Uncategorized

Monografia poświęcona Radzie Pomocy Żydom, wydanie rozszerzone

Teresa Prekerowa, autorka książki, Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata (fot. archiwum prywatne)

Przyslala Rimma Kaul

Relacje polsko-żydowskie w Polsce niepodległej i okupowanej, Rada Pomocy Żydom, metody ukrywania i ratowania ludzi, oraz analiza pomocy, jaką niesiono Żydom w Polsce oraz w innych krajach Europy. „Konspiracyjna Rada Pomocy Żydom w Warszawie 1942-1945” Teresy Prekerowej – wydanie poprawione i rozszerzone.

 


Heroiczna postawa naszych przodków została zbrodniczo ukarana. Nie wolno odbierać ich czynom heroizmu ani ogłaszać moratoriów na ich upamiętnianie…

Ukazało się drugie – rozszerzone wydanie książki pt. „Konspiracyjna Rada Pomocy Żydom w Warszawie 1942-1945” Teresy Prekerowej. Dr Aleksandra Namysło uzupełniła pierwszą publikację z 1982 roku korzystając z dorobku polskiej historiografii z ostatnich czterech dekad.

Pierwsze wydanie zaliczane jest do kanonu literatury poświęconej instytucjonalnej pomocy Żydom w okresie II wojny światowej. Na monografię składa się siedem części poświęconych kolejno: relacjom polsko–żydowskim w Polsce niepodległej i okupowanej, utworzeniu Rady Pomocy Żydom, strukturze organizacyjnej, podopiecznym i funduszom, metodom ukrywania i ratowania, relacjom między RPŻ a społeczeństwem oraz pozawarszawskim ośrodkom Rady. W zakończeniu autorka analizuje pomoc Żydom w Polsce a innych krajach Europy.

Teresa Prekerowa, która zmarła 1998 roku w czasie okupacji sama udzielała pomocy Żydom. Po wojnie na temat swojej pracy magisterskiej wybrała Radę Pomocy Żydom „Żegota”. Zaprzyjaźniony z nią Władysław Bartoszewski, skontaktował autorkę z jej działaczami Żegoty.

Po ukazaniu się książki w 1982 roku Teresa Prekerowa publikowała w czasopismach naukowych i pracach zbiorowych. Znała kilka języków, w tym jidysz. Jej badania oparte na wszechstronnych kwerendach w archiwach polskich, angielskich i francuskich, koncentrowały się na losach Żydów w Polsce w okresie II wojny światowej i stosunkach polsko- -żydowskich. Na prośbę prof. Jerzego Tomaszewskiego napisała skrypt dla studentów o Zagładzie, który stał się częścią pracy zbiorowej Najnowsze dzieje Żydów w Polsce – jednej z najważniejszych syntez dziejów tej społeczności.

W wywiadzie dla Fundacji Stevena Spielberga zapytana o przyczynę swojego zainteresowania Holokaustem odpowiedziała, że stały za nią historie żydowskich znajomych. Zajmowanie się tą tematyką było również jej protestem przeciw wydarzeniom marca 1968. Dodała, że praca o Radzie Pomocy Żydom w Warszawie nie jest laurką, nie brak w niej informacji o donosicielach i szantażystach. – To jest o pomocy, ale na tle – podsumowała.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.