Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 30.4 – 01.5


30 kwietnia 2020 r.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 15 946. W stanie ciężkim jest 117 osób (82 pod respiratorami), w stanie umiarkowanym 79, a 8 561 wyzdrowiało. Zmarło 222 osób. Obecnie w całym kraju 340 osób jest leczonych w szpitalach, 4 356 w domu, a 1721 osób leczy się w specjalnie wyznaczonych hotelach.


niemieckie ministerstwo spraw wewnętrznych ogłosiło, że Niemcy uznają Hezbollah za organizację terrorystyczną i zakazują mu działania w obrębie swoich granic w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób. W komunikacie dodano, że niemiecka policja od rana przeprowadza aresztowania osób podejrzanych o przynależność do tej organizacji. Niemiecki wywiad szacuje, że w Niemczech działa około 1050 agentów Hezbollahu. Policja w Nadrenii Północnej-Westfalii, Bremie i Berlinie rozpoczęła przeszukiwania w meczetach i rezydencjach związanych z Hezbollahem „ze względu na ich wsparcie finansowe i propagandowe dla organizacji terrorystycznej”. Od teraz symbole Hezbollahu nie mogą być nigdzie używane publicznie, w żadnych materiałach drukowanych, audio lub wizualnych w Niemczech, a ich aktywa zostaną skonfiskowane „na korzyść Republiki Federalnej Niemiec”. Niemcy wcześniej rozróżniały ramię polityczne Hezbollahu i jego ramię wojskowe, zaangażowane w wojnę domową w Syrii. Niemcy otrzymały od Izraela informacje wywiadowcze, które pomogły sformułować deklarację o wyjęciu spod prawa Hezbollahu.


prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Fatou Bensouda orzekła, że Palestyna jest państwem, co otwiera drogę do dochodzenia w sprawie zbrodni wojennych rzekomo popełnionych przez Izrael. Teraz trzyosobowy skład Izby Przygotowawczej musi potwierdzić decyzję Fatou Bensouda. Izrael został oskarżony o popełnienie zbrodni wojennych w Judei i Samarii, wschodniej Jerozolimie i Strefie Gazy. Izrael nie jest sygnatariuszem Statutu Rzymskiego, a zatem nie podlega Trybunałowi Karnemu. Autonomia Palestyńska jest, mimo że nie jest pełnoprawnym członkiem ONZ. Pomimo to, na podstawie 60-stronicowej decyzji Bensouda Trybunał może wykonywać swoją jurysdykcję na „terytorium, które obejmuje Zachodni Brzeg, w tym Wschodnią Jerozolimę i Gazę”. Do Trybunału około 50 państw złożyło formalne oświadczenia popierające w tej kwestii Izrael. Są to takie państwa jak Czechy, Austria, Niemcy, Australia, Węgry, Brazylia i Uganda. „Decyzja Bensoudy całkowicie ignoruje przytłaczające informacje przekazane Trybunałowi przez dziesiątki ekspertów z Bliskiego Wschodu i ekspertów prawnych, a także siedem państw członkowskich Międzynarodowego Trybunału Karnego co dowodzi, że Trybunał nie jest właściwy w tej sprawie. Zamiast tego opiera się ona na nieuzasadnionych roszczeniach pro-BDS i pozarządowych organizacji powiązanych z terroryzmem oraz jednostronnej retoryce stronniczych organów ONZ, takich jak Rada Praw Człowieka.”


minister transportu Bezalel Smotrich postanowił wieczorem, że ruch pociągów pasażerskich będzie stopniowo wznawiany począwszy od nocy 16 maja. Ruch pociągów zostanie wznowiony z uwzględnieniem wszystkich wymagań epidemiologicznych. Pasażerowie będą musieli być odpowiedzialni i zachować dystans społeczny, tak jak we wszystkich miejscach publicznych.


w Kairze (Egipt) zebrała się konferencja ministrów spraw zagranicznych Ligii Arabskiej, która oświadczyła: „Realizacja izraelskich planów aneksji dowolnej części terytoriów palestyńskich okupowanych od 1967 r., w tym Doliny Jordanu … i ziem, na których stoją izraelskie osady, będzie stanowić nową zbrodnię wojenną przeciwko narodowi palestyńskiemu”. Liga Arabska wezwała również Stany Zjednoczone do „wycofania swojego poparcia dla realizacji planów okupacyjnego rządu Izraela”.


1 maja 2020 r.


syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy kilka celów położonych w rejonie Quneitra na syryjskiej części Wzgórz Golan. Celami były pozycje proirańskich milicji. Nalot miały przeprowadzić izraelskie helikoptery, które wystrzeliły szereg rakiet w stronę syryjskich pozycji. Niektóre doniesienia z syryjskich mediów mówią, że cele należały do Hezbollahu.


ministerstwo finansów ujawniło szczegóły dotyczące oczekiwanego wzrostu kosztów funkcjonowania nowego rządu jedności narodowej, który właśnie powstaje. Oczekuje się, że porozumienia koalicyjne obejmą 36 nominacji ministerialnych i 16 wiceministrów. Według raportu ministerstwa finansów taka ekspansja wielkości rządu będzie kosztować około 117 mln szekli rocznie, a zmiany w ustawie o finansowaniu partii politycznych będą kosztować kolejne 6 mln szekli rocznie. Dokument zauważa również, że dodanie czterech ministrów wiąże się z kosztem 26 mln szekli rocznie. W rządzie jest obecnie 29 ministerstw, a zatem oczekuje się, że wzrost do 36 ministerstw będzie kosztował około 21 mln szekli – bez uwzględnienia kosztów personelu biurowego itp., co dodaje kolejne 47 mln szekli do wydatków z budżetu.


syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały rano cele w południowo-zachodniej Syrii. Celami miały być siły Hezbollahu na drodze między miastem Homs a Palmyrą. Doniesiono także o wybuchach w składzie broni w bazie Hezbollahu, zwanej obozem „Hassan bin Al-Haytham”, która jest regionalną główną siedzibą Hezbollahu.


rzecznik ambasady Stanów Zjednoczonych w Izraelu powiedział: „Jak konsekwentnie wyjaśnialiśmy, jesteśmy gotowi uznać działania Izraela w celu rozszerzenia izraelskiej suwerenności i stosowania izraelskiego prawa na obszary Zachodniego Brzegu, które według planu pokojowego Trumpa są częścią państwa Izrael. Nasze stanowisko się nie zmieniło. Nadal podążamy ścieżką wytyczoną w styczniu przez prezydenta Trumpa, który przedstawił amerykańską wizję pokoju między Izraelem a Palestyńczykami. W zamian za uznanie przez Stany Zjednoczone suwerenności Izraela nad obszarami wyznaczonymi przez tę Wizję jako częścią Izraela, Izrael zgodził się zamrozić całą działalność osadniczą na następne cztery lata w obszarach wyznaczonych przez Wizję dla przyszłego państwa palestyńskiego i negocjować z Palestyńczykami porozumienie na podstawie Wizji. Da to Palestyńczykom możliwość powrotu do stołu i wynegocjowania porozumienia pokojowego, które doprowadzi do ustanowienia własnego państwa. Stany Zjednoczone są gotowe zaoferować szeroko zakrojoną pomoc w celu ułatwienia ostatecznego porozumienia pokojowego.”


Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.