Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 13.4 -14.4

.


13 kwietnia 2020 r.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 11 586. W stanie ciężkim jest 183 osób (132 pod respiratorami), w stanie umiarkowanym 168, a 1855 wyzdrowiały. Zmarło 116 osób.Władze dodały, że w ciągu ostatniej doby przeprowadziły 7680 testów koronawirusa. Stopa bezrobocia wzrosła do 26,1%.


urzędnicy ministerstwa zdrowia wyrazili zaniepokojenie, że nadchodzące obchody muzułmańskiego Ramadanu mogą doprowadzić do zwiększenia rozprzestrzeniania się koronawirusa wśród społeczności arabskich w Izraelu. Ramadan rozpoczyna się 23 kwietnia i może stanowić potencjalne zagrożenie dla Izraela. Tradycje rodzinnych wieczornych obiadów, masowe nabywanie chleba i słodyczy przed zachodem słońca oraz rodzinne uroczystości budzą obawy, że muzułmańskie święta mogą doprowadzić do zwiększonego rozprzestrzeniania się wirusa, nawet jeśli meczety pozostaną zamknięte. Rozważane jest wydanie dyrektywy wzywającej muzułmanów do świętowania Ramadanu tylko z członkami swojego własnego gospodarstwa domowego. Niektórzy urzędnicy pochwalili wysoką świadomość sektora arabskiego na temat zagrożeń związanych z COVID-19. “To zdumiewające, jak bardzo boją się infekcji. Wynika to głównie ze sposobu, w jaki Autonomia Palestyńska poradziła sobie z epidemią – z agresywnymi blokadami i działaniami policyjnymi, nawet zanim Izrael cokolwiek zrobił.” Obecnie duże siły policyjne są rozmieszczane na punktach kontrolnych przy wjezdach do arabskich społeczności, A także patrolują dzielnice oraz sprawdzają ludzi i pojazdy. Każdy, kto znajdzie się poza domem z nieistotnego powodu, zostanie ostrzeżony lub otrzyma karę w wysokości 500 szekli.


władze wodne poinformowały, że w ciągu ostatniej doby poziom wody jeziora Kinneret wzrósł o 1 cm, osiągając poziom 209 metrów p.p.m. Brakuje jeszcze 20 cm do stanu napełnienia jeziora, przy którym jest otwierana tama Degania (zamknięta od 1995 r.), kierując wodę do rzeki Jordan. Jest to rekordowy poziom od 2004 r., od którego przez cały czas utrzymywał się niedobór wody, będący największym wyzwaniem stojącym przed Izraelem.

Przewodniczący Israel Institute of Standards Central prof. Avner Adin powiedział: “Najnowsze modele opracowane na temat zmian klimatu przewidują, że niedostatkiem wody szczególnie dotknięty zostanie Bliski Wschód, a zwłaszcza północny Izrael, Liban i Syria. Rzeczywiście, w ciągu ostatnich kilku lat bardzo ucierpieliśmy z powodu suszy. Rzeka Jordan na południe od jeziora nie jest już prawdziwą rzeką, nie ma ekosystemu. Uwolnienie do niej wody może być dobrą rzeczą, pozwalającą po części odrodzić się tej rzece. Jednak woda skierowana z Kinneretu do Jordanu nie będzie miała znaczącego wpływu na Morze Martwe, które w wyniku braku zaopatrzenia w wodę i parowania, ciągle się kurczy. Kinneret jest ważnym miejscem rekreacyjnym, ma kluczowe znaczenie w naszej kulturze, ma duże znaczenie religijne. Zasadniczą częścią traktatu pokojowego z Jordanią jest zobowiązanie Izraela do dostarczenia temu krajowi świeżej wody z Kinneretu. Teraz rozważane jest zwiększenie ilości takich dostaw. Trwałym rozwiązaniem może okazać się realizacja projektu budowy zakładu odsalania wody morskiej specjalnie przeznaczonego dla pompowania wody do jeziora Kinneret i dostarczania jej dla Galilei. Na cały system wodny należy spojrzeć w sposób całościowy. Jeden aspekt zależy od drugiego. Wysoki poziom wody w jeziorze Kinneret może wpływać na rzekę Jordan i Jordanię, a także na turystykę. Więcej zakładów odsalania wody morskiej może oznaczać mniejszy wpływ na zasoby naturalne. Polityka jest również zaangażowana w zarządzanie systemem. W ten sposób świat będzie mógł patrzeć i uczyć się od Izraela, jak zarządzać wodą jako zintegrowanym systemem.”


