Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 17.5 – 18.5

 


 

17 maja 2020 r.


izraelska służba meteorologiczna wydała ostrzeżenie przed falą upałów dla całego kraju, która potrwa cały tydzień. Ekstremalna fala upałów dotknie większość kraju, a silne wschodnie wiatry uderzą w północne i górzyste regiony kraju, tylko zwiększając zagrożenie pożarowe. Szczególnie zagrożone są regiony Samarii, Góra Karmel, Góry Judejskie, Wzgórza Golan oraz Górna i Dolna Galilea. Siły Obronne Izraela postanowiły anulować wszystkie szkolenia sił lądowych do wtorku. Prognozy mówią, że temperatury osiągną w Hajfie 33 stopnie Celsjusza, w Tyberiadzie 43, Tel Awiwie 34, Jerozolimie 38, Beer Szewie 42 i w Ejlacie 42 stopnie.

Ministerstwo zdrowia opublikowało listę środków ostrożności, które należy podjąć podczas fali upałów: (1) Pozostań w chłodnym otoczeniu, w temperaturze 22-24 stopni i jeśli to możliwe, używaj klimatyzatorów. Dla tych, którzy nie mają klimatyzacji w swoim domu, zaleca się pozostawanie w klimatyzowanej przestrzeni publicznej przez około 2-3 godziny dziennie, przestrzegając wytycznych dystansu społecznego. (2) Wypijaj wystarczającą ilość wody, aby zapobiec odwodnieniu. (3) Nie narażaj się na działanie ciepła powyżej 25 stopni przez dłuższy czas. Nie wychodź po południu na zewnątrz, nie ćwicz w ciągu dnia, nie zatrzymuj się w zaparkowanym samochodzie. (4) Należy pamiętać, że ekspozycja na słońce nie pomaga w walce z koronawirusem! Zapobieganie infekcji można osiągnąć, zachowując 2-metrowy dystans społeczny, zakładając maskę na usta i nos i często myjąc ręce. (5) W czasie upałów szczególnie ważne jest dbanie o zdrowie członków rodziny i starszych sąsiadów, którzy zostają w domu sami, aby dbać o ich samopoczucie i pomagać im w przestrzeganiu wytycznych ministerstwa zdrowia.


około miliona uczniów powróciło dziś rano do szkół. Zgodnie z decyzją pełne otwarcie instytucji edukacyjnych nastąpi wyłącznie na obszarach bez wysokich wskaźników infekcji koronawirusem. Dyrektor generalny ministerstwa edukacji Szmuel Abuav powiedział, że powrót do szkoły jest całkowicie dobrowolny. “Każdy, kto nie chce przychodzić do szkoły, nie musi przychodzić. Obecna sytuacja różni się od obowiązkowego prawa oświatowego, które nakłada na wszystkich rodziców obowiązek wysyłania swoich dzieci do szkół.” Przed wejściem do szkoły każdy uczeń przedstawi oświadczenie zdrowotne. Uczniowie będą nosić maski ochronne na twarzach w otwartych przestrzeniach podczas przerw. Uczniowie w czwartej i wyższych klasach, będą nosić maski ochronne również w klasach. Podczas przerw między uczniami będzie zachowywana fizyczna odległość dwóch metrów. Dystans będzie zachowywany również w autobusach szkolnych, w których uczniowie będą podzieleni na dwie grupy, z zakazem siedzenia bezpośrednio za kierowcą, a dorosły opiekun będzie nadzorował przewóz.


w nocy i nad ranem straż pożarna odnotowała serię podpaleń sądów rabinackich w Aszdodzie, Petah Tikva, Tel Awiwie i Kfar Saba. Wstępne dochodzenia ujawniły, że niezidentyfikowane osoby podpalały szmaty nasiąknięte łatwopalnym materiałem i wrzucały je do budynków z zamiarem spowodowania zniszczeń. Policja wszczęła śledztwo.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 16 617. W stanie ciężkim jest 55 osób (44 pod respiratorami), a 12 942 wyzdrowiało. Zmarło 272 osób.


