Stanislaw Obirek

Zbliżająca się kolejna 75 rocznica zakończenia drugiej wojny światowej stała się dla niemieckich biskupów okazją do opublikowania deklaracji „Niemieccy biskupi w czasie wojny światowej („Deutsche Bischöfe im Weltkrieg“). To ważny liczący 23 strony tekst, w którym po raz pierwszy niemiecki episkopat przyznał, że katoliccy biskupi są współodpowiedzialni za drugą wojnę światową. Tekst jest dostępny online i każdy może sobie ściągnąć w formie pdf
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec bp Georg Bätzing podkreślił, że nadszedł czas, by również biskupi zrobili rachunek sumienia z czasów drugiej wojny światowej. Ten rachunek nie jest dla nich sprawą łatwą, ale muszą go podjąć i temu właśnie ma służyć opublikowany 29 kwietnia tekst.
Jego publikacja obiegła już światowe media, ale z pewnym zdumieniem należy zauważyć, że w polskich mediach zapanowało w tej sprawie zagadkowe milczenie. Nie jest wykluczone, że w najbliższych dniach pojawią się omówienia. Moja nota jest tylko zwróceniem uwagi na ten ciekawy dokument. Nie ukrywam, że zamierzam się z nim zapoznać i może nico później napisze o tym więcej.
Ale już teraz chcę odnotować, że KAI przytacza opinię Krzysztofa Ruchniewicza, historyka i kierownika Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy Brandta we Wrocławiu, z rozmowy z niemiecką agencją katolicką KNA z 2 maja. Otóż jego zdaniem „Krytyka własnych szeregów zasługuje na wielkie uznanie”, lecz dodał on też, że „przyznanie biskupów niemieckich, że ich poprzednicy ponoszą współwinę w drugiej wojnie światowej, jest ważne, choć nieco spóźnione”.
Z konkretnych wątków poruszonych w tym dokumencie Ruchniewicz zwraca uwagę, że krytykuje on postawę ówczesnego przewodniczącego Konferencji Biskupów Niemieckich kard. Adolfa Bertrama. Odpowiedzialnością za winy obciążono także innych biskupów, którzy „nie wypowiedzieli oni wyraźnego «nie» dla wojny, a większość z nich wzmacniając wolę walki, stała się współwinna wojny. Nie doszło do otwartego protestu biskupów niemieckich przeciwko wojnie, a także przeciwko potwornym zbrodniom na innych, dyskryminowanych i prześladowanych jako „obcy rasowo”, zwłaszcza na Żydach”.
Być może doczekamy się podobnego dokumentu od również innych episkopatów europejskich; wszak jak wiemy z ustalań historyków, wielu biskupów wspierało lokalne rządy kolaborujące z nazistami (Francja, Słowacja, Chorwacja, Włochy, Węgry), albo nie krytykowało jednoznacznie postaw zbrodniczych wobec Żydów w podbitych krajach (m.in. Polska).
Mea culpa niemieckich biskupów
Kategorie: Ciekawe artykuly, Polityka