Ciekawe artykuly

Ciekawe artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

 


Skąd bierze się nienawiść do Żydów? Źródła i wyjaśnienia antysemityzmu według Wasilija Grossmana

Niepokorny sowiecki pisarz jako jeden z pierwszych doniósł o zbrodniach dokonanych w Treblince. Sam stracił członków najbliższej rodziny w Holocauście. Co pisał o źródłach antysemityzmu w książce tak dosadnej i wywrotowej, że władze ZSRR postanowiły skonfiskować ją „na 200 lub 300 lat”?

Wiecej TUTAJ


Włoski rząd otwiera granice. Od 3 czerwca turyści wjadą do kraju bez kwarantanny

Od 18 maja we Włoszech będzie można podróżować po regionie bez autocertyfikatu, a od 3 czerwca między regionami – to postanowienia z dekretu przyjętego przez rząd. Od 3 czerwca otwarte będą granice Włoch; kto przyjedzie nie będzie musiał przechodzić kwarantanny.
Wiecej TUTAJ

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich online; inauguracja 17 maja

Ratusz przekazał, że organizatorzy zdecydowali, że występy odbędą się bez udziału publiczności, a wysłuchać ich będzie można w internecie. “Pierwszy recital zostanie wyemitowany już w najbliższą niedzielę o godz. 12 na stronie internetowej Łazienek Królewskich oraz na Facebooku i YouTube Koncertów Chopinowskich” – poinformowano.

 WiecejTUTAJ

Nagrody Historyczne: oto nasi tegoroczni laureaci!

Kandydatur wpłynęło nieco więcej niż rok wcześniej: około 180. Wyłoniliśmy zwycięzców, a prócz tego przyznaliśmy specjalną nagrodę za wydarzenie o skali światowej.

Wiecej TUTAJ


Zmarła Astrid Kirchherr – słynna fotografka Beatlesów

Słynna niemiecka fotografka Astrid Kirchherr, która swoimi czarno-białymi zdjęciami na początku lat 60. XX w. przyczyniła się do rozsławienia Beatlesów, zmarła w wieku 81 lat w Hamburgu – poinformowały w sobotę media w Niemczech.

Wiecej TUTAJ

Nowy film braci Sekielskich o pedofilii w Kościele – Premiera „Zabawy w chowanego” – w najbliższą sobotę.

Caly film TUTAJ


Ambasador USA w Izraelu, David Friedman, jest zbrodniarzem wojennym, powinien zostać postawiony przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym

W artykule z 7 maja 2020 r. w gazecie Autonomii Palestyńskiej (AP), „Al-Hayat Al-Jadida”, politolog Bassem Barhoum napadł na ambasadora USA w Izraelu, Davida Friedmana. Artykuł zatytułowany Friedman jest zbrodniarzem wojennym został opublikowany w odpowiedzi na wywiad, jakiego Friedman udzielił izraelskiej gazecie „Israel Hayom”, w którym powiedział, że USA są gotowe uznać izraelską aneksję części Zachodniego

Calosc TUTAJ


12 lat temu zmarła jedna z najbardziej znanych polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata Irena Sendlerowa

12 lat temu, 12 maja 2008 roku, w wieku 98 lat zmarła Irena Sendlerowa, jedna z najbardziej znanych polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Uratowała ok. 2,5 tys. dzieci z warszawskiego getta.

Calosc TUTAJ

18. Międzynarodowe Seminarium Języka i Kultury Jidysz online
Fundacja Shalom od 29 czerwca do 17 lipca po raz osiemnasty organizuje Międzynarodowe Seminarium Języka i Kultury Jidysz. W tym roku po raz pierwszy odbędzie się ono całkowicie online – poinformowała PAP rzeczniczka prasowa fundacji Edyta Bach.
Wiecej TUTAJ

Saudyjczycy i Palestyńczycy ścierają się na Twitterze o status sprawy palestyńskiej i o normalizację stosunków z Izraelem

Stosunki między Arabią Saudyjską a Palestyńczykami, a szczególnie Hamasem, które były napięte od kilku lat, stały się ostatnio jeszcze trudniejsze. Powodem była karykatura palestyńskiego rysownika Mahmouda Na’im ‚Abbasa, który mieszka w Szwecji i pracuje dla katarskiej sieci Al-Dżazira, opublikowana najpierw na jego stronie Facebooka, a później także w organie Hamasu „Filastin” i na wielu stronach internetowych.

Wiecej TUTAJ


Żydzi założyli egipską kinematografię w celu kontrolowania świata zgodnie z Protokołami Mędrców Syjonu

Egipski prezenter telewizyjny, Maged Abdallah, powiedział 28 kwietnia 2020 w programie w Elsharq TV (mieszczącej się w Turcji telewizji egipskiego Bractwa Muzułmańskiego), że egipskie kino zostało założone przez Żydów i że większość egipskich aktorów i zespołów filmowych składała się z Żydów.

Wiecej TUTAJ


Był czas, gdy żydowskość była dla nich piętnem, a Sowieci nadzieją

Długo można by opowiadać o tym, co zrobiła Armia Czerwona Polakom i jak wyglądało mityczne “wyzwolenie”. Danuta Lis wspomina, że jej matka, choć była zdania, iż “komunizm może być zbawieniem dla świata”, pierwszego zawału serca w czasie wojny dostała, gdy zobaczyła Sowietów na ulicach Lwowa. “To była po prostu dzicz” – czytamy we wspomnieniach “Dziewczyn Ocalałych

Wiecej TUTAJ


Korzenie tożsamości szczecińskiej – Róża Król

Wiecej TUTAJ 

Kategorie: Ciekawe artykuly

1 odpowiedź »

  1. Z olbrzymim zainteresowaniem wysluchalam rozmowe z Toba, Janku. Pluje sobie w nieistniejaca brode, ze nie przyszlo mi do glowy podac Ci przyklad mamy naszego wspolnego znajomego, ktora miala ”dobry wyglad” i zyla w Warszawie. Ten wyglad nie byl wystarczajaco dobry bo zatrzymal ja granatowy policjant i kazal pokazac sobie dokumenty. Zanim zdazyla wyjac z torebki Kennkarte, on wciagnal ja do bramy, zgwalcil ja, zabral jej wszystkie pieniadze i kosztownosci, poczem powiedzial – ”Ty masz szczescie, ze Cie na posterunek nie zabiore.” Tez mu sie nalezy drzewko w Yad Vashem…bo mogl.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.