Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 17.4 – 19.4


17 kwietnia 2020 r.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 12 982. W stanie ciężkim jest 168 osób (122 pod respiratorami), w stanie umiarkowanym 172, a 3 126 wyzdrowiały. Zmarło 151 osób.


wieczorem izraelscy żołnierze stwierdzili trzy uszkodzenia ogrodzenia granicznego na granicy z Libanem. Wystrzelono liczne flary świetlne, poszukując ewentualnych terrorystów, którzy mogli przeniknąć na terytorium Izraela. Infiltrację jednak wykluczono. Uszkodzenia ogrodzenia zostały naprawione. „Uszkodzenie ogrodzenia jest bardzo poważnym wydarzeniem. Siły Obronne Izraela uważają rząd Libanu za odpowiedzialny za wszystko, co dzieje się na jego terytorium.”


prezydent Reuven Rivlin wyznaczył 4 sierpnia czwartych wyborów parlamentarnych, gdyby Likud oraz Niebiesko-Biały nie utworzyli rządu jedności narodowej. Negocjacje między obiema stronami utknęły z powodu sporu wokół żądania przez Likud przyjęcia przepisów chroniących Netanjahu przed możliwymi orzeczeniami Sądu Najwyższego, które mogą uniemożliwić mu pełnienie urzędu premiera z powodu jego oskarżeń karnych. Obecnie parlament ma do 7 maja czas na utworzenie koalicji rządowej i wysunięcie kandydata na premiera, z możliwością przedłużenia do 8 maja. Następnie byłby czas trzech miesięcy na kampanię wyborczą i 4 sierpnia mogłyby odbyć się kolejne wybory.


18 kwietnia 2020 r.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 13 107. W stanie ciężkim jest 167 osób (118 pod respiratorami), a 3 247 wyzdrowiały. Zmarło 158 osób.


wieczorem premier Benjamin Netanjahu zapowiedział stopniowe otwieranie gospodarki Izraela. „Jutro zaczniemy ponownie otwierać dostęp zarówno dla indywidualnych mieszkańców, jak i gospodarki. Zwiększymy liczbę pracowników w miejscach pracy ze średnio 15% do 30%. Małe firmy są siłą napędową gospodarki i zasługują na wszelką możliwą pomoc, jaką mogą uzyskać. Ponadto umożliwimy stopniowy powrót na specjalne kursy edukacyjne. Edukacja specjalna zostanie ponownie otwarta jutro, a prywatne przedszkola z maksymalnie trzema stałymi opiekunami będą mogły działać. Jeśli w ciągu najbliższych dwóch tygodni dojdzie do kolejnego wybuchu choroby, będziemy zmuszeni wrócić do poprzedniego środków.” Otwarcie dotyczy branży hi-tech i usług, ale będą one jeszcze podlegać ograniczeniom. Otwarte zostaną przestrzenie publiczne, z wyjątkiem centrów handlowych i otwartych targowisk. Ponownie będą otwarte sklepy z artykułami gospodarstwa domowego. Premier podkreślił jednak, że osoby powyżej 67 roku życia nie powinny iść do pracy. Ćwiczenia fizyczne będą dozwolone w dwuosobowych grupach, a wspólna modlitwa będzie dozwolona na zewnątrz, w grupie do dziesięciu osób. „Koronawirus szybko nie odejdzie, dlatego potrzebujemy stabilnego, szerokiego rządu.”


19 kwietnia 2020 r.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 13 362. W stanie ciężkim jest 167 osób (109 pod respiratorami), w stanie umiarkowanym 140, a 3 564 wyzdrowiały. Zmarło 171 osób.

Obecnie głównymi centrami infekcji są społeczności Bene Berak, Deir al-Assad, Kochav Ja’akov i Kirjat Jearim.


 

w nocy rząd przegłosował złagodzenie ograniczeń gospodarczych nałożonych na Izrael z powodu epidemii koronawirusa. Podwojono liczbę pracowników, którym pozwolono pójść do pracy, aby w ten sposób zmniejszyć wskaźnik bezrobocia wynoszący obecnie ponad 26% (przed epidemią 3,6%).

