku nastąpi zmiana. Teczkę wymiaru sprawiedliwości objęłaby osoba z zewnątrz lub minister i zastępca wyznaczeni przez każdą ze stron. Jair Lapid oskarżył Netanjahu o kłamstwo i odmawia podpisania umowy.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.