Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 19.5 – 20.5


19 maja 2020


. przedstawiciele amerykańskiego i innego zagranicznego rządu poinformowali, że za przeprowadzonym 9 maja cybernetycznym atakiem na irański port Shahid Rajaee prawdopodobnie stał Izrael. Iran przyznał, że przeprowadzony z zagranicy atak wyłączył wszystkie komputery, które regulują ruch statków, ciężarówek i towarów w porcie, tworząc ogromne korki na drogach wodnych i lądowych prowadzących do terminala portowego. Zdjęcia satelitarne z 9 maja ujawniły kilometrowe korki na drogach prowadzących do portu Shahid Rajaee, a na zdjęciu z 12 maja można zobaczyć dziesiątki załadowanych statków kontenerowych oczekujących na rozładowanie niedaleko wybrzeża. Prawdopodobnie był to izraelski odwet za irański atak cybernetyczny, który 7 maja został skierowany na system dystrybucji wody w Izraelu.


w całym kraju utrzymuje się najdłuższa i najbardziej ekstremalna fala upałów, jaką kiedykolwiek zarejestrowano w Izraelu. Prognozy temperatury na dzisiaj (dzień i noc): Jerozolima 38-29 stopni C, Tel Awiw 40-28 C, Hajfa 35-27 C, Tyberiada 43-25 C, Beer Szewa 41-26 C, Ejlat 38-27 stopni C.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 16 650. W stanie ciężkim jest 51 osób (38 pod respiratorami), a 13 299 wyzdrowiało. Zmarło 277 osób.


. przed południem straż pożarna interweniowała przy licznych pożarach. W centrum kraju pożar wybuchł przy miejscowości Kirjat Je’arim, który stłumiono po kilku godzinach. Gaszono pożar w strefie przemysłowej Hod Hasharon na równinie nadbrzeżnej. Samoloty gaśnicze uczestniczyły w gaszeniu pożaru w w rezerwacie Shiloh Stream. Duży upał pogłębia zagrożenie pożarowe.


Israel Electric Company ogłosiło, że popołudniem został pobity rekord zużycia energii elektrycznej w Izraelu. Zużycie energii osiągnęło 13 809 MW. Poprzedni rekord zużycia energii elektrycznej wynosił 13 568 MW i został ustanowiony dziesięć miesięcy temu. Prezes spółki energetycznej Jiftach Ron Tal powiedział: “Electric Company jest przygotowana na radzenie sobie w sytuacjach kryzysowych i wielokrotnie się sprawdzała, szczególnie dzięki oddaniu pracowników. Profesjonalizm, obsługa i odpowiedzialność są częścią naszego DNA. Jak to z dumą mówię – nasza firma jest energetyczną armią Izraela.” Dyrektor generalny Ofer Bloch dodał: “Firma elektroenergetyczna od kilku dni działa w trybie awaryjnym. Nasi pracownicy bardzo ciężko pracują, aby zapewnić naszym klientom prawidłowe zasilanie – i pomimo trudnej sytuacji udaje nam się to dzięki doskonałej synchronizacji między produkcją, produkcją prywatną i energią odnawialną. To złożone wyzwanie operacyjne obejmujące zarządzanie dziesiątkami jednostek produkcyjnych od Dan po Ejlat.”


popołudniem wybuchł pożar przy osiedlu żydowskim Geva Binjamin w południowej części Samarii. Aresztowano 2 Palestynki podejrzane o podpalenie.


wieczorem na lotnisku Ben Guriona wylądował samolot linii lotniczych Ithihad Airways, które należą do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Samolot przywiózł pomoc medyczną z Abu Zabi dla Autonomii Palestyńskiej i Strefy Gazy. Było to pierwsze w historii lądowanie samolotu Ithihad Airways w Izraelu. Transport obejmował 14 ton sprzętu medycznego, w tym 10 respiratorów.


palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas oświadczył wieczorem, że w odpowiedzi na izraelskie plany aneksji części terytorium Judei i Samarii, zakończył umowy i porozumienia podpisane z Izraelem i Stanami Zjednoczonymi. “Organizacja Wyzwolenia Palestyny ​​i państwo palestyńskie są na dzień dzisiejszy zwolnione ze wszystkich umów i porozumień zawartych z rządami amerykańskim i izraelskim, oraz ze wszystkich zobowiązań opartych na tych porozumieniach i porozumieniach, w tym dotyczących bezpieczeństwa. Na dzień dzisiejszy izraelski organ okupacyjny musi wziąć na siebie całą odpowiedzialność i zobowiązania wobec społeczności międzynarodowej jako siły okupacyjnej na terytorium okupowanego państwa Palestyny, ze wszystkimi jego konsekwencjami opartymi na prawie międzynarodowym i prawie międzynarodowej pomocy humanitarnej. Obarczamy amerykańską administrację pełną odpowiedzialnością za ucisk, jaki spotkał naród palestyński, i uważamy go za głównego partnera izraelskiego rządu okupacyjnego we wszystkich jego agresywnych i niesprawiedliwych decyzjach i środkach podejmowanych wobec naszego narodu. Jednak z zadowoleniem przyjmujemy stanowiska wszystkich innych partii amerykańskich, które odrzuciły politykę tej administracji, która jest wroga naszemu narodowi i naszym uzasadnionym prawom. Potwierdzamy nasze zaangażowanie w rozwiązanie konfliktu palestyńsko-izraelskiego opartego na rozwiązaniu dwupaństwowym, z naszą gotowością do zaakceptowania obecności strony trzeciej na granicach między nami, pod warunkiem, że zostaną przeprowadzone negocjacje pod międzynarodowymi auspicjami (Kwartet Międzynarodowy) oraz poprzez międzynarodową konferencję pokojową opartą na międzynarodowej legitymizacji.”

Szefom palestyńskich sił bezpieczeństwa polecono natychmiastowe zaprzestanie koordynacji z Izraelem. Również dwaj wyżsi rangą przedstawiciele Autonomii Palestyńskiej, którzy są w stałym kontakcie z Izraelem – Hussein Al-Szejk i Majed Faraj (szef palestyńskiego wywiadu) – zostali poinstruowani, aby nie kontynuowali komunikacji z Izraelem.


. wieczorem rząd zezwolił na otwarcie od dnia jutrzejszego synagog, z zachowaniem limitu do 50 wiernych w jednym miejscu, oraz obowiązku noszenia masek ochronnych i zachowania odległości dwóch metrów od siebie. Zarządzenie dotyczy wszystkich obiektów kultu religijnego.


izraelscy żołnierze udaremnili nad ranem próbę przemytu broni przez granicę od strony Jordanii. Żołnierze zauważyli dwie podejrzane postacie próbujące przekroczyć ogrodzenie graniczne. Jeden z nich został postrzelony i zatrzymany, natomiast drugi uciekł z powrotem do Jordanii. Przyjęto dziewięć pistoletów, sześć karabinów AK-47, a także inną broń. Zatrzymany 49-letni przemytnik jest obywatelem Jordanii. Został lekko ranny w nogę. Do incydentu doszło w rejonie Naharajim na południe od jeziora Kinneret.


. przed południem wybuchł groźny pożar przy beduińskim mieście Rahat na Negewie. Ewakuowano mieszkańców zagrożonych domów.


20 maja 2020 r.


przewodniczący komitetu ekspertów doradzających radzie bezpieczeństwa narodowego w sprawie koronawirusa, prof. Eli Waxman ostrzegł, że Izrael nie jest przygotowany na drugą falę epidemii. “Brakuje krytycznych narzędzi, które pozwoliłyby nam bezpiecznie zarządzać i zapobiec nowej epidemii. Izrael nie jest gotowy na drugą falę koronawirusa.” Waxman podkreślił, że obecne wyjście z blokady nastąpiło szybciej niż było to zalecane z powodu różnych nacisków.

Centrum badań polityki społecznej ostrzegło, że obecny kryzys wpłynie na niemal wszystkie aspekty przyszłości Izraela, od systemu zdrowia do makroekonomii, opieki społecznej, rynku pracy i edukacji. Prof. Avi Weiss powiedział: “Koronawirus to najbardziej destrukcyjne pod względem gospodarczym globalne wydarzenie, jakie miało miejsce od czasów II wojny światowej. Chociaż nie mamy jeszcze wystarczającego dystansu historycznego … aby ocenić jego pełny wpływ na społeczeństwo i gospodarkę Izraela, istnieją pewne wczesne oznaki, że doświadczenie z tą pandemią i ścieżką przez nią przebiegająca są nieco inne w Izraelu niż w większości rozwiniętych krajów. Z perspektywy zasobów, Izrael pogrążył się w tą pandemię w stosunkowo niepewnej sytuacji. Niedobory budżetu, infrastruktury i siły roboczej stanowiły ryzyko w zwalczaniu koronawirusa. Wydatki na zdrowie publiczne w Izraelu są niskie w porównaniu z innymi krajami OECD, i wynoszą około 7,4% PKB w porównaniu do 8,9 lub nawet 11% w podobnych systemach opieki zdrowotnej. Przekłada się to na realne ryzyko znacznych pośrednich szkód ubocznych wynikających z pandemią. Podobnie Izrael cierpi z powodu niskiej liczby łóżek szpitalnych na 1000 osób (2,2 w porównaniu do 2,6 w OECD i 4,1 w krajach o podobnym systemie opieki zdrowotnej), a także wysokiego wskaźnika obłożenia tych łóżek (94% w porównaniu do 75% w OECD). Odsetek osób przyjętych do szpitala na ponad pięć godzin na oddziale ratunkowym, stale rośnie, a koszty opieki w kraju są skonstruowane w sposób, który szkodzi opiece społecznej, domom opieki i hospitalizacji. Jednym z największych wyzwań kryzysu koronawirusowego było zarządzanie domami opieki nad osobami starszymi. Około 30% izraelskich zgonów to mieszkańcy takich ośrodków geriatrycznych.”


najwyższy przywódca duchowy Iranu ajatollah Ali Chamenei opublikował plakat zatytułowany: “Palestyna będzie wolna. Ostateczne rozwiązanie: Opór aż do referendum.” Plakat wzywa do wyzwolenia Jerozolimy.


przed południem wybuchł groźny pożar przy beduińskim mieście Rahat na Negewie. Ewakuowano mieszkańców zagrożonych domów.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 16 661. W stanie ciężkim jest 50 osób (40 pod respiratorami), a 13 574 wyzdrowiało. Zmarło 279 osób.


przywódca Hamasu, Ismail Haniye, wezwał muzułmański świat do sformułowania kompleksowej strategii walki z “wielkim niebezpieczeństwem, które grozi Jerozolimie i narodowi palestyńskiemu. Sedno ogólnej islamskiej strategii musi polegać na planie walki z Izraelem i syjonizmem we wszystkich ich przejawach, prowadzonego poprzez zbrojną walkę wojskową.”


El Al Airlines ogłosiło przedłużenie tymczasowego zaprzestania lotów do 20 czerwca 2020 r. Nadal będą realizowane loty towarowe, w tym z wykorzystaniem samolotów pasażerskich oraz ograniczone loty pasażerskie zgodnie z potrzebami różnych agencji. Decyzja El Al o przesunięciu terminu zaprzestania lotów opiera się głównie na decyzji rządu o przedłużeniu obowiązku 14-dniowej izolacji pasażerów przylatujących do Izraela oraz decyzji o przedłużeniu zakazu wjazdu cudzoziemców do Izraela, a także niskim popycie na loty pasażerskie. El Al prowadzi obecnie rozmowy z bankami na temat uzyskania pożyczki w wysokości 400 mln szekli z gwarancją państwową w wysokości 82,5%. W wyniku kryzysu koronawirusowego 90% pracowników linii lotniczych zostało zwolnionych lub jest na bezpłatnych urlopach.


Efraim

 

 

 

 

 

izrael.badacz.org

Kategorie: Polityka

1 odpowiedź »

  1. Komunikat Abbasa jest powtórką kilku podobnej treści z lat poprzednich. I jak w poprzednich latach bardziej zagraża “rządowi” palestyńskiego niż Izraelowi.
    W wypadku oficjalnego przekazania kluczy w ręce Izraela, nie będzie wiele problemów z szybką odbudową administracji autonomii na wzór samorządów Arabów izraelskich.
    Bez polityków arabskich z diaspory tunezyjskiej, czyli pokolenia założycieli Fatach.

    To odnośnie rejonów A i B w Judei i Samarii. W Gazie już istnieje państwo palestyńskie i stabilizacja stosunków może potrwać wiele czasu z rządem Hamasu, albo dużo mniej z rządem bardziej demokratycznym. W żadnym wypadku Izrael nie zechce interweniować aby zmienić rząd Hamasu w Gazie.

    Powyższe doktryny prawdziwe dopóki istnieje w Izraelu hegemonia prawicy.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: