Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 1.8 – 2.8


1 sierpnia 2020 r.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 72 163. W stanie ciężkim jest 328 osób (95 pod respiratorami). Zmarło 523 osób. Obecnie aktywnych jest 26 542 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 1 358 nowych infekcji. Przeprowadzono 6 771 testów.


Według dyrektora generalnego firmy „Aviation Bridge”, który świadczy usługi lotnicze na samolotach typu executive, zaczął ostatnio reklamować loty z Izraela do Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kataru, gdzie „Izraelczycy są bardzo dobrze traktowani”.


Grupa irańskich hakerów przyznała się w piątek do prowadzenia serii cyberataków na infrastrukturę kolejową Izraela, które miały trwać od 14 lipca – poinformowała agencja prasowa Anadolu. Jerusalem Post powołując się na swoje źródła przekonuje, że atak nie miał miejsca.


Liban jest gotowy do obrony przed atakami Izraela, które są sprzeczne z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2006 roku, przekonywał w sobotę prezydent Libanu Michel Aoun – poinformował Middle East Monitor


DUBAJ – Elektrownia jądrowa Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, pierwsza w świecie arabskim, z powodzeniem uruchomiona w sobotę w regionie borykającym się z konfliktami.


wieczorem około 15 tys. Izraelczyków demonstrowało przed rezydencją premiera w Jerozolimie. Dodatkowe demonstracje odbyły się w Tel Awiwie i przed prywatną rezydencją Netanjahu w Cezarei. Ogółem doszło do około 300 demonstracji w różnych miejscach w całym kraju. Demonstranci skandowali hasła wzywające Netanjahu do odejścia. Policja aresztowała 12 demonstrantów pod zarzutami zakłócania porządku publicznego, napaści na policjanta i niedozwolonej obsługi drona.

Setki prawicowych działaczy zebrało się wieczorem naprzeciwko rezydencji prezes Sądu Najwyższego Ester Hayut w Tel Awiwie, aby zaprotestować przeciwko decyzji sądu zezwalającej na wiece przed domem Netanjahu w Jerozolimie. Aktywiści używali instrumentów muzycznych, aby przypomnieć Hayutowi, z czym spotkała się rodzina Netanjahu i skandowali hasła takie jak „To naprawdę nie jest Iran”, „Powinniście się wstydzić”.


  2 sierpnia 2020 r.


W ramach starań rządu austriackiego, aby pogodzić się z tymi, którzy ucierpieli pod nazistowskim reżimem, Austria pozwoli potomkom ofiar Holokaustu uzyskać obywatelstwo od 1 września


ministerstwo finansów oświadczyło, że powrót gospodarki do pełnego funkcjonowania może nastąpić dopiero po 4 lub 5 latach od wybuchu pandemii. Szacuje się, że na koniec 2020 r. stopa bezrobocia będzie wynosić 15%, a w przypadku ożywienia gospodarki około 10%.


Izrael, Hezbollah nie chce nowej wojny, mówią eksperci Ponieważ zarówno Izrael, jak i Liban – państwo-gospodarz wspieranej przez Iran grupy terrorystycznej – są uwikłani w wewnętrzne problemy polityczne, finansowe i zdrowotne, możliwość ponownej agresji między obiema partiami staje się mało prawdopodobna.


Profesor Eran Segal, biolog obliczeniowy z Instytutu Weizmanna, powiedział Ynet, że pomimo niewielkiego spadku liczby nowych przypadków COVID-19, obecne dzienne żniwo wynoszące prawie 2000 jest nadal zbyt wysokie, aby znieść pozostałe ograniczenia zdrowotne.


informacje z  wczoraj o staraniach Cracovii w pozyskaniu napastnika z Izraela. Dziś Krzysztof Stanowski podał na Twitterze nazwisko piłkarza, który negocjuje ze zdobywcą Pucharu Polski. Zawodnikiem tym jest Shlomi Azulay. 30-latek jest obecnie graczem Beitaru Jerozolima.


Przewodniczący frakcji Likud, MK Miki Zohar, pracuje nad mediacją między premierem Benjaminem Netanjahu a MK Yifatem Shashą-Bitonem, starając się przywrócić ją na stanowisko przewodniczącej komitetu koronawirusa w Knesecie


W niedzielę gabinet zatwierdził nominacje sześciu nowych ambasadorów i konsulów na misjach izraelskich za granicą, w tym mianowanie ministra ds. Osadniczych Tzipi Hotovely na ambasadora w Londynie. Decyzja podjęta na cotygodniowym posiedzeniu przyjęła zalecenia komitetu ds. Nominacji MSZ.


 minister obrony Benny Gantz podpisał rozkaz umożliwiający powołanie do 17 września do 3 tys. rezerwistów, którzy zapewnią funkcjonowanie otwieranej głównej kwatery wojskowego dowództwa ds. koronawirusa. Rezerwiści w większości będą członkami obrony cywilnej (front wewnętrzny). Umożliwią oni także wzmocnienie obsługi hoteli izolacyjnych i systemów łączności z władzami „pomarańczowych” miast.


Efraim i inni


Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.