Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 2.7-3.7


2 lipca 2020 r.


groźny pożar wybuchł nad ranem przy osiedlu żydowskim Kochav Hashachar w południowej Samarii. Pożar zagroził zabudowaniom osiedla. Przy jego gaszeniu pracowało sześć drużyn strażackich. Prawdopodobnie było to celowe podpalenie.


doszło do wideokonferencji wysokiego przedstawiciela al-Fatah Jibrila Rajouba z przedstawicielem Hamasu Salahem al-Arouri. Celem spotkania było wypracowanie wspólnej strategii walki z izraelskim planem ogłoszenia suwerenności nad częścią terytorium Judei i Samarii. Al-Fatah oświadczył, że zmieni swoją wieloletnią politykę i pozwoli Hamasowi na swobodne operowanie na obszarach kontrolowanych przez Autonomię Palestyńską. Rajoub powiedział: „Podejmiemy wszelkie niezbędne środki w celu zapewnienia narodowej jedności w wysiłkach przeciwko ogłoszeniu przez Izrael suwerenności. Dzisiaj chcemy mówić jednym głosem. Jesteśmy w pełni świadomi, że bawimy się ogniem i że siły bezpieczeństwa będą musiały znacznie ciężej pracować, aby utrzymać porządek, ale ta bitwa zjednoczyła nas.”


minister obrony Benny Gantz zarządził rekrutację 500 żołnierzy rezerw, aby pomóc w radzeniu sobie z kryzysem koronawirusa. Gantz odbył spotkanie w celu oceny dzisiejszej sytuacji wraz z zastępcą szefa sztabu generalnego, szefem dowództwa frontu wewnętrznego, dyrektorem generalnym ministerstwa obrony i innymi urzędnikami. Tymczasem duże siły policyjne zostały rozmieszczone w całym kraju w celu egzekwowania ograniczeń i przepisów epidemiologicznych, ze szczególnym naciskiem na zatłoczone miejsca, takie jak sale imprez i kluby. Operacja będzie kontynuowana przez weekend.


wieczorem rząd wydał nowe ograniczenie dotyczące sal bankietowych, ograniczając liczbę gości na jakimkolwiek wydarzeniu do 50 osób. Spotkania religijne w synagogach są ograniczone do 20 osób. Premier Benjamin Netanjahu oświadczył: „Dane nie pozostawiają nam wyboru. Aby spłaszczyć krzywą, potrzebna jest polityka ograniczeń. Najłatwiej byłoby zostawić sprawy takimi, jakie są – wszystko jest otwarte, wszyscy są zadowoleni, ale tak to wygląda, że sytuacja szybko wymknęła się nam spod kontroli. W najbliższych dniach przedstawię plan pomocy finansowej na nadchodzące sześć miesięcy – pakiet koronawirusa, który zapewni pewność zatrudnienia i dochodów. Największy potencjał do rozprzestrzeniania się choroby znajduje się w zamkniętych przestrzeniach, gdzie gromadzi się tłum. Do zgromadzeń w klubach, barach i salach można od teraz wpuścić maksymalnie 50 osób, a w innych miejscach do 20 osób. W tej chwili gospodarka lub transport nie zmieniają się. Stoczymy bitwę o ocalenie życia. Nikt nie może powiedzieć nic więcej. To się nie stanie. Wyznaczamy linię, która nigdy nie będzie idealna, ale idziemy po niej. Mam nadzieję, że zadziała. Skrócimy czas potrzebny na testowanie do 6 godzin, a do uzyskania wyników do 24. W ten sposób będziemy w stanie osiągnąć bardzo dobre wyniki.”


dowódca militarnego skrzydła al-Fatah, Brygad Męczenników Al-Aksa, Abu Jusuf powiedział: „Wróg rozumie tylko siłę, a to, co zostało zabrane siłą, nie zostanie zwrócone przez gałąź drzewa oliwnego. Organizacje ruchu oporu muszą współpracować na wszystkich poziomach, aby udaremnić agresję Izraela. Gaza musi być gotowa na reakcję na zbrodnię aneksyjną. Organizacje oporu postanowiły nasilić formy działania wobec Izraela, a reakcja będzie skoordynowana.”


Szwajcaria zaoferowała mediację między Izraelem a Autonomią Palestyńską, poprzez organizację szczytu dyplomatycznego, podczas którego strony będą próbowały rozwiązać spory dotyczące kryzysu suwerenności i wznowić negocjacje między stronami na podstawie planu pokojowego Trumpa. Prezydent Szwajcarii Simonetta Sommaruga rozmawiała w tej sprawie z prezydentem Reuvenem Rivlinem, przewodniczącym Mahmoudem Abbasem i królem Abdullahem II. Sommaruga podczas rozmowy z Rivlinem podkreśliła, że „aneksja jest niezgodna z prawem międzynarodowym”.


3 lipca 2020 r.


wydawana w Kuwejcie gazeta Al-Jarida napisała, że za ostatnim wybuchem w irańskim zakładzie wzbogacania uranu Natanz stał Izrael. Napisano, że izraelski cyberatak zakłócił pracę systemów komputerowych nadzorujących ciśnienie w zbiornikach z gazem, co do prowadziło do wybuchu. Iran rzekomo stracił 80% sześciofluorku uranu, którego potrzebuje do wzbogacenia uranu. Gazeta napisała, że Izrael stał także za potężnym wybuchem z zeszłego tygodnia do którego doszło w bazie wojskowej Parchin na północ od Teheranu. W bazie testowano rakiety balistyczne oraz detonatory do bomb jądrowych. Iran oficjalnie twierdzi, że były to zwykłe wypadki i pożary.


Prezydenci Rosji, Turcji i Iranu wydali wspólne oświadczenie w sprawie Syrii Jak poinformował Middle East Monitor, prezydenci Rosji, Turcji i Iranu wydali wspólne oświadczenie, w którym potępiają naloty Izraela na terytorium Syrii. Twierdzą, że w ten sposób destabilizowany…


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 27 389. W stanie ciężkim jest 77 osób (27 pod respiratorami). Zmarło 326 osób. Obecnie aktywnych jest 10 060 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 566 nowych infekcji.


Watykan protestuje przeciwko aneksji ziem Palestyny przez Izrael Biuro prasowe Watykanu poinformowało w środę o wezwaniu ambasadorów Izraela i Stanów Zjednoczonych na spotkania w celu wyrażenia protestu przeciwko planom Izraela dotyczących anektowania Zachodniego..


ministerstwo zdrowia wyraziło obawy z powodu braku wystarczającej liczby szczepionek przeciw grypie, co może jesienią i zimą stanowić wyzwanie dla służby zdrowia przy próbie rozróżnienia między pacjentami chorymi na grypę lub koronawirusa. Poinstruowano szpitale, że celem jest osiągnięcie 4 milionów zaszczepionych osób, jednak obecnie zakupiono tylko 2,2 miliona szczepionek. Biorąc pod uwagę spodziewany niedobór, ministerstwo zdefiniowało osoby w wieku od 45 do 65 lat, powyżej 65 lat, dzieci do 5 roku życia i kobiety w ciąży jako grupy wysokiego ryzyka, co oznacza, że ​​pozostali będą mieli trudności dostać szczepionkę. Prezes izraelskiego stowarzyszenia lekarzy zdrowia publicznego prof. Hagai Levine powiedział: „Priorytety powinny być określone pod względem potrzeb zdrowotnych osób z większym ryzykiem zarażenia się chorobą oraz tych, dla których szczepionka byłaby najbardziej skuteczna. Ustalanie priorytetów według wieku jest względnie łatwe do zastosowania w praktyce. Jednak ustalanie priorytetów według podstawowych warunków jest znacznie bardziej skomplikowane. Im wcześniej przeprowadzimy szczepienia, tym bardziej będą one korzystne.”


przewodniczący Agencji Żydowskiej Izaak Herzog powiedział, że ciągu najbliższych 3-5 lat Izrael zaabsorbuje 250 tys. nowych imigrantów. Według Herzoga, wzrost ten nastąpi, ponieważ wielu ludzi bardzo pozytywnie ocenia zarządzanie kryzysem koronawirusa przez Izrael, są pod wrażeniem sprawnego systemu opieki zdrowotnej, ale także coraz bardziej obawiają się wzrostu antysemityzmu, a Izrael spostrzegają jako miejsce, gdzie można swobodnie prowadzić żydowski styl życia. Dodał, że przyjęcie tak wielkiej liczby nowych imigrantów będzie wymagało obszernego budżetowania i planowania ze strony rządu. „Oczywiście będzie to zmiana paradygmatu, który odzwierciedla rzeczywistość – pojawienie się Izraela jako prawdziwego centrum życia żydowskiego. Izrael staje się miejscem, które daje przykład w dziedzinie edukacji, bezpieczeństwa i przywództwa.”Efraim

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Tak nawiasem, o ile ktos mysll ze Zydzi to tacy nalepsi:

    Bandyta Jibril Rajoub wspomniany tutaj jest Zydem. Jego matka byla Zydowka a ojcem arab. To wlasnie on powiedzial ze „gdybysmy my {palestyncy}mieli bombe atomowa to Tel Aviv bylb juz dzisiaj nia zbombardowany”

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.