Ciekawe artykuly

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 23.4 – 24.4

 


23 kwietnia 2020 r.


kierownik jednostki ds. pandemii w ministerstwie zdrowia dr. Boaz Lev powiedział: “Przygotowujemy się do scenariusza, w którym szczyt epidemii jest jeszcze przed nami, w nadchodzącą zimę. Tłumy, które wczoraj widzieliśmy w Ikei, pokazują, że ludzie wciąż nie uświadomili sobie, co oznacza dystans społeczny. Mam nadzieję, że będziemy w stanie złagodzić obecne zamknięcie, ale musimy to zrobić bardzo ostrożnie.”

Wczoraj zostały ponownie otwarte sklepy Ikei w Rishon Lezion, Tel Awiwie i Netanji, chociaż restauracje w sklepach pozostały zamknięte.

Zastępca dyrektora generalnego ministerstwa zdrowia prof. Itamar Grotto powiedział, że jego ministerstwo przygotowuje się obecnie do drugiej fali epidemii, która może być jeszcze gorsza niż pierwsza. “Najprawdopodobniej nastąpi druga fala epidemia, która będzie jeszcze większa niż pierwsza. Nie tylko w innych krajach, ale także tutaj. Musimy opracować sposoby na powstrzymanie tej drugiej epidemii. Musimy przygotować na nią siły. W obecnej sytuacji ponowne otwarcie szkół będzie kosztowało życie. Jeśli zbyt szybko wrócimy do normalności, może to doprowadzić do umieszczenia tysięcy osób pod respiratorami. Pojęcie pełnego otwarcia gospodarki za kilka tygodni jest dla nas nie do przyjęcia.”


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 14 592. W stanie ciężkim jest 141 osób (107 pod respiratorami), w stanie umiarkowanym 124, a 5 215 wyzdrowiały. Zmarło 191 osób


minister obrony Naftali Bennett przedstawił premierowi plan dotyczący natychmiastowego otwarcia systemu edukacji i gospodarki. Plan zostanie oficjalnie przedstawiony na najbliższym posiedzeniu rządu. Bennett przekonywał, że bezpośrednio po Dniu Niepodległości należy otworzyć większość systemu edukacji (przedszkola i szkoły podstawowe) oraz przedsiębiorstwa (z wyłączeniem obiektów rozrywkowych i sportowych), zachowując zasady dystansu społecznego, zwiększając liczby testów i ochronę domów opieki i osób starszych. Minister wyjaśnił, że na obecnym etapie epidemii zniszczenia wynikające z zamknięcia gospodarki mogą okazać się znacznie poważniejsze dla Izraelczyków. Bennett przedstawił premierowi model matematyczny, pokazujący, że obecnie w Izraelu dostępnych jest prawie 2000 respiratorów, z których około 110 jest wykorzystywanych przez pacjentów. Pozwala to na prawie 2000% wzrost liczby pacjentów ze schorzeniami oddechowymi bez większej szkody dla systemu opieki zdrowotnej. Dlatego większość gospodarki i edukacji można natychmiast otworzyć, zachowując zasady dystansu społecznego.

Dzisiaj rano ministerstwo edukacji poczyniło pierwsze kroki w kierunku ponownego otwarcia systemu szkolnego. W przyszłym tygodniu administracje szkół oficjalnie powrócą do ​​pracy (obecnie pracują zdalnie). Obejmuje to dyrekcję szkół, księgowych i dozorców. Rozpoczną oni przygotowania do ewentualnego otwarcia szkół. Szacunki opublikowane przez Bank Izraela wykazały, że nieobecność rodziców w miejscu pracy z powodu zamknięcia systemu edukacji kosztuje gospodarkę około 2,6 mld szekli tygodniowo. Obecnie w Izraelu jest około 400 tys. gospodarstw domowych, w których pracujący rodzic musi pozostać w domu, aby opiekować się nad dziećmi, które w przeciwnym razie byłyby w szkole lub przedszkolu. Ministerstwo Finansów poprosiło kierowników centrów handlowych o przygotowanie się do ponownego otwarcia w nadchodzących tygodniach.


agencja ratingowa Fitch Ratings Inc. przyznała Izraelowi międzynarodowy rating kredytowy “A+”. Fitch spodziewa się, że produkcja gospodarcza w Izraelu w 2020 r. spadnie o 5,6%, oczekuje się jednak, że gospodarka Izraela pozostanie silna.