nad ranem palestyński terrorysta wdarł się na teren posterunku wojskowego przy kibucu Miszmar Hanegev na Negewie. Gdy został dostrzeżony przez izraelskich żołnierzy, zaatakował ich nożem, po czym zbiegł. Rannych zostało 2 żołnierzy. Wszczęto pościg za napastnikiem. Wstępne dochodzenie wskazuje, że prawdopodobnie Arab wkradł się na teren posterunku w celu kradzieży broni.


szef Dowództwa Wewnętrznego gen. Tamir Jadai wezwał do długoterminowych przygotowań w walce z epidemią koronawirusa, który w najbliższej przyszłości nie zniknie. “Musimy porozmawiać o strategii radzenia sobie, a nie strategii wyjścia.” Wyjaśnił, że w rejonie Jerozolimy jego siły współpracują z władzami miasta, pomagając w ewakuacji pacjentów i wspierając działalność punktów przeprowadzania testów. Dodatkowo do Jerozolimy zostanie skierowanych pięć batalionów z Brygady Nahal, wspieranych przez batalion transportu i siły ratownicze. “Rozszerzamy pomoc na dodatkowe organy władzy, aby zgodnie z rządową dyrektywą wspierać ich działalność i zapobiec zaburzeniu funkcjonowania tych organów.”


wieczorem premier Benjamin Netanjahu powiedział, że trwa globalna walka z koronawirusem, w której nie ma wytchnienia, gdyż zbyt wielkie jest ryzyko niepowodzenia. “Chciałbym podzielić się z wami jedną statystyką, którą opublikował rząd Korei Południowej. W ciągu kilku ostatnich dni 191 osób, które wcześniej wyzdrowiały, okazało się znów chorych. Dlatego wszyscy musimy unikać rozluźnienia ograniczeń. Moglibyśmy za to zapłacić bardzo wysoką cenę. W globalnej walce z koronawirusem nie ma odwrotu. Jeśli wycofamy się przed właściwym czasem, prawdopodobnie zapłacimy bardzo wysoką cenę ludzkiego życia. Istnieją punkty zapalne epidemii, które traktujemy specjalnie, a nasza uwaga skupia się na domach spokojnej starości.”

Rząd jednogłośnie zatwierdził blokadę kraju, która będzie obowiązywać od godz. 17:00 we wtorek do godz. 5:00 rano we czwartek. W tym czasie ludzie nie będą mogli poruszać się między miejscowościami. Wyjście z miejsca zamieszkania do przestrzeni publicznej będzie dozwolone tylko na krótki czas i na odległość do 100 metrów. Transport publiczny zostanie wstrzymany do czwartku do godz. 5:00 rano. Po zakończeniu się świąt Pesach ludzie będą mieli ponownie dostęp do sklepów spożywczych, piekarni i aptek. “Pomimo pozornie zachęcających oznak poprawy sytuacji w Izraelu, zachorowalność na koronawirusa nadal występuje i może ponownie wybuchnąć. Nadal mamy do czynienia z zachorowalnością powstałą po wydarzeniach święta Purim i musimy zadbać o to, aby po świętach Pesach nie nastąpiła nowa fala zachorowań.”


 wieczorem odbyło się spotkanie premiera Benjamina Netanjahu z przewodniczącym partii Niebiesko-Biały Bennym Gantzem, podczas którego poczyniono znaczący postęp w kierunku sformowania rządu jedności narodowej. Po spotkaniu obie strony wydały wspólne oświadczenie, że zgodziły się spotkać ponownie rano w obecności swoich zespołów negocjacyjnych. Netanjahu i Gantz wspólnie złożyli wniosek do prezydenta Reuvena Rivlina o przedłużenie mandatu Gantza na utworzenie rządu. Benny Gantz powiedział: “Po ostatnich wyborach w kraju powstała zupełnie nowa wyjątkowa sytuacja i stanęliśmy przed dwoma możliwościami: wciągnąć Izrael do czwartych wyborów lub utworzyć rząd kryzysowy. Podejmując ryzyko osobiste i polityczne, wybrałem ścieżkę utworzenia rządu. Nie chciałem, aby partia Niebiesko-Biały rozpadła się, ale nie wzdrygnąłem się, kiedy moi koledzy odchodzili, i samemu ruszyłem do przodu. Nadzwyczajna sytuacja zmusiła nas wszystkich do ponownych obliczeń. Netanjahu zdał sobie sprawę, że potrzebuje mojej pomocy w radzeniu sobie z kryzysem. Jesteśmy w trakcie trudnej wojny, która osiąga ogromne rozmiary, a liczba zmarłych rośnie. Dlatego nie krytykujcie mnie za wybranie dobra naszych obywateli.”

Skrajnie prawicowa partia Jamina pod przewodnictwem ministra obrony Naftalego Bennetta i byłej minister sprawiedliwości Ajelet Szaked ogłosiła wieczorem, że nie będzie już częścią prawicowo-religijnego bloku parlamentarnego premiera Netanjahu. Oskarżono Netanjahu, że zawierając koalicję z Gantzem sprzedał prawicę, aby uchronić się przed zarzutami karnymi, przed którymi stoi.


14 kwietnia 2020 r.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 11 868. W stanie ciężkim jest 181 osób (136 pod respiratorami), w stanie umiarkowanym 168, a 1855 wyzdrowiały. Zmarło 119 osób.

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że szczepionki na koronawirusa należy spodziewać się najszybciej za 12 miesięcy.

 


wieczorem grupa 3 Palestyńczyków przekroczyła ogrodzenie graniczne w południowej części Strefy Gazy. Zostali zatrzymani przez izraelskich żołnierzy. Znaleziono przy nich ukryty nóż i materiały zapalające. Po przesłuchaniu przekazano ich do Strefy Gazy.


nieznany sprawca podpalił nad ranem synagogę w Archangielsku na północy Rosji. Strażacy szybko ugasili pożar, ale spłonął hol wejściowy i uszkodzona została fasada budynku. Synagoga w Archangielsku została otwarta w 2018 r. Budynek ma trzy kondygnacje i salę modlitw dla 500 osób. Budowa kosztowała 3 mln dolarów, które pochodziły od prywatnych darczyńców.


przed południem odbyło się spotkanie zespołów negocjacyjnych Likudu i Niebiesko-Biały z udziałem Benjamina Netanjahu i Benny Gantza. Główny spór dotyczy tego, kto utworzy komisję odpowiedzialną za mianowanie sędziów. Likud chce trzech przedstawicieli, aby posiadać prawo weta i możliwość mianowania konserwatywnych sędziów. Tymczasem Niebiesko-Biały nalega na utrzymanie jednego reprezentanta opozycji. Opcją jest obecność w komisji przedstawiciela Jaminy, która od wczoraj jest w opozycji. W ten sposób obóz prawicowy nadal posiadałby możliwość zawetowanie kandydatur sędziów. Benny Gantz powiedział po spotkaniu: “Jesteśmy zobowiązani postępować właściwie w decyzjach, które podejmujemy wobec obywateli Izraela oraz pracować na rzecz jedności i pojednania.”


Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.