Polityka

Wojna Domowa w Syrii

Alex Wieseltier


J.L. Northrup, Quora Digest, Pazdziernik 2019
Czy Syryjska Wojna Domowa dobiegła końca? Jeśli tak, to kto wygrał?


W takim galimatiasie nie ma “zwycięzców”, tylko ci, którzy przeżyli, i ci, którzy dominują nad tymi, co przeżyli. Comprende?

Iran wyszedł z tego dobrze. Assad jeszcze lepiej. Rosjanie wygrali drugą nagrodę. Szyici zwyciężyli. Hezbollah zwyciężył. Irak wyszedł nieźle. Kurdowie byli zwycięzcami, dopóki Trump ich nie zdradził w zamian za rosyjską przestrzeń powietrzną, by dorwać al Baghdadiego.
Chiny, Rosja i Indie otrzymają teraz duże kontrakty budowlane. Europejczycy, szczególnie Niemcy, otrzymają tani irański gaz jako nagrodę pocieszenia za przyjęcie syryjskich sunnickich uchodźców arabskich, których Arabia Saudyjska nie chciała.
Niemal wszyscy inni, wliczając w to masę Syryjczyków, Saudyjczycy, Katar, Izrael, USA, Kurdowie, patrząc z geopolitycznego i gospodarczego punktu widzenia, przegrali.
Kurdowie zostali porzuceni przez Amerykanów w zamian za rosyjską przestrzeń powietrzną, aby dorwać lidera ISIS, który ukrywał się przez 5 lat. Ponieważ było to oczywiście głupie, Bolton natychmiast był temu przeciwny.
Iran i Rosja będą miały kontrolę nad gazociągiem, który będzie przebiegał przez Syrię, o to właśnie chodziło w tej wojnie. Powstanie i upadek groteskowego wahabijskiego “Islamskiego kalifatu na Lewancie” było w tym wszystkim tylko małym ubocznym przedstawieniem, ot takim wybojem na węglowodorowej autostradzie.
Wojna domowa w Syrii była tak naprawdę “Wojną o gazociąg na Bliskim Wschodzie”
Arabowie z Zatoki Perskiej (sunnici), Irańczycy (szyici), Assad (allawici) zaangażowali się w spór o konkurencyjne koncesje na linię przesyłową gazu ziemnego, który zbiegając się z arabską wiosną i trwającymi niepokojami w Syrii doprowadził do nieskoordynowanego wysiłku sił wewnętrznych i zewnętrznych mającego na celu obalenie reżimu rodzinnego Assada.
Wszyscy w międzynarodowym biznesie naftowym i gazowym wiedzą, że wojna została wywołana sporem między supermocarstwami naftowymi i gazowymi – Iranem i państwami Zatoki Arabskiej – o konkurujące linie przesyłowe gazu do Europy. Jest to najgorzej trzymana tajemnica dotycząca wojny – ale to jest prawdziwy powód, dla którego Rosjanie weszli i dlaczego Rex Tillerson został Sekretarzem Stanu – jego firma, Exxon, uzyskała iracką koncesję na ropę dzięki Bush 2.0 po wojnie w Zatoce Perskiej 2.0. Ale na pewno też to wiedziałeś?
Katar chciał zbudować gazociąg do Europy – przez Syrię. Turcy chcieli mieć rurociąg Kataru idący przez Turcję. Assad najpierw popierał rurociąg Kataru, a następnie go zablokował. W pewnym momencie Arabia Saudyjska poparła rurociąg Kataru, który byłby prowadzony przez Arabię Saudyjską do Syrii. Kiedy więc Assad odrzucił propozycję Kataru, Turcja, Arabia Saudyjska i Katar poparły importowanych sunnickich bojowników Wahabi, którzy opowiedzieli się po stronie miejscowych dysydentów sunnickich, próbując obalić Assada.
To nie wypaliło. Nawet z tymi śmiesznymi Ninja strojami, starymi ciężarówkami Toyoty i reklamówkami na Facebooku.
Iran chciał mieć własny rurociąg do Europy – przez Syrię. Irańczycy poparli Assada, ponieważ on udzielił im koncesji na budowę rurociągu. Proponowana linia irańska przechodzi przez Irak (obecnie państwo-klient Iranu), następnie Syrię (to samo) i Liban (to samo), a następnie podmorski do Europy, omijając Turcję. Rosja się w to wmieszała, aby zacieśnić stosunki z Iranem, Irakiem, Syrią i Libanem i mieć udział w budowie i własności rurociągów. Dlatego Turcy zestrzelili rosyjski odrzutowiec SU-24. Zobacz mapę poniżej.
To było powodem Syryjskiej Wojny Domowej, to było to, co ją podsyciło i przedłużyło – długo po tym, jak Arabska Wiosna zamieniła się w zimę – a ISIS skorzystało z powstałego chaosu.
Teraz jest już po wszystkim, a Rosja i Iran już ogłosiły zwycięstwo, a klient Rosji, Assad, przystąpi do udzielania kontraktów na budowę irańskiego rurociągu i odbudowę kraju pod czujnym okiem Rosji. Gra jest zakończona. Na razie. . Bądźcie uważni.
Tymczasem Trump nie ma pojęcia, co się dzieje w Syrii, tweetuje więc dyrdymałki grając w golfa, pozostawiając Rosjanom hegemonię w regionie, co jest jednym z powodów, dla których Rosjanie pomogli w wyborze Trumpskiego.
(Polskie tłumaczenie Alex Wieseltier)


Wszystkie wpisy Alexa TUTAJ


https://alexwieseltier2206.webnode.dk/l/wojna-domowa-w-syrii/

Kategorie: Polityka

1 odpowiedź »

 1. Stara teoria konspiracja która kupy się nie trzyma.
  https://www.middleeasteye.net/big-story/pipelineistan-conspiracy-war-syria-has-never-been-about-gas
  Taki rurociąg, nawet jeśli powstanie, jest bezwartościowy na obecnym rynku energii.

  Ale mam też dobre słowo:
  Już do pierwszego dnia powstania państwa Izrael, Arabowie wpadli w złe towarzystwo i zaczęli robić podłe interesy. W ciągu pierwszych 70 lat zdołali zrujnować wszystkie biedne państwa na płw. arabskim, a spadek cen energii, który zaczął się jeszcze przed koroną, plus kryzys korony, wykończy także te bogatsze.
  Razem z nimi spływają do kanalizacji gospodarka irańska, rosyjska, turecka i nawet europejska. Każde z przyczyn trochę innych.

  Jedynym państwem w rejonie które jest wypłacalne w najbliższych 3-5 latach, jest Izrael. Innym nie warto dawać pożyczek bo nie spłacą.

  Jeśli taki jest model biznesowy wrogów Izraela, to czekamy niecierpliwie na następną rundę przeciw tym geniuszom gospodarczym.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.