szef spraw zagranicznych Unii Europejskiej Josep Borrell powiedział: “Unia Europejska odnotowuje porozumienie polityczne, które może utorować drogę do utworzenia nowego rządu w Izraelu. Unia Europejska jest gotowa ściśle współpracować z nowym rządem w zakresie zwalczania koronawirusa. Współpraca techniczna trwa i zostanie wzmocniona we wszystkich aspektach walki z pandemią. Zdrowie naszych obywateli i zaradzenie ekonomicznym konsekwencjom pandemii, są naszym głównym priorytetem. Stanowisko Unii Europejskiej w sprawie statusu terytoriów okupowanych przez Izrael od 1967 r. pozostaje niezmienione. Zgodnie z międzynarodowym prawem i odpowiednimi rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ, w tym rezolucjami 242 (1967) i 338 (1973), Unia Europejska nie uznaje suwerenności Izraela nad okupowanym Zachodnim Brzegiem. Unia Europejska przypomina, że ​​aneksja jakichkolwiek terenów stanowiłaby poważne naruszenie międzynarodowego prawa. Unia Europejska będzie nadal uważnie monitorować sytuację i jej szersze implikacje, oraz będzie odpowiednio do sytuacji działać.”


rano rząd zatwierdził szeroko zakrojony program udzielania dodatkowej pomocy osobom samozatrudnionym i małym przedsiębiorstwom. Na ich wsparcie przeznaczono łącznie 8 mld szekli, oprócz pomocy przydzielonej kilka tygodni temu. Nowy program pomocowy został opracowany przez premiera i ministra finansów Mosze Kahlona. Obejmuje dotację na pokrycie stałych kosztów funkcjonowania firm, do 400 tys. szekli na przedsiębiorstwo, w zależności od poniesionych strat w dochodach spowodowanych epidemią i zamknięciem. Nastąpi również wypłata drugiej transzy pomocy dla osób prowadzących działalność na własny rachunek, która zapewni im 70% dochodu podlegającego opodatkowaniu (do 10 500 szekli). Rząd zatwierdził także propozycję ministerstwa finansów, przyznając dotację w wysokości do 4 000 szekli osobom powyżej 67 roku życia, które straciły pracę z powodu epidemii koronawirusa.

Ministerstwo zdrowia zgodziło się, że kosmetyczki i salony fryzjerskie będą mogły wrócić do pracy, z zastrzeżeniem rygorystycznych przepisów epidemiologicznych. Otwarte mają być także sklepy uliczne działające poza centrami handlowymi, w tym restauracje i kawiarnie (dania do odbioru i na wynos), kwiaciarnie, sklepy jubilerskie i kantory. Klienci będą monitorowani pod kątem objawów wirusowych, a pracownicy będą musieli nosić maski ochronne i rękawiczki, które będą musiały być zmieniane między klientami.


24 kwietnia 2020 r.


Ministerstwo spraw zagranicznych Izraela odpowiedziało na dzisiejsze oświadczenie Unii Europejskiej. “Z przykrością czytamy, że Josep Borrell, ktoś, kto powinien być odpowiedzialny za stosunki zagraniczne Unii Europejskiej, wybrał taki sposób na promowanie wizerunku nowego centralnego rządu Unii, i woli widzieć relacje między Izraelem a Unią Europejską poprzez pryzmat pandemii i status terytoriów. Biorąc pod uwagę głębię tych relacji oraz fakt, że wiadomość ta nie otrzymała poparcia państw członkowskich Unii, zastanawiamy się, jaką dalszą politykę Borrell obierze – i to nie po raz pierwszy.” Minister spraw zagranicznych Israel Katz dodał: “Dziękuję naszym przyjaciołom w Europie, którzy sprzeciwili się oświadczeniu Borrella i uniemożliwili przyjęcie tekstu w imieniu Unii Europejskiej. Państwa te uznają znaczenie relacji z Izraelem, a my będziemy rozwijać relacje między Izraelem a Europą.”

ministerstwo obrony poinformowało, że w ciągu ostatniego roku czasu zginęło 42 Izraelczyków, którzy zostali dodanych do liczby ofiar wojen o niepodległość Izraela i ofiar terroryzmu. Ogółem od 1860 r. liczba izraelskich ofiar wojen wynosi 23 816 osób. Od ostatniego Dnia Pamięci do listy zostały dodane 42 osoby, a także kolejne 33 osoby, które zmarły w wyniku niepełnosprawności i obrażeń w ciągu tego roku.

Departament ds. rodzin, pamięci i dziedzictwa w ministerstwie obrony, odpowiedzialny za obchody Dnia Pamięci, wezwał ogół społeczeństwa do upamiętania poległych w swoich domach za pomocą środków cyfrowych, aby zapalać pamiątkową świeczkę i przestrzegać wytycznych ministerstwa zdrowia. W najbliższy poniedziałek, o god. 20:00, w całym kraju zabrzmi minutowa syrena upamiętniająca rozpoczęcie Dnia Pamięci. We wtorek o godz. 11:00 zabrzmi również dwuminutowa syrena pamiątkowa.

Arieh Moalem z ministerstwa powiedział: “Dzień Pamięci wyraża bolesne partnerstwo rodzin pogrążonych w żałobie oraz moralny obowiązek pamiętania i uwieczniania pamięci o poległych. W tym roku wydarzenia Dnia Pamięci odbędą się bez udziału ogółu społeczeństwa. Będziemy jednak nadal maszerować razem z wami, pogrążeni w żałobie z rodzinami w długiej i niekończącej się podróży radzenia sobie z pamięcią o bliskich. W tym roku wszyscy pozostaniemy w domu i będziemy pamiętać.”

Ministerstwo obrony zakończyło przygotowania 52 cmentarzy wojskowych, miejsca pamięci żołnierzy Beduinów, oraz tysięcy grobów rozsianych po różnych społecznościach od Kirjat Szmona po Ejlat. Cmentarze zostały uporządkowane, a część starych i uszkodzonych nagrobków odnowiono. Podczas obchodów Dnia Pamięci żołnierze odwiedzą wszystkie groby ofiar, kładąc na nich flagę państwową wraz ze wstążką i bukietem kwiatów.


dyrektor agencji wywiadowczej Mossad, Jossi Cohen, na zamkniętym spotkaniu z wyższymi urzędnikami izraelskiej służby zdrowia powiedział, że ​​arabskie państwa zostały bardziej dotknięte pandemią koronawirusa, niż chcą się do tego przyznać. “Liban, Irak i Syria mają wysoki wskaźnik zachorowalności i kłamią w oficjalnych statystykach. Podawane przez irańskie media państwowe liczby zarażonych i zmarłych Irańczyków są nieprawidłowe – liczby, które posiadamy, są znacznie wyższe.” Cohen powiedział, że do tej pory Mossad sprowadził do Izraela około 50 milionów masek ochronnych na twarz i 260 respiratorów. “Pomimo naszych licznych powiązań, drzwi w większości krajów na świecie były zamknięte, dlatego przenieśliśmy linie produkcyjne do Izraela.” Cohen powiedział również, że Izrael powinien ponownie otworzyć swoją gospodarkę i położyć kres obecnej blokadzie. Ministerstwo zdrowia powinno przy tym przygotować się do przyjęcia 5000 poważnie chorych pacjentów z koronawirusem, jednocześnie umożliwiając krajowi dalsze funkcjonowanie. “Jestem przeciwko okresowemu otwieraniu, zamykaniu, a następnie ponownemu otwieraniu gospodarki. Potrzebujemy systemu, który poradzi sobie z tym wszystkim bez zamykania, zwłaszcza szybkiego i wydajnego systemu testowania oraz dodatkowych zespołów medycznych.”


specjalny wysłannik ONZ na Bliski Wschód Nickolaj Mladenov przemawiając na wideokonferencji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, ostrzegł, że izraelska “aneksja” części Judei i Samarii będzie “druzgocącym ciosem” w dwupaństwowe rozwiązanie. Nazwał te plany jako “niebezpieczne”, które mogą doprowadzić do “konfrontacji i wzrostu liczby ofiar wojny”, co może zagrozić regionalnemu pokojowi. “Niebezpieczna perspektywa aneksji przez Izrael części okupowanego Zachodniego Brzegu stanowi rosnące zagrożenie.” Stwierdził także, że stanowiłoby to naruszenie międzynarodowego prawa oraz “zadałoby druzgocący cios rozwiązaniu dwupaństwowemu, zamknęło drzwi do wznowienia negocjacji i zagroziło wysiłkom na rzecz rozwoju regionalnego pokój.”


włoskie linie lotnicze Alitalia ogłosiły, że od 1 czerwca wznowią loty między Tel Awiwem a Rzymem.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 14 882. W stanie ciężkim jest 139 osób (107 pod respiratorami), w stanie umiarkowanym 102, a 5 685 wyzdrowiały. Zmarły 193 osoby.


popołudniem premier Benjamin Netanyahu przeprowadził wideokonferencję z liderami sześciu państw, aby omówić ich strategie znoszenia ograniczeń wprowadzonych podczas kryzysu koronawirusowego. W wideokonferencji uczestniczyli kanclerz Austrii Sebastian Kurz, premier Danii Mette Fredriksen, premier Australii Scott Morrison, premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern, premier Czech Andrej Babiš i premier Grecji Kyriakos Mitsotakis. Przywódcy wyrazili zaniepokojenie spodziewaną drugą falą pandemii oraz faktem, że wirus prawdopodobnie pozostanie z nami przez długi czas. Netanjahu podzielił się z przywódcami decyzjami i krokami podjętymi w Izraelu. Powiedział, że współpraca między krajami musi być nadal silna, a wymiana wiedzy i pomysłów musi być zwiększona.


Efraim

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.