Ciekawe artykuly

Ciekawe artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

 


Miałem sen, że Niemcy uratują Europę. 

Publikujemy analizę prof. Timothy’ego Gartona Asha, historyka i europeisty z Uniwersytetu Oksfordzkiego, jednego z najbardziej poczytnych publicystów na świecie. OKO.press dołączyło do prestiżowych tytułów prasowych z całego świata, które publikują jego teksty.
Wiecej TUTAJ

POUFNE MIKOŁAJ GRYNBERG
Piękna, osobista proza o losach pewnej żydowskiej rodziny naznaczonej długim cieniem historii. Podążając za narratorem, śledzimy sceny z codziennego życia, pełne czułości i humoru, niekiedy trudne, przepełnione doświadczeniem choroby i straty.
Wiecej TUTAJ

Prof. Jacek Leociak: Muranów jest unikatem w skali światowej

Muranów jest unikatem w skali światowej; cała dzielnica jest bowiem posadowiona na terenie getta, na jednym wielkim cmentarzu. A jednocześnie jest to zwyczajna, żywa dzielnica – mówi prof. Jacek Leociak, pomysłodawca i współtwórca wystawy „Tu Muranów” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Wiecej TUTAJ

Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych

Systematyczna dyskryminacja w Narodach Zjednoczonych jest zbyt oczywista, by ją ignorować. Po prostu na gigantyczną skalę praktykuje się tam podwójny standard wobec tego, co uznawane jest za instytucjonalny rasizm, a co nie – i to trzeba przyznać.

Calosc TUTAJ


Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami

Hamas, palestyńska grupa terrorystyczna, która panuje w Strefie Gazy, stara się o nawiązanie sojuszu z stowarzyszonym z Iranem ruchem jemeńskich Hutich, o oficjalnej nazwie Ansar Allah (Zwolennicy Boga), której członkowie dokonywali w ostatnich latach wielokrotnych ataków pociskami i dronami na Arabię Saudyjską.

Wiecej TUTAJ


76 lat temu Niemcy zlikwidowali tzw. Zigeunerlager w Birkenau

76 lat temu Niemcy zlikwidowali tzw. obóz cygański (Zigeunerlager) w obozie Auschwitz II-Birkenau. W komorze gazowej zgładzili 4,3 tys. osób. Na pamiątkę tragicznych wydarzeń 2 sierpnia obchodzony jest Europejski Dzień Pamięci o Holokauście Romów.

Wiecej TUTAJ


Ponowna zamiana Hagia Sophia w meczet jest historycznym krokiem; Mamy nadzieje zobaczyć także ponownie meczet w Kordobie  

Decyzja tureckiego prezydenta Recepa Tayyip Erdogana z 10 lipca 2020 r., poparta przez turecki sąd, by zamienić Hagia Sophia z museum z powrotem w meczet, wywołała radosne reakcje w prasie katarskiej. W katarskich gazetach i na witrynie internetowej wspieranego przez Katar Międzynarodowego Związku Uczonych Muzułmańskich (IUMS)  opublikowano wiele artykułów witających to posunięcie i chwalących za nie Erdogana.

Wiecej TUTAJ


2 sierpnia 1943 roku więźniowie fabryki śmierci w Treblince II wywołali zbrojne powstanie

„W Treblince II śmierć poniosło około 900 tys. Żydów, z czego ok. 90 proc. to obywatele polscy.
Kilkanaście tysięcy ludzi dziennie.
Jakby każdego dnia znikało z ziemi niewielkie miasto. W samym środku tego piekła więźniowie odważyli się wzniecić bunt. 2 sierpnia 1943 roku wywołali zbrojne powstanie”  
   
Wiecej TUTAJ

Prawdziwą polską innowacją jest nie głupota, ale niezwykle wydajne nią rozporządzanie.

Wiecej TUTAJ


Palestyńscy dziennikarze: Zatrzymanie cywilnej współpracy z Izraelem jest błędem, który pogarsza nasz kryzys ekonomiczny

Decyzja Autonomii Palestyńskiej (AP) o zatrzymaniu kooperacji z Izraelem w sprawach cywilnych i bezpieczeństwa już wpływa na palestyńską gospodarkę i wywołuje krytykę w palestyńskiej prasie. Ta decyzja, podjęta w odpowiedzi na zamiar Izraela rozciągnięcia suwerenności na części Zachodniego Brzegu na podstawie pokojowej inicjatywy administracji Trumpa, stworzyła poważny deficyt w budżecie AP.


Wiecej TUTAJ

Wystawy, spotkania, filmy, by przypomnieć 77. rocznicę wybuchu powstania w getcie białostockim

Powstanie w białostockim getcie wybuchło 16 sierpnia. Historycy uważają je za drugi pod względem wielkości – po Warszawie – zryw ludności żydowskiej w walce z Niemcami.
Wiecej TUTAJ

Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?

„Demistyfikacja podejścia UNRWA do programu szkolnego” taki tytuł dała Agenda Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim (UNRWA) stworzona dla „uchodźców” z wojny 1948 roku na Bliskim Wschodzie (lub, ściślej, ich potomków trzeciego i czwartego pokolenia) dwustronicowemu oświadczeniu o jej systemie edukacyjnym, które opublikowała w styczniu 2020 roku. Tytuł tworzy wrażenie wśród ludzi, którzy nie znają tego organu ONZ, że istnieją osoby lub organizacje, które starają się mistyfikować edukacyjne przedsięwzięcia UNRWA i nie przedstawiają ich w prawdziwych barwach.

Wiecej TUTAJ


Kolaboranci nazistowscy z NSZ będą mieli pomnik. Minister Woś sztorcuje nadleśnictwo, które odmówił

Nadleśniczy z Włoszczowy odmówił postawienia na terenie nadleśnictwa pomnika Narodowych Sił Zbrojnych, skrajnie prawicowej partyzantki kolaborującej z Niemcami w czasie II wojny. Ustąpił pod presją ministerstwa środowiska. W odpowiedzi na propagandę przypominamy, czym były NSZWiecej TUTAJKategorie: Ciekawe artykuly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.