Będzie można ponownie otworzyć ograniczoną liczbę sklepów sprzedaży detatalicznej sprzętu audiowizualnego, telefonów komórkowych i innych urządzeń komunikacyjnych, komputerów, oprogramowania, tekstylii, dywanów, mebli i sprzętu AGD. Ponadto zezwolono na ponowne otwarcie sklepów z narzędziami, księgarni, sklepów z artykułami sportowymi, z instrumentami muzycznymi, z filmami lub muzyką, a także pralni i firm zajmujących się naprawą obuwia. Ograniczono przy tym liczbę osób wpuszczanych do sklepu. W jednym momencie w sklepie może przebywać do czterech osób na jedną kasę w przypadku sklepów o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych i do dwóch osób na kasę w przypadku sklepów mniejszych niż 100 metrów kwadratowych. Zachowany ma być dystans społeczny i mierzenie temperatury ciała klientów wchodzących do budynku.

Złagodzono także ograniczenia dotyczące publicznych grup modlitewnych, umożliwiając zgromadzenie do 19 osób na modlitwę w otwartej przestrzeni – pod warunkiem, że wszyscy uczestnicy będą nosić maski ochronne na twarzy i pozostaną co najmniej dwa metry od siebie. Za brak masek ochronnych na twarzy będą nakładane kary grzywny w wysokości 200 szekli.


negocjatorzy z Likudu i Niebiesko-Biały osiągnęli przed południem znaczący przełom w rozmowach koalicyjnych, torując drogę do utworzenia rządu jedności narodowej. Obie strony uzgodniły, że w przyszłym rządzie urząd premiera będzie pełniony najpierw przez Benjamina Netanjahu, a następnie Benny Gantza. Rząd jedności w ciągu 6-8 miesięcy wyjaśni przyszły status Netanjahu jako premiera. Jeśli Sąd Najwyższy zdyskwalifikuje Netanjahu ze stanowiska premiera, nastąpi rozwiązanie Knesetu i ogłoszenie nowych wyborów.


Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że liczba Żydów na świecie na koniec 2018 r. wynosiła 14,7 mln. (45,6% żyje w Izraelu).

W przededniu wybuchu II wojny światowej w 1939 r., liczba Żydów na świecie wynosiła 16,6 miliona, z czego 449 tys. żyło w Izraelu (3%). W przeddzień ustanowienia państwa Izrael w 1948 r., liczba Żydów na świecie wynosiła 11,5 miliona, z czego 650 tys. przebywało w Izraelu (6%).


władze wodne poinformowały, że w ciągu ostatniej doby poziom wody jeziora Kinneret wzrósł o 1 cm, osiągając poziom 208,945 metrów p.p.m. Wciąż brakuje 14,5 cm do stanu napełnienia jeziora.


Jom ha-Szoa. Dzień Pamięci Holocaustu (Jom HaZikaron laSzoa we-laGewura) oznacza dosłownie „Dzień (Pamięci) Zagłady i Aktów Odwagi” jest obchodzony 27 dnia miesiąca nisan. Jest to święto upamiętniające życie i heroizm sześciu milionów Żydów, którzy zginęli w czasie Holokaustu w latach 1933-1945.

Dzień Pamięci o Holokauście w 2020 roku rozpocznie się wieczorem w poniedziałek, 20 kwietnia (po zachodzie słońca).


ministerstwo transportu ustaliło, że od jutra zostaną wznowione linie transportu publicznego, a ich częstotliwość będzie zależeć od dostępu kierowców. Autobusy umożliwią dotarcie pracowników do miejsc zatrudnienia i supermarketów, będzie jednak ograniczona liczba pasażerów do 20 osób. Pociągi nie wznowią jeszcze ruchu. Transport publiczny będzie działał codziennie do godz. 20:00, a jego działalność zakończy się przed Szabatem. Zgodnie z przepisami dotyczącymi sytuacji awaryjnych, pasażerowie transportu publicznego są zobowiązani do noszenia masek ochronnych, nie mogą płacić gotówką kierowcy autobusu, lecz muszą opłacić bilety elektroniczne przed wejściem do pojazdu. Pierwszy rząd w pobliżu kierowcy pozostanie pusty.


agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet ujawniła nazwisko Izraelczyka aresztowanego dwa tygodnie temu za szpiegowanie na rzecz Iranu. Jest to 50-letni mieszkaniec miasta Taiba, Aiman ​​Hajj Jihje.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.