Ciekawe artykuly

Ciekawe artykuly minionego tygodnia zebrala Adam Mer


Uczczono pamięć ofiar pogromu kieleckiego

Jeśli nie będziemy pamiętali o tych tragicznych wydarzeniach, to kto wie, czy one się kiedyś jeszcze nie powtórzą – powiedziała rabin Małgorzata Kordowicz podczas obchodów 74. rocznicy pogromu kieleckiego. 4 lipca 1946 r. w kamienicy przy ul. Planty 7 z rąk mieszkańców Kielc, milicjantów i żołnierzy zginęło 37 Żydów.

Wiecej TUTAJ

Arabskie media popierają groźbę Egiptu militarnej interwencji w Libii: Próby Turcji zostania regionalnym supermocarstwem muszą być zatrzymane

Ostatnio nasiliły się walki w Libii między dwiema stronami w wojnie domowej w tym kraju: z jednej strony Rządem Porozumienia Narodowego (GNA) pod kierownictwem Fajeza Al-Sarradża, który ma poparcie ONZ, Turcji i Kataru, a także islamistycznych kręgów w Libii, takich jak Bractwo Muzułmańskie (BM), a z drugiej strony Libijską Armią Narodową pod dowództwem generała Chalify Haftara, który jest popierany przez Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Rosję.

Wiecej TUTAJ


Wśród protestów w USA Al-Kaida wzywa Amerykanów i ludzi Zachodu, by zbuntowali się przeciwko „niesprawiedliwym władcom”, nawrócili się na islam

29 czerwca 2020 generalni przywódcy Al-Kaidy wystosowali list do “narażonych ludzi” w USA i na Zachodzie w świetle obecnych protestów i zamieszek w USA i w Europie po zabiciu George’a Floyda przez policjanta w Minneapolis 25 maja 2020 r.

Wiecej TUTAJ


0 czerwca 1941 roku we Lwowie rozpętało się piekło. Jak doszło do pogromu ludności żydowskiej 

To był jeden z najstraszniejszych pogromów, dokonanych w Europie od czasów średniowiecza. Podburzona przez Niemców ludność zakatowała tysiące żydowskich mieszkańców Lwowa. Co wiemy o tej nieludzkiej rzezi i czy można było jej uniknąć?Wiecej TUTAJ


 74. rocznica pogromu kieleckiego

74 lata temu, 4 lipca 1946 r., w Kielcach wzburzony tłum, podżegany pogłoskami dotyczącymi rzekomego mordu rytualnego, wraz z żołnierzami i milicjantami, dokonał pogromu na żydowskich mieszkańcach miasta – osobach, które przeżyły Holokaust. Zbrodnia w Kielcach, w kamienicy przy ul. Planty 7/9, spowodowała żydowski exodus z Polski. Badacze nadal szukają odpowiedzi, czym były tamte wydarzenia.

Wiecej TUTAJ


Artykuł w saudyjskiej gazecie „Al-Sharq Al-Awsat”: Arabskie kraje muszą przygotować się do wojny z „tureckim Hitlerem”, Erdoganem

W niedawnym artykule zatytułowanym Nadchodząca wojna regionalna w wychodzącej w Londynie saudyjskiej gazecie “Al-Sharq Al-Awsat” egipski dziennikarz Chaled Al-Berry napisał, że kraje arabskie zbliżają się do momentu, w którym będą musiały prowadzić wojnę z Turcją pod rządami prezydenta Recepa Tayyip Erdogana, którego nazwał „bardziej niebezpiecznym niż Hitler”. 
   
Wiecej TUTAJ

Obchody 74. rocznicy pogromu kieleckiego

Teksty dokumentalne i utwory poetyckie, wystawa i modlitwy, złożą się na kilkudniowe obchody 74. rocznicy pogromu kieleckiego z 4 lipca 1946 r. W jego wyniku w kamienicy przy ul. Planty 7 z rąk mieszkańców Kielc, milicjantów i żołnierzy, zginęło 37 Żydów.

Wiecej TUTAJ


Aktualnosci z ZIH

Wiecej TUTAJ


O Płocku wielu kultur i przedwojennych rodzinach żydowskich – publikacje Fundacji Nobiscum

„Płock – miasto wielu kultur” i „Wychodząc z niepamięci. Żydowskie rodziny przedwojennego Płocka” to nowe publikacje Fundacji Nobiscum. Autorką jest Gabriela Nowak-Dąbrowska, historyczka, badaczka dziejów płockiej społeczności żydowskiej. Premiera wydawnictw – 4 lipca.

   Wiecej TUTAJ

Zmarła skrzypaczka Ida Haendel (1928 – 2020)

W Miami na Florydzie w nocy z wtorku na środę zmarła skrzypaczka Ida Haendel. Znana z koncertów na wielu kontynentach występowała m.in. z Arturem Rubinsteinem, Władimirem Aszkenazym i Rafaelem Kubelikiem.

  Wiecej TUTAJ

Świat wyobraźni Jana Marcina Szancera

„Lokomotywa”, „Pan Kleks”, „Baśnie” Andersena, „Pinokio” to bajki znane chyba wszystkim Polakom. Kiedy wymienia się ich tytuły od razu przychodzą na myśl towarzyszące im kolorowe, rozbudzające wyobraźnię rysunki autorstwa jednego z naszych najlepszych ilustratorów – Jana Marcina Szancera. I właśnie taka jest też otwarta w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie wystawa dla dzieci i dorosłych pt. „Szancer, wyobraź sobie!”.
Wiecej TUTAJ

Kategorie: Ciekawe artykuly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.