Uncategorized

WALKA Z NAZIZMEM

Jerzy Klechta
.

 

Wśród Żydów pragnienie i potrzeba walki z III Rzeszą zrodziła się natychmiast po ataku Hitlera na Polskę. Już we wrześniu 1939 roku powstała Brygada Żydowska. 

Inicjatorem przystąpienia Żydów do wojny był Dawid  Ben-Gurion. W tym samym czasie  Chaim Weizman zainicjował utworzenie jednostki wojskowej, gotowej do udziału w wojnie przeciwko Niemcom  u boku armii brytyjskiej, ale pod sztandarami żydowskimi. Weizman był prezydentem Światowej Organizacji Syjonistycznej. Anglicy odrzucili taką propozycję, niemniej w maju 1940 roku sformułowali trzy samodzielne kompanie piechoty składające się z Żydów. Nadto kilka tysięcy Żydów walczyło pod sztandarami brytyjskimi, walczyli z Niemcami na terenie Grecji. Znaleźli się w regimencie stacjonującym w Egipcie. Jednak głównym celem Żydów była walka z hitlerowcami.

Raporty w tym celu słane były do Churchilla. Głównym argumentem było ujawnienie zbrodni hitlerowców na ludności żydowskiej. Holocaust – stał się wystarczająco przekonywującym argumentem o konieczności włączenia Żydów do walk ze zbrodniarzami niemieckimi. Decyzję Churchilla  poparł prezydent USA Roosevelt. I tak oto Żydzi rozpoczęli swój już teraz oficjalny udział w II wojnie światowej.

Był rok 1944. Wreszcie w listopadzie tego roku  zorganizowana została Samodzielna Żydowska Grupa Brygadowa licząca prawie 5,5 żołnierzy pochodzenia żydowskiego.

Na jej czele stanął kanadyjski Żyd Ernest Benjamin. Aczkolwiek nie mogło zabraknąć polskiego akcentu: hymn barykady zaczerpnięty został z melodii śpiewanej przez żołnierzy Marszałka Józefa Piłsudskiego, który jak wiemy otaczał się polskimi Żydami, a jest to pieśń zaczynająca od słów : „ My pierwsza brygada”.

W marcu 1945 r.,a więc krótko przed kapitulacją III Rzeszy jednostki żydowskie uczestniczyły w walkach o Bolonię. Zaś po zