Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 30.6 – 1.7

 

.


30 czerwca 2020 r.


premier Benjamin Netanjahu spotkał się ze specjalnym wysłannikiem USA ds. negocjacji Avi Berkowitzem, ambasadorem USA w Izraelu Davidem Friedmanem, przewodniczącym Knesetu Jarivem Levinem i szefem Rady Bezpieczeństwa Narodowego Meirem Benem Shabbatem. Rozmowy dotyczyły planu pokojowego Trumpa oraz zastosowaniu przez Izrael suwerenności nad częścią terytorium Judei i Samarii. Po spotkaniu premier powiedział: “Pracujemy nad suwerennością i będziemy to robić w najbliższych dniach.”


premier Benjamin Netanjahu spotkał się ze specjalnym przedstawicielem USA ds. Iranu Brianem Hookem. Rozmowa dotyczyła szeregu kluczowych kwestii dotyczących wspólnych amerykańsko-izraelskich wysiłków zmierzających do ograniczenia irańskiego programu nuklearnego. Netanjahu powiedział: “Uważam, że należy utrzymać obecne sankcje. Nie sądzę, że możemy sobie pozwolić na czekanie. Nie powinniśmy czekać, aż Iran rozpocznie wybuchy broni nuklearnej, ponieważ wtedy będzie za późno na sankcje. Społeczność międzynarodowa w dużej mierze pozostawała bezczynna w obliczu irańskiego oszustwa i agresji.” Hook powiedział, że Stany Zjednoczone popierają stanowisko Izraela odnośnie rozszerzenia zakazu sprzedaży broni do Iranu. Ostrzegł, że bez utrzymania sankcji, Iran może stać się nie tylko ważnym importerem sprzętu wojskowego, ale także eksporterem broni. “Stoimy oko w oko z niebezpieczeństwem zniesienia embarga na sprzedaż broni do i z Iranu. Jeśli nic nie zrobimy, w ciągu czterech krótkich miesięcy Iran będzie mógł swobodnie importować myśliwce, śmigłowce szturmowe, okręty wojenne, okręty podwodne, systemy artyleryjskie dużego kalibru i rakiety o różnym zasięgu. Iran będzie mógł wtedy eksportować broń i technologie do swoich pełnomocników, takich jak Hezbollah, Islamski Dżihad, Hamas, szyickie grupy milicji w Iraku i Bahrajnie, oraz Houthi w Jemenie … Wiemy, że podczas obowiązywania umowy nuklearnej, Iran zwiększył ilość testów rakiet balistycznych, więc jest to bardzo niepokojące … Gdy grasz według zasad Iranu, Iran wygrywa. Dlatego przedstawimy argument dotyczący bezpieczeństwa narodowego i wskażemy na potrzebę przedłużenia embarga na broń, które powinno obowiązywać do trzynastu lat. Praktycznie będziemy potrzebować do tego poparcia lub wstrzymania się pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa. Mam nadzieję, że Rosja i Chiny chcą pokoju i stabilnego Bliskiego Wschodu … Przypominam, że prezydent Trump powiedział, że Iran nigdy nie zdobędzie broni nuklearnej, a opcja wojskowa jest zawsze na stole. Myślę, że naród izraelski, naród amerykański i społeczność międzynarodowa powinna wiedzieć, że prezydent Trump nigdy nie pozwoli im mieć broni nuklearnej.”


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 25 041. W stanie ciężkim jest 52 osób (24 pod respiratorami). Zmarło 320 osób. Obecnie aktywnych jest 7 403 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 469 nowych infekcji. Przeprowadzono 13 727 testów.

Ministerstwo zdrowia zaleciło nałożenie blokady na dziesiątki społeczności, w tym na dziesiątkach miast i miasteczek Dimonę i Kirjat Gat.


przedstawiciele ministerstwa spraw zagranicznych stwierdzili, że międzynarodowa turystyka może zostać wznowiona dopiero wtedy, gdy Izraelowi uda się obniżyć wskaźnik zakażeń. “Wszystko zależy od naszego wskaźnika infekcji. W tym momencie wydaje się to bardzo odległe. Nie wydaje się, aby mogło to się stać do 1 sierpnia. Z powodu europejskiego wymogu 16 przypadków infekcji koronawirusa na 100 tys. osób, Izrael będzie musiał znacznie obniżyć wskaźnik zakażeń COVID-19, zanim zostanie dopuszczony do udziału w otwartych transakcjach granicznych. Przy tak wysokim wskaźniku infekcji, Izrael może zapomnieć o wznowieniu międzynarodowej turystyki 1 sierpnia. Wszystkie dotychczasowe prace poszły na marne. Izrael był gotowy otworzyć swoje granice dla co najmniej 12 krajów, co nie jest już istotne, gdyż Izraelczycy nie są już pożądani w innych krajach.”


F1. Licytacja o Williamsa. Miliarder z Izraela ma chrapkę na zespół

Williams wart jest ok. 130 mln dolarów i wiele wskazuje na to, że słynny zespół przejmie miliarder Michael Latifi. Do gry wkroczyli jednak nowi gracze. To przedsiębiorcy z Izraela – Sylvan Adams oraz Chanoch Nissany.


1 lipca 2020 r.


minister spraw zagranicznych Gabi Aszkenazi powiedział rano: “Nie wiem, czy dzisiaj zostanie ogłoszona suwerenność – należy o to zapytać premiera Benjamina Netanjahu. Wydaje się jednak, że dzisiaj nie będzie to możliwe.”


linie lotnicze El Al Airlines odwołały wszystkie zaplanowane loty z powodu sporu ze związkiem zawodowym pilotów, który ogłosił, że piloci nie będą latać z powodu kryzysu finansowego firmy. Dyrektor generalny El Al Gonen Usishkin nakazał wszystkim samolotom firmy powrót do Izraela (takich jak lot do Mediolanu zeszłej nocy, a stamtąd do Londynu w celu odebrania ładunku). Wszystkie loty, w tym zarówno pasażerskie, jak i towarowe, są anulowane do odwołania.

W pierwszym kwartale 2020 r. El Al Airlines straciła 140 mln dolarów. Spór między pilotami a firmą jest również spowodowany odmową El Al przeniesienia pilotów Boeinga 737 na samoloty Dreamliner, które wykonują loty towarowe i pasażerskie. Obecnie około 100 pilotów wykonuje pracę, a pozostali przebywają na bezpłatnych urlopach.


. Siły Obronne Izraela ogłosiły, że od dziś obowiązkowa służba wojskowa mężczyzn zostanie zredukowana z 32 do 30 miesięcy – dwa i pół roku.

Aneksja części Zachodniego Brzegu Jordanu narusza prawo międzynarodowe, jest sprzeczna z interesami Izraela, nie uznamy jej – pisze w środę premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson w artykule skierowanym do izraelskiej opinii publicznej w dzienniku “Jediot Achronot”.


 Palestyńczycy zorganizowali demonstrację w Gazie przeciwko planom Izraela ogłoszenia suwerenności nad częścią terytorium Judei i Samarii. Protestujący wzywali Hamas do podjęcia zbrojnej walki z Izraelem. Krzyczano hasła: “Izrael rozumie tylko siłę.” Hamas wezwał wszystkie palestyńskie frakcje do zjednoczenia się w “nowej walce z izraelską okupacją w Judei i Samarii”. Podobną demonstrację zorganizowano w Jerychu w Dolinie Jordanu, gdzie do Palestyńczyków dołączyli izraelscy aktywiści lewicowi.

minister pracy Ofir Akunis poinformował popołudniem, że proces aneksji części terytorium Judei i Samarii, nie rozpocznie się dzisiaj. Podkreślił, że urzędnicy wciąż wypracowują ostateczne szczegóły ogłoszenia suwerenności ze swoimi amerykańskimi odpowiednikami. “Koordynacja działań z amerykańską administracją nie jest czymś, co można odrzucić.” Dodał, że spodziewa się aneksji pod koniec lipca. Kancelaria premiera wydała komunikat: “Netanjahu kontynuuje rozmowy z Amerykanami i przeprowadził dziś dyskusję z szefem Rady Bezpieczeństwa Narodowego oraz szefami bezpieczeństwa w ramach szeregu rozmów na ten temat. Więcej rozmów odbędzie się w najbliższych dniach.”

ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 25 041. W stanie ciężkim jest 58 osób (25 pod respiratorami). Zmarło 321 osób. Obecnie aktywnych jest 8 271 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 634 nowych infekcji. Przeprowadzono 13 283 testów.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 25 041. W stanie ciężkim jest 58 osób (25 pod respiratorami). Zmarło 321 osób. Obecnie aktywnych jest 8 271 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 634 nowych infekcji. Przeprowadzono 13 283 testów.


Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Szczere podziekowania za rzetelne, obiektywne i jasne informacje o Izraelu które sa nam bardzo potrzebne.
    To jest bardzo cenne a coraz rzadsze w obecnych czasach gdy w oficjalnych mediach więcej jest stronniczych opinii niż obiektywnych faktów, a cenzura politycznej poprawności kontroluje kazde słowo.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.