popołudniem nastąpiło zatwierdzenie nowego rządu. Benjamin Netanjahu powiedział: “Jest to ważny dzień dla państwa Izrael. Zgodnie z wolą większości obywateli został powołany nowy rząd, który będzie służył wszystkim obywatelom. Z wielką odpowiedzialnością zdecydowaliśmy się na ustanowienie nadzwyczajnego rządu jedności narodowej. Gdybyśmy wzięli udział w czwartych wyborach, to dodatkowy koszt wyniósłby 2 miliardy szekli. Dodatkowy koszt rządu jedności to w przybliżeniu 85 milionów szekli rocznie, czyli nieskończenie niżej niż koszt dodatkowych wyborów. Wybory to byłaby prawdziwa strata.” W nowym rządzie przez pierwsze 18 miesięcy premierem będzie Benjamin Netanjahu, a następnie przez kolejne 18 miesięcy urząd premiera obejmie Benny Gantz. Ministrem finansów został Israel Katz (Likud), ministrem zdrowia Juli Edelstein (Likud), ministrem edukacji Joav Galant (Likud), ministrem budownictwa Juval Steinitz (Likud), ministrem bezpieczeństwa wewnętrznego Amir Ohana (Likud), ministrem transportu Miri Regev (Likud), ministrem ochrony środowiska Gila Gamliel (Likud), ministrem wywiadu Eli Cohen (Likud), ministrem współpracy regionalnej Ophir Akunis (Likud), ministrem szkolnictwa wyższego i szkolnictwa średniego oraz ministrem zasobów wodnych Ze’ev Elkin (Likud), ministrem bez teki Tzachi Hanegbi (Likud), ministrem łącznikowym z Knessetem David Amsalem (Likud), ministrem obrony Benny Gantz (Niebiesko-Biały), ministrem spraw zagranicznych Gabi Ashkenazi (Niebiesko-Biały), ministrem sprawiedliwości Avi Nissenkorn (Niebiesko-Biały), ministrem kultury i sportu Chili Tropper (Niebiesko-Biały), ministrem absorpcji imigrantów Pnina Tamano-Shata (Niebiesko-Biały), ministrem nauki i techniki Izhar Shay (Niebiesko-Biały), ministrem rolnictwa Alon Shuster (Niebiesko-Biały), ministrem ds. równości społecznej Meirav Cohen (Niebiesko-Biały), ministrem w ministerstwie obrony Michael Biton (Niebiesko-Biały), ministrem turystyki Assaf Zamir (Niebiesko-Biały), ministrem do spraw strategicznych Orit Farkash Hakohen (Niebiesko-Biały), ministrem spraw Diaspory Omer Yankelevich (Niebiesko-Biały), ministrem spraw wewnętrznych oraz ministrem rozwoju Negewu i Galilei Arye Deri (Szas), ministrem usług religijnych Ja’acov Avitan (Szas), ministrem budownictwa i mieszkalnictwa Ja’acov Litzman (Zjednoczony Judaizm Tory), ministrem gospodarki Amir Peretz (Partia Pracy), ministrem opieki społecznej i usług socjalnych Itzik Shmuli (Partia Pracy), ministrem komunikacji Joaz Hendel (Derech Eretz), ministrem ds. wzmocnienia i awansu społecznego Orly Levy-Abecassis (Gesher), ministrem spraw Jerozolimy i dziedzictwa Rafi Peretz (Bait Jehudi). Posiedzenie plenum Knesetu wydało upoważniło do ustanowienia rządu jedności, kierowanego przez Benjamina Netanjahu i Benny’ego Gantza. 73 posłów głosowało za, a 46 przeciw.


 niebezpieczny pożar wybuchł wieczorem przy moszawie Hemed na równinie Szaron. Pożar zniszczył kilka domów i pojazdów. Przy gaszeniu pracowało 10 sekcji strażackich.


popołudniem izraelscy żołnierze postrzelili Araba, który przekroczył ściśle strzeżoną granicę libańską w rejonie Har Dov (Shebaa Farms) na Wzgórzach Golan. Został on zidentyfikowany jako obywatel Syrii i ewakuowany do szpitala, by następnie go przesłuchać. Liban oświadczył, że jest to Mohamad Noureddine Abdel al-Azim, pasterz bydła i obywatel Syrii.

Dowództwo Sił Obronnych Izraela postanowiło podnieść poziom czujności oddziałów na granicy libańskiej, gdyż tylko w ostatnim miesiącu zgłoszono trzy osobne incydenty dotyczące osób przekraczających ogrodzenie graniczne. “Nie możemy pozwolić sobie na okazanie słabości w tym wrażliwym regionie. Raz ogrodzenie graniczne zostało przecięte w trzech oddzielnych miejscach. Innym razem Sudańczyk rzekomo przekroczył granicę przez przypadek. Tym razem wydaje się, że był to niewinny pasterz, który nie zważał na powtarzające się ostrzeżenia i kontynuował swoją drogę do granicy, jakby jej wcale nie było. Oceniamy, że te incydenty pokazują wysiłek wrogich libańskich elementów mający na celu przetestowanie naszej czujności. Dlatego wysyłają rzekomo niewinne osoby, aby przekraczały granicę.”


18 maja 2020 r.


rano wybuchł groźny pożar przy moszawie Kfar Uriah w centrum kraju. W gaszenie zaangażowano samoloty gaśnicze.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 16 621. W stanie ciężkim jest 55 osób (44 pod respiratorami), a 13 014 wyzdrowiało. Zmarło 272 osób.


linie lotnicze British Airways poinformowały, że od 1 czerwca wznowią loty do Izraela. Z lotniska Heathrow będą realizowane cztery loty tygodniowo do Tel Awiwu.


wieczorem groźny pożar wybuchł przy żydowskim osiedlu Pnei Kedem położonym w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Do gaszenia pożaru zaangażowano duże siły. Wstępna ocena wskazuje, że było to celowe podpalenie przez Arabów z sąsiedniej wioski. Również wieczorem pożar wybuchł przy mieście Elad, stwarzając zagrożenie dla strefy przemysłowej Nahshonim. Pożar gasiło 11 sekcji strażackich i osiem samolotów gaśniczych.


szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej Josep Borrell powiedział: “Unia Europejska gratuluje powstanie nowego rządu w Izraelu. Izrael jest kluczowym partnerem Unii Europejskiej. Z niecierpliwością oczekujemy dalszej współpracy z rządem Izraela w konstruktywny i kompleksowy sposób, w duchu wieloletniej przyjaźni, która łączy nas z Izraelem, w celu rozwijania naszych relacji we wszystkich obszarach, w szczególności w takich sprawach jak COVID-19, edukacja, badania i rozwój oraz wszelkich innych dziedzinach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania. Unia Europejska jest gotowa wspierać wznowienie negocjacji między obiema stronami konfliktu izraelsko-palestyńskiego, aby rozwiązać wszystkie ostateczne problemy statusu i osiągnąć sprawiedliwy i trwały pokój. Jesteśmy gotowi do natychmiastowej współpracy z nowym rządem i wszystkimi zainteresowanymi stronami. Międzynarodowe prawo jest fundamentalnym filarem międzynarodowego porządku opartego na regułach. W związku z tym Unia Europejska i jej państwa członkowskie przypominają, że nie uznają żadnych zmian w granicach z 1967 r., chyba że uzgodnią to Izraelczycy i Palestyńczycy. Rozwiązanie dwupaństwowe, w którym Jerozolima będzie przyszłą stolicą obu państw, jest jedynym sposobem na zapewnienie trwałego pokoju i stabilności w regionie. W tym duchu, z głębokim zaniepokojeniem odnotowujemy wypowiedzi, które mają zostać przedłożony do zatwierdzenia przez izraelski gabinet, dotyczące aneksji części okupowanych terytoriów palestyńskich. Usilnie wzywamy Izrael do powstrzymania się od takiej jednostronnej decyzji, która prowadziłaby do aneksji jakiegokolwiek okupowanego terytorium palestyńskiego i jako taka byłaby sprzeczna z międzynarodowym prawem. Unia Europejska przypomina, że ​​aneksja stanowiłaby poważne naruszenie prawa międzynarodowego. Unia Europejska będzie nadal uważnie monitorować sytuację i jej szersze implikacje, i będzie odpowiednio działać.”


przedstawiciele amerykańskiego i innego zagranicznego rządu poinformowali, że za przeprowadzonym 9 maja cybernetycznym atakiem na irański port Shahid Rajaee prawdopodobnie stał Izrael. Iran przyznał, że przeprowadzony z zagranicy atak wyłączył wszystkie komputery, które regulują ruch statków, ciężarówek i towarów w porcie, tworząc ogromne korki na drogach wodnych i lądowych prowadzących do terminala portowego. Zdjęcia satelitarne z 9 maja ujawniły kilometrowe korki na drogach prowadzących do portu Shahid Rajaee, a na zdjęciu z 12 maja można zobaczyć dziesiątki załadowanych statków kontenerowych oczekujących na rozładowanie niedaleko wybrzeża. Prawdopodobnie był to izraelski odwet za irański atak cybernetyczny, który 7 maja został skierowany na system dystrybucji wody w Izraelu.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.