Ciekawe artykuly

Zarys działalności Wydziału do Walki z Bandytyzmem Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego

Okręg Pomorze Zachodnie/Wydziału III Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Szczecinie w latach 1945−1954

dr Magdalena Semczyszyn

 (OBBH IPN w Szczecinie) 

 


 Formalnie struktury Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego (WUBP) w Szczecinie rozpoczęły działalność w pierwszym kwartale 1946 r. Od ofensywy styczniowej do 20 lutego 1945 r. omawianymi terenami przejmowanymi od III Rzeszy zarządzały wyłącznie sowieckie komendantury wojenne podległe dowództwu I i II Frontu Białoruskiego (działania wojenne na Pomorzu Zachodnim prowadziły wojska II Frontu Białoruskiego pod dowództwem marszałka Konstantego Rokossowskiego).

 Od marca 1945 r. rozpoczął się powolny proces przejmowania Pomorza Zachodniego przez polską administrację, reprezentowaną przez Pełnomocnika Rządu Tymczasowego RP na Okręg Pomorze Zachodnie Aleksandra Kaczochę-Józewskiego, a następnie przez Leonarda Borkowicza. Jednocześnie zapoczątkowało to kilkumiesięczny etap dwuwładzy wojskowej (sowieckie komendantury wojenne) i cywilnej (przedstawiciele polskiej, a w okresie przejściowym także niemieckiej administracji terenowej, aktyw PPR).

 Choć 9 lipca 1945 r. zapadła decyzja o likwidacji większości komendantur wojennych, to do konferencji poczdamskiej (2 sierpnia 1945 r.) władza na przejmowanym terytorium faktycznie należała do Armii Czerwonej. W okresie od kwietnia do lipca 1945 r. Szczecin trzykrotnie przejmowała polska administracja. Ostatecznie stało się to 5 lipca 1945 r. Do wydania Dekretu o zarządzie Ziem Odzyskanych z 13 listopada 1945 r. zarząd nad tymi terenami miał charakter tymczasowy. 

Do maja 1946 r. obszar Okręgu Pomorze Zachodnie (30 096 km2 ) pokrywał się z granicami części dawnych powiatów niemieckich tworzących prowincję Pommern 1 . Niepewność co do ostatecznego kształtu granicy zachodniej oraz skomplikowany proces przejmowania Pomorza Zachodniego przez polską administrację spowodował, że pierwotna siedziba UBP na Okręg Pomorze Zachodnie znajdowała się od 25 maja 1945 r. do 17 lutego 1946 r. w Koszalinie. W lipcu 1945 r. w jego strukturach powstał Wydział do Walki z Bandytyzmem.

Calosc w linku ponizej

Zarys_dzialalnosci_Wydzialu_do_Walki_z_Bandytyzmem

Kategorie: Ciekawe artykuly

1 odpowiedź »

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.