Polityka

Korona 1. Korona 2

.Przetlumaczyla i przyslala Olga Degani

 


 Korona 1

Jesteśmy w nowym świecie, stworzonym przez wirus. Wchodzimy silni w tę burzę, liczba bezrobotnych niższa niż kiedykolwiek, produkt najwyższy, inflacja pod kontrolą.

Jest to zjawisko światowe, zmienia Bliski Wschód, Europę, Stany Zjednoczone,

Ta epidemia uspokaja Bliski Wschód. Milicje szyickie wracają do południowej Syrii, bo epidemia uderza w Iran, rozprzestrzenia się do Iraku, Libanu. Strach ogarnia ludzi i obezwładnia terror palestyński. Fala strachu ogarnia cały Bliski Wschód.

W dalszej perspektywie zaczną się problemy w naszej okolicy . Podczas gdy my weszliśmy w Koronę silni, oni są po okresie wstrząsów, krachu ekonomicznego, społecznego, politycznego. Miliony zabitych, uchodźców, wyrwani z domów, krwawiące państwa, Syria, Libia, Jemen, południowa Saudia, Irak, Liban i jeszcze inne, a teraz wchodzą w nowe wstrząsy. Na przykład w Iranie ukrywają ilość umarłych, a Washington Post opublikował zdjęcia grobów zbiorowych. Elita chora, kraj chory. Obywatele są w szoku, ale jak długo wytrzymają gdy państwo nie daje rady? To, co się dzieje w Iranie ma wpływ na oś szyicką, osłabia milicje szyickie.W Idlib zaprzestano walk bo obawiają się zbliżyć do miejsc ogarniętych epidemią.

Spada cena nafty, emiraty Zatoki i Saudia są przed ogromnym krachem. To wpływa na cenę rubla, Turcja zyskuje na niskiej cenie nafty, ale traci na turystyce.

 Prawie wszystkie państwa arabskie w których nie ma wojen, żyją z turystyki. Kto teraz przyjedzie do tych krajów? Izrael nie zależy od turystyki (pomimo że w roku 2019 przybyło 15 milionów turystów) ani od nafty, której ceny spadają (ceny gazu nie spadają). Pytanie jak długo to potrwa? Z czego te państwa wyżyją? Będzie głód na Bliskim Wschodzie, fale uchodźców, wstrząsy polityczne.

Na osi Iraku, Syrii, Jordanii, Iranu – wstrząsy się wzmacniają na naszej wschodniej granicy, oznacza to niebezpieczeństwo dla Jordanii. Więc musimy zaanektować dolinę Jordanu, właśnie teraz, pomimo wszystko, ponieważ mamy na to potwierdzenie amerykańskie, którego może nie będzie w przyszłości. Jest to granica naszego istnienia. Jeśli tego nie zrobimy, otworzymy wejście wstrząsom na Wschodzie, które mogą wedrzeć się do centrum kraju. Dlatego ten, kto hamuje tę aneksję, godzi w nasze prawo do istnienia.

W Europie do dzisiaj sprzeciwiają się unieważnieniu umowy w Schengen, ale zaczynają zamykać granice. Lecz wirus nie zna granic. Nie widzą rozmiaru tragedii. Do państw na południu Europy wchodzą ogromne masy chorych.

Pamiętajmy, jesteśmy silnym państwem, z silną armią, silną gospodarką i szykujemy się na wszystkie możliwe niebezpieczeństwa. Miejmy nadzieję, że będzie rząd, wykonujmy polecenia, to bardzo ważne jeśli chcemy utrzymać niską liczbę chorych, abyśmy nie doszli do rozmiarów europejskich, czy tych na wschodzie.

Jesteśmy w stanie nadzwyczajnym, jakiego nigdy nie było. Bez wątpienia ugodzi to we wszystkich, ale musimy przejść tę falę, przestrzegać poleceń. W Gplanet i w Youtube będziemy analizować. co się dzieje na świecie, który nam się zmienia w oczach. Ten kryzys przejdziemy razem szczęśliwie.

Dr Guy Bechor

Tłumaczyła z hebrajskiego Olga Degani, stąd:

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.