Uczczono pamięć ofiar pogromu kieleckiego
Jeśli nie będziemy pamiętali o tych tragicznych wydarzeniach, to kto wie, czy one się kiedyś jeszcze nie powtórzą – powiedziała rabin Małgorzata Kordowicz podczas obchodów 74. rocznicy pogromu kieleckiego. 4 lipca 1946 r. w kamienicy przy ul. Planty 7 z rąk mieszkańców Kielc, milicjantów i żołnierzy zginęło 37 Żydów.
Arabskie media popierają groźbę Egiptu militarnej interwencji w Libii: Próby Turcji zostania regionalnym supermocarstwem muszą być zatrzymane
Ostatnio nasiliły się walki w Libii między dwiema stronami w wojnie domowej w tym kraju: z jednej strony Rządem Porozumienia Narodowego (GNA) pod kierownictwem Fajeza Al-Sarradża, który ma poparcie ONZ, Turcji i Kataru, a także islamistycznych kręgów w Libii, takich jak Bractwo Muzułmańskie (BM), a z drugiej strony Libijską Armią Narodową pod dowództwem generała Chalify Haftara, który jest popierany przez Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Rosję.
Wiecej TUTAJ
Wśród protestów w USA Al-Kaida wzywa Amerykanów i ludzi Zachodu, by zbuntowali się przeciwko „niesprawiedliwym władcom”, nawrócili się na islam
29 czerwca 2020 generalni przywódcy Al-Kaidy wystosowali list do “narażonych ludzi” w USA i na Zachodzie w świetle obecnych protestów i zamieszek w USA i w Europie po zabiciu George’a Floyda przez policjanta w Minneapolis 25 maja 2020 r.
Wiecej TUTAJ
0 czerwca 1941 roku we Lwowie rozpętało się piekło. Jak doszło do pogromu ludności żydowskiej
To był jeden z najstraszniejszych pogromów, dokonanych w Europie od czasów średniowiecza. Podburzona przez Niemców ludność zakatowała tysiące żydowskich mieszkańców Lwowa. Co wiemy o tej nieludzkiej rzezi i czy można było jej uniknąć?Wiecej TUTAJ
74. rocznica pogromu kieleckiego
74 lata temu, 4 lipca 1946 r., w Kielcach wzburzony tłum, podżegany pogłoskami dotyczącymi rzekomego mordu rytualnego, wraz z żołnierzami i milicjantami, dokonał pogromu na żydowskich mieszkańcach miasta – osobach, które przeżyły Holokaust. Zbrodnia w Kielcach, w kamienicy przy ul. Planty 7/9, spowodowała żydowski exodus z Polski. Badacze nadal szukają odpowiedzi, czym były tamte wydarzenia.
Wiecej TUTAJ
Artykuł w saudyjskiej gazecie „Al-Sharq Al-Awsat”: Arabskie kraje muszą przygotować się do wojny z „tureckim Hitlerem”, Erdoganem
Obchody 74. rocznicy pogromu kieleckiego
Teksty dokumentalne i utwory poetyckie, wystawa i modlitwy, złożą się na kilkudniowe obchody 74. rocznicy pogromu kieleckiego z 4 lipca 1946 r. W jego wyniku w kamienicy przy ul. Planty 7 z rąk mieszkańców Kielc, milicjantów i żołnierzy, zginęło 37 Żydów.
Wiecej TUTAJ
Aktualnosci z ZIH
Wiecej TUTAJ
O Płocku wielu kultur i przedwojennych rodzinach żydowskich – publikacje Fundacji Nobiscum
„Płock – miasto wielu kultur” i „Wychodząc z niepamięci. Żydowskie rodziny przedwojennego Płocka” to nowe publikacje Fundacji Nobiscum. Autorką jest Gabriela Nowak-Dąbrowska, historyczka, badaczka dziejów płockiej społeczności żydowskiej. Premiera wydawnictw – 4 lipca.
Zmarła skrzypaczka Ida Haendel (1928 – 2020)
W Miami na Florydzie w nocy z wtorku na środę zmarła skrzypaczka Ida Haendel. Znana z koncertów na wielu kontynentach występowała m.in. z Arturem Rubinsteinem, Władimirem Aszkenazym i Rafaelem Kubelikiem.
Świat wyobraźni Jana Marcina Szancera
Kategorie: Ciekawe artykuly