Uncategorized

RODY POLSKICH  ŻYDÓW

 

Jerzy Klechta

 


 

 

O rodach polsko – żydowskich pisze Mieczysław Dąbrowski z Uniwersytetu Warszawskiego.  Rody te nie były efemerydami, wzbogaciły zaś polską i tym samym europejską kulturę w wysokiej skali. Dowiadujemy się o nich dzięki potomkom tych rodów. Dzięki książkom Joanny Olczak – Ronikier, Krzysztofa Teodora Toeplitza , Stefana i Teodora Lederów. Książki te  układają się w bogate spektrum tradycji żydowskiej, osadzonej tu, nad Wisłą. 

I tak dzięki  Olczak Ronikier dowiadujemy się jak poprzez wydawnictwo Mortkowiczów kształtowała się polska kultura literacka.  Toeplitz (skąd inąd znakomity dziennikarz – KTT) pisze m.in. o roli Żydów w rozwoju polskiego przemysłu. Zaś dzięki książce  Lederów dowiadujemy się jak rozwijały się  ruchy rewolucyjne na ziemiach polskich.

To nie jedyny wkład Żydów w dzieje Polski. Ukazało się wiele książek polskich Żydów , którzy przesiąkli polskością i o tej polskości pisali. Tożsamość polsko-żydowską znajdujemy w książkach Ewy Turyluk, Michała Głowińskiego i wielu, wielu innych. 

Aczkolwiek mimo to antysemityzm w Polsce był i „kwitnie” nadal. Wydawałoby się, że współcześnie, po gehennie wojennej powinien zniknąć. Niestety.  Ma się dobrze.

Jerzy Klechta

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.