Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 9.5 – 10.5


9 maja 2020 r.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 16 454. W stanie ciężkim jest 79 osób (64 pod respiratorami), w umiarkowanym 49, a 11 376 wyzdrowiało. Zmarło 247 osób.

W ciągu ostatnich 24 godzin przeprowadzono 8159 testów i wykryto 48 nowych przypadków koronawirusa.


dyrektor generalny ds. innowacji i przedsięwzięć w izraelskim przedsiębiorstwie wodociągowym Mekorot, David Balsar zwrócił uwagę, że ​​wzrost populacji i zmiany klimatu, wraz z zanieczyszczeniem zasobów wodnych, odgrywają coraz większą rolę w rosnącym globalnym niedoborze wody. “Dziś żyjemy w świecie z powszechnym niedoborem wody. Nie tylko Afryka i Indie cierpią z powodu niedoboru wody – jest to problem całego świata. A pomimo to Izrael, ze swoimi bardzo ograniczonymi zasobami wodnymi, suchym klimatem i w dużej mierze pustynnym lądem, posiada nadwyżkę wody.” Balsar powiedział, że stało się to możliwe dzięki innowacjom technologicznym. Wybudowano pięć zakładów odsalania morskiej wody, które zapewniają prawie 80% wody pitnej w kraju. Zakłady te powstały na wybrzeżu Morza Śródziemnego w Aszkelonie, Aszdod, Palmachim, Sorek i Haderze, zmniejszając zależność Izraela od klimatu. Ponadto prawie 90% oczyszczonych ścieków jest wykorzystywanych w rolnictwie. Niedawno ukończono budowę prawie 14 kilometrowego tunelu, który będzie dostarczać wodę pitną z zakładu odsalania w Sorek do Jerozolimy. Ilustruje to rosnące zdolności przedsiębiorstwa Mekorot, które przechodzi także wielką transformację cyfrową. Tworzone jest jedno centrum zarządzania i kontroli nad całym systemem wodociągowym Izraela, co umożliwi koordynację i synchronizację wszystkich działań, oraz wzmocni stabilność gospodarki wodnej. Wiceprezes Mekorot, Moti Shiri powiedział: “Sytuacja wodna może się szybko zmienić. Na przykład w ubiegłym roku brakowało wody na północy, więc tłoczyliśmy wodę z centrum kraju na północ. Dzisiaj Morze Galilejskie jest pełne, a my przepompujemy więcej wody z północy na południe. Przez cały czas wszystko się zmienia i dlatego musimy zbudować centrum operacji.” Budowa krajowego centrum rozpocznie się w tym roku w Rosz Ha’ajin i ma się zakończyć w ciągu półtora roku.

Jedną z głównych filozofii zarządzania wodą przez Mekorot jest gospodarka wodna o obiegu zamkniętym, w której woda jest konsumowana, poddawana recyklingowi i ponownie wykorzystywana. Woda morska jest najpierw odsalana w jednym z zakładów odsalania na wybrzeżu, aby następnie dotrzeć do kranu z wodą w domu. Po wypiciu wody, wytwarzane odpady są spłukiwane w toalecie. Odbieramy te ścieki, oczyszczamy je w oczyszczalni ścieków, a podczas ich przetwarzania wytwarzamy osad, z którego pozyskujemy biogaz zasilający oczyszczalnię ścieków. Następnie dekonstruujemy szlam, co oznacza, że ​​prowadzimy gospodarkę bezodpadową. Przetwarzanych jest prawie 100% ścieków, z których prawie 90% jest następnie wykorzystywanych w rolnictwie. Dzięki temu, Izrael jest dziś wiodącym krajem na świecie pod względem wykorzystania wody pochodzącej z recyklingu. Wskaźnik strat wodnych Mekorota wynosi zaledwie 2,5%, co jest obecnie jednym z najniższych wskaźników na świecie. Wiele krajów traci aż 30% lub 40% wody.

Mekorot opracowuje obecnie inteligentne laboratorium, które będzie można zainstalować przy kranie w domu. Będzie ono monitorować i oceniać jakość wody w prywatnych domach. Mikroprocesor powiadomi użytkowników, czy woda jest odpowiedniej jakości lub czy istnieją zanieczyszczenia. Gdy klienci zobaczą, że ich woda ma wystarczającą jakość, nie będą musieli kupować butelkowanej wody, co zmniejszy ilość tworzyw sztucznych w środowisku. “Jest to przełomowa technologia. Na świecie nie ma żadnej innej technologii, która byłaby w stanie za rozsądną cenę przeanalizować jakość wody z kranu. Uważamy, że technologia może wypełnić istniejące luki i dlatego inwestujemy w technologię, aby ułatwić zmniejszenie tych luk.”


Federalny Departament Badań i Informacji o Antysemityzmie opublikował raport o stanie antysemityzmu w czterech niemieckich krajach związkowych: Berlinie, Brandenburgii, Szlezwiku-Holsztynu i Bawarii. W tych czterech krajach w 2019 r. odnotowano 1253 zarejestrowanych incydentów antysemickich. “Publiczne postrzeganie tematu antysemityzmu było silnie nacechowane skrajnie prawicowym atakiem terrorystycznym na synagogę w Halle w święto Jom Kippur.” Większość incydentów miało podłoże polityczne w skrajnie prawicowych kręgach, szczególnie w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, gdzie otwarcie wyrażane są skrajnie prawicowe poglądy. Jednak antysemityzm wykracza poza kontekst polityczny, gdyż raport wskazuje na różne motywy, w tym anty-judaizm, nowoczesny antysemityzm skoncentrowany na Izraelu i antysemityzm post-Szoah. 46% incydentów było związanych z różnymi formami zaprzeczania zbrodni nazistowskich Niemiec (antysemityzm post-Szoah).

20 kwietnia b.r. Unia Europejska wydała specjalne oświadczenie: “Podtrzymujemy nasze zobowiązanie do zapewnienia, aby pamięć o Holokauście i edukacja były oparte na naukowych badaniach historycznych, aby zwalczać zaprzeczanie, fałszerstwo i fałszywe narracje o Holokauście. W dzisiejszym świecie antysemityzm i rasizm nadal istnieją. Wszystkie społeczności żydowskie wciąż żyją w obawie przed dyskryminacją i atakami antysemickimi. Musimy nieustannie przypominać sobie, że antysemityzm szkodzi nie tylko Żydom. Niszczy serce demokratycznych społeczeństw i zagraża naszej przyszłości. Dlatego podkreślamy i potwierdzamy naszą odpowiedzialność za to, aby nigdy nie zapomnieć o naukach o Holokauście. Będziemy nadal zwalczać antysemityzm i nienawiść we wszystkich ich przejawach oraz podejmować wszelkie środki, aby zapobiec sytuacji w którym zło ponownie powstanie.”


10 maja 2020 r.


Israel Democracy Institute opublikował wyniki badania opinii publicznej, z których wynika, że aneksję części terytorium Judei i Samarii popiera 51,7% izraelskich Żydów i 8,8% izraelskich Arabów, a przeciwnych jest 27,9% izraelskich Żydów i 51,9% izraelskich Arabów. Ogółem 44,7% Izraelczyków poparłaby taki plan aneksji, a 31,8% uważa, że ​​taka suwerenność zostanie zastosowana w nadchodzącym roku. Równocześnie 24,6% Izraelczyków stwierdziła, że ​​obywatelstwo Izraela powinno być przyznawane Palestyńczykom zamieszkałym w tych częściach Judei i Samarii, które staną się częścią suwerennego Izraela. Kolejne 20,5% uważa, że ​​Palestyńczycy powinni otrzymać status rezydenta, co oznacza, że nie będą mogli głosować w wyborach powszechnych do Knesetu. Około 32% respindentów stwierdziło, że Palestyńczycy nie powinni mieć większego statusu niż obecnie, kiedy żyją pod administracją wojskową. Przy czym odpowiedzi znacznie różniły się między izraelskimi Żydami i Arabami. Spośród izraelskich Żydów około 20,2% chciało nadać Palestyńczykom pełne obywatelstwo, 23,7% preferowało status rezydenta, a 36,6% chciało po prostu zaoferować im taki status, jaki mają dzisiaj. W przypadku izraelskich Arabów około 47% chciało nadać Palestyńczykom obywatelstwo, 4,5% chciało zaoferować status rezydenta, a kolejne 9,3% uważa, że ​​obecny status powinien pozostać.


rano pół miliona dzieci powróciło do przedszkoli i żłobków, w których ograniczono ilość grup do 17 dzieci jednocześnie. W ten sposób około 2200 przedszkoli powróciło pracy z 60% swojej normalnej pojemności, pozostawiając małe dzieci do trzeciego roku życia pod opieką rodziców. Priorytetowo traktowane są dzieci z rodzin niepełnych, rodzin będących w trudnej sytuacji finansowej oraz dzieci pracowników niezbędnych.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 16 458. W stanie ciężkim jest 74 osób (65 pod respiratorami), w umiarkowanym 52, a 11 384 wyzdrowiało. Zmarło 248 osób.

W ciągu ostatnich 24 godzin przeprowadzono 3650 testów. Jerozolima nadal ma najwyższą liczbę 3635 potwierdzonych zakażeń koronawirusem, a następnie ultraortodoksyjne miasto Bene Berak z 2895 przypadkami. Miasto Tel Awiw do tej pory odnotowało 547 przypadków koronawirusa.


Efraim

Kategorie: Polityka

1 odpowiedź »

  1. Efraim, dzięki, jak zwykle bardzo interesujące !

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.