Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 13.5 – 14.5

.


13 maja 2020 r.


sekretarz stanu USA Mike Pompeo wylądował rano w Izraelu, na dzień przed zaprzysiężeniem nowego rządu jedności narodowej. Po wylądowaniu Pompeo powiedział: “Cieszę się, że mogę być w Izraelu, aby koordynować nasze stanowiska w sprawie dwóch krytycznych zagrożeń: pandemii koronawirusa i Iranu. Izrael i Stany Zjednoczone zmierzą się z tymi wyzwaniami ramię w ramię.”


rano Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy weszli do obozu uchodźców El Fawwar, na południe od Hebronu w Judei. Żołnierze przeprowadzali operację aresztowania osób podejrzanych o prowadzenie działalności terrorystycznej. Obrzucono ich kamieniami i bombami zapalającymi. Ranny został 1 żołnierz. Żołnierze odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Zginął 15-letni Palestyńczyk.


premier Benjamin Netanjahu spotkał się rano w Jerozolimie z sekretarzem stanu Mike’a Pompeo. Netanjahu powiedział dziennikarzom, że na spotkaniu zostanie omówiony plan pokojowy administracji Trumpa przewidujący zastosowanie suwerenności Izraela nad częściami Judei i Samarii, a także kwestie koronawirusa oraz współpracy izraelsko-amerykańskiej wobec zagrożenia ze strony Iranu. “Mamy wiele do omówienia. Po pierwsze to zaraza. Epidemia koronawirusa jest wyzwaniem dla całego świata – naszych dwóch krajów i wszystkich innych. Chcielibyśmy porozmawiać o wzmocnieniu naszej współpracy i partnerstwa w walce z plagą tego koronawirusa. Drugą rzeczą jest to, co nęka nasz region, mianowicie nieustająca agresja i terror Iranu. Chcę wyrazić głębokie uznanie dla silnej pozycji prezydenta, ciebie i twojej administracji przeciwko Iranowi. Po pierwsze wycofaliście się po niebezpiecznego porozumienia z Iranem. Po drugie, walczycie z irańskim terrorem. Po trzecie, kontynuujecie embargo na dostawy broni do Iranu. Jednak to nie zatrzymało nawet na minutę ich agresywnych planów i agresywnych działań przeciwko Amerykanom, Izraelczykom i wszystkim innym w regionie. Trzecią kwestią jest to, że już jutro utworzymy rząd jedności narodowej. Myślę, że jest to okazja do promowania pokoju i bezpieczeństwa w oparciu o porozumienia, które osiągnąłem z prezydentem Trumpem podczas ostatniej wizyty w styczniu w Waszyngtonie. Są to ogromne wyzwania i możliwości, które możemy osiągnąć, ponieważ silne więzi między nami sprawiają, że ​​sojusz między Stanami Zjednoczonymi a Izraelem z pewnością wyróżnia się od wielu innych krajów będących wokoło. Istnieje nierozerwalna więź wartości i interesów, które utrzymały nas razem.” Pompeo podkreślił znaczenie zachowania prawa Izraela do samoobrony. “Ludzie na całym świecie wiedzą, że Izrael ma prawo się bronić, a Ameryka będzie konsekwentnie wspierać was w tym wysiłku. Spotkam się z nowym izraelskim rządem, aby zaktualizować oczekiwania wobec planu pokojowego administracji Trumpa dla Bliskiego Wschodu. Będziemy mieli okazję porozmawiać o tej wizji pokoju. Minęło już kilka miesięcy od twojej wizyty w Waszyngtonie, gdy prezydent ogłosił wizję pokoju. Pozostało jeszcze wiele do zrobienia i musimy poczynić postępy. Jednak Iran wciąż wykorzystuje swoje zasoby do podsycania terroru, podczas gdy jego ludność stoi w obliczu wybuchu najbardziej śmiertelnej epidemii koronawirusa na Bliskim Wschodzie. I nawet podczas tej pandemii, Irańczycy wykorzystują zasoby reżimu do podsycania terroru na całym świecie.” Netanjahu powiedział także, że “rząd jedności jest okazją do promowania pokoju w oparciu o zasady prezydenta Trumpa”.


sekretarz stanu USA Mike Pompeo spotkał się popołudniem z liderami nowego izraelskiego rządu, Benjaminem Netanjahu i Benny Gantzem. Po spotkaniu Pompeo powiedział: “Izrael ma prawo i obowiązek podjąć decyzję w sprawie suwerenności w Judei i Samarii. Netanjahu i Gantz wyrazili swoje poparcie dla wizji pokoju Trumpa, gdy byli w Waszyngtonie. Mamy nadzieję, że Palestyńczycy również skorzystają z okazji i dołączą do negocjacji opartych na tym planie, gdyż służy on interesom wszystkich stron. Gantz i Netanjahu, jeśli zechcą, mogą promować suwerenność. Będą musieli wspólnie znaleźć drogę realizacji tych zamierzeń. Przypomniałem im, że ostatecznie jest to decyzja Izraela. Będą mieli zarówno prawo, jak i obowiązek podjęcia decyzji, w jaki sposób zamierzają to zrobić. Rozmawialiśmy o sposobach realizacji planu pokojowego Trumpa. Rozmawialiśmy nie tylko o kwestii aneksji, ale także o wielu innych związanych z tym kwestiach – o tym, jak postępować ze wszystkimi zaangażowanymi stronami, aby doprowadzić do wyniku zgodnego z wizją pokoju.” Pompeo ostrzegł przed zaangażowaniem Chin w duże projekty infrastrukturalne w Izraelu. “Nie chcemy, aby Komunistyczna Partia Chin miała dostęp do izraelskiej infrastruktury, izraelskich systemów łączności – wszystkiego, co może narazić obywateli Izraela na ryzyko, a zatem zagraża zdolnościom Stanów Zjednoczonych do współpracy z Izraelem przy ważnych projektach. Uważamy, że niebezpieczeństwa są bardzo realne i udostępniliśmy Izraelowi informacje wywiadowcze na ten temat, aby mogli sami podejmować decyzje. Mamy obawy dotyczące chińskiego zaangażowania w Izraelu i właśnie o tym rozmawiałem z Netanjahu.” Netanjahu zapowiedział, że dokona przeglądu udziału chińskiej spółki w przetargu na budowę zakładu odsalania wody morskiej o wartości 1,5 mld dolarów.


popołudniem sekretarz stanu USA Mike Pompeo odleciał z Izraela.


Siły Obronne Izraela poinformowały, że przygotowują się do zastosowania suwerenności w Dolinie Jordanu oraz w części Judei i Samarii. Ocena zagrożeń wskazała na trzy możliwe scenariusze wydarzeń. Najbardziej ekstremalny scenariusz przewiduje masowe protesty i akty terrorystyczne, takie jak strzelaniny i ataki z użyciem noży, a także rzucanie kamieniami i koktajli Mołotowa. Zgodnie z drugim scenariuszem w Judei, Samarii i Strefie Gazy dojdzie do zamieszek i pojedynczych ataków terrorystycznych. Zgodnie z trzecim scenariuszem w Judei i Samarii spodziewane są zamieszki podobne do tych, które mają miejsce co tydzień. Siły Obronne Izraela przygotowują się do tych trzech scenariuszy i są gotowe do zwiększenia swoich sił, jeśli będzie to konieczne.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 16 548. W stanie ciężkim jest 61 osób (52 pod respiratorami), a 12 232 wyzdrowiało. Zmarło 264 osób.


izraelskie siły bezpieczeństwa przez cały dzień prowadziły działania w miejscowości Jabad w północnej Samarii, gdzie dzień wcześniej zginął izraelski żołnierz. Aresztowano około 20 Palestyńczyków.


przywódca libańskiego Hezbollahu, szejk Hassan Nasrallah, w przemówieniu telewizyjnym oskarżył Izrael o prowadzenie “wyimaginowanej bitwy” przeciwko irańskim siłom w Syrii. Przyznał jednak, że “Izraelczycy atakują wszystko, co ma związek z produkcją precyzyjnych rakiet w Syrii. Uważają oni obecność Iranu i grup oporu za zagrożenie dla siebie. Dodał: “Cel obecności Iranu w Syrii jest jasny i oparty na pragnieniu zapobiegnięcia wpadnięcia Syrii pod hegemonię Ameryki i Izraela.”


14 maja 2020 r.


ustępujący minister finansów Mosze Kahlon powiedział: “Nawet jeśli nastąpi druga fala koronawirusa, nie możemy wrócić do dotychczasowego sposobu postępowania. W tamtym czasie były to właściwe kroki, ale należy pamiętać, że na ołtarzu zdrowia poświęciliśmy gospodarkę. Nie można ponownie zamknąć gospodarki, nawet jeśli przyjdzie druga fala. Jest to po prostu niemożliwe, niebezpieczne. Tego, co zrobiliśmy, nie można zrobić ponownie.”


palestyńska telewizja opublikowała transmisję z zamknięcia szkoły, na którym wysoki urzędnik Hamasu mówił do palestyńskich dzieci: “Palestyna jest matką, która mówi do was: Mój synu, dołącz do walki. Urodziłeś się nie po to, by żyć, ale aby umrzeć jako męczennik, wysadzając okupantów.”


. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 16 567. W stanie ciężkim jest 61 osób (52 pod respiratorami), a 12 364 wyzdrowiało. Zmarło 264 osób.

Wczoraj przeprowadzono 7130 testów Covid-19.


popołudniem palestyński terrorysta wjechał samochodem w izraelskiego żołnierza przy osiedlu żydowskim Negohot w południowej części Judei. Żołnierz został lekko ranny, a pozostali żołnierze zneutralizowali napastnika. Do ataku doszło przy wojskowym punkcie kontrolnym.


Izraelskie Siły Powietrzne poinformowały, że na październik jest zaplanowane zamknięcie 117 Eskadry, która operuje samolotami F-16 C/D z bazy lotniczej Ramat David w północnym Izraelu. Eskadra powstała w 1953 r., jako pierwsza izraelska eskadra używająca samoloty odrzutowe – były to brytyjskie samoloty myśliwskie Gloster Meteor. W 1962 r. nastąpiło przezbrojenie eskadry we francuskie ponaddźwiękowe samoloty myśliwskie Dassault Mirage III C/J. Od 1971 r. zaczęto używać izraelskie samoloty myśliwsko-bombardujące Nesher, które były kopią francuskich Dassault Mirage 5. Od 1980 r. eskadra zaczęła używać amerykańskie samoloty wielozadaniowe General Dynamics F-16 Fighting Falcon A/B. Eskadra wzięła udział w dziesiątkach dużych operacji, zestrzeliwując 121 samolotów wroga. W 1981 r. przeprowadziła nalot na reaktor jądrowy w Osirak w Iraku. W 1987 r. piloci eskadry przesiedli się do samolotów F-16 C/D. Obecnie w ramach modernizacji armii eskadra zostanie rozwiązana.


niemiecka linia lotnicza Lufthansa ogłosiła, że od początku czerwca wznowi loty do Izraela. Linie będą obsługiwać sześć lotów tygodniowo z Frankfurtu i Monachium do Tel Awiwu.


Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.