Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 28.4 – 29.4


28 kwietnia 2020 r.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 15 728. W stanie ciężkim jest 116 osób (92 pod respiratorami), w stanie umiarkowanym 79, a 7 746 wyzdrowiało. Zmarło 210 osób


ceremonia państwowa ku pamięci poległych izraelskich żołnierzy i ofiar terroru na górze Herzl w Jerozolimie, rozpoczęła się od dwuminutowej pamiątkowej syreny w całym kraju. W ceremonii udział wzięli premier Benjamin Netanjahu, prezydent Reuven Rivlin, marszałek Knesetu Juli Edelstein, prezes Sądu Najwyższego Ester Hajut i szef sztabu gen. Aviv Kochavi. Netanjahu powiedział: “Nasza zdecydowana polityka wobec tych, którzy chcą nam wyrządzić krzywdę, zapobiega nowym ofiarom. Nasi wrogowie wiedzą, że na każdą prowokację odpowiadamy z podwójną siłą. Izrael zawsze będzie przygotowany do działania w celu odrzucenia gróźb.”

Izrael przypomina sobie 23 816 poległych żołnierzy i 4166 ofiar terroryzmu.


popołudniem palestyński terrorysta ugodził nożem 63-letnią Izraelkę w Kfar Saba. Do ataku doszło przy centrum handlowym Kanyon G. Ranną przewieziono w stanie ciężkim do szpitala. Ofiara doznała głównie obrażeń kończyn, pleców i klatki piersiowej. Jeden z przejeżdżających kierowców postrzelił napastnika, którego następnie przejęli policjanci. Okazał się nim być 19-letni Palestyńczyk z Tulkarem.


W dniu 5 ijar 5708 (14 maja 1948) o godz. 16:00 w Domu Dizengoffa w Tel Awiwie podpisano i odczytano proklamację niepodległości państwa Izrael. Dzisiaj wieczorem rozpoczyna się 5 ijar 5780 (28/29 kwietnia 2020). 72. Rocznica proklamacji niepodległości Izraela


29 kwietnia 2020 r.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 15 782. W stanie ciężkim jest 120 osób (91 pod respiratorami), w stanie umiarkowanym 79, a 7 929 wyzdrowiało. Zmarło 212 osób. Do tej pory ministerstwo zdrowia przeprowadziło ponad 360 tys. testów w całym kraju. Najmłodsza osoba, która zmarła, miała 30, a najstarsza 100 lat. Średni wiek Izraelczyka, który zmarł z powodu koronawirusa, wynosi 81 lat.


władze palestyńskie poinformowały, że liczba zainfekowanych koronawirusem w Autonomii Palestyńskiej wzrosła do 501, a zmarło 60 osób. Do tej pory Autonomia przeprowadziła ogółem 30 500 testów, ze zdolnością przeprowadzania 5 tys. testów dziennie w siedmiu ośrodkach w Judei, Samarii i Strefie Gazy.


wieczorem palestyński terrorysta próbował rzucić bombę rurową na skrzyżowaniu w okolicy Hebronu, w Judei. Bomba jednak wybuchła w ręce terrorysty i został on ranny. Nikt więcej nie odniósł obrażeń


wieczorem palestyński terrorysta podjął próbę staranowania izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym przy skrzyżowaniu Reihan, na zachód od Dżeninu w północnej części Samarii. Jego samochód uderzył jednak w betonową barierę i zatrzymał się około 20 metrów przed izraelskim posterunkiem. Palestyńczyk został zatrzymany, a podczas przesłuchania przyznał się, że “chciał umrzeć” atakując Żydów.


zawarto porozumienie z władzami Autonomii Palestyńskiej w sprawie stopniowego powrotu palestyńskich robotników do pracy w Izraelu. Obecnie ponad tysiąc pracowników powróci do strefy przemysłowej Atarot w pobliżu Jerozolimy, gdzie pozostaną przez trzy tygodnie, do muzułmańskiego święta Eid al-Fitr, kończącego miesiąc Ramadan. Czynione są przygotowania do umożliwienia za tydzień wjazdu kolejnych 50 tys. palestyńskich pracowników do Izraela. Umożliwi to stopniowe uruchamianie izraelskiej gospodarki.


rzecznik Hamasu Abdel Latif al-Qanoa oświadczył, że Izrael powstał jako podmiot, który “ukradł palestyńską ziemię, mordując palestyński naród” i nigdy nie powinien uzyskać legitymizacji swego istnienie. Qanoa dodał, że ​​Izrael nadal będzie wrogiem Hamasu, ponieważ ukradł prawa narodu palestyńskiego oraz zagarnął święte miejsca islamu, stając się w ten sposób głównym wrogiem muzułmanów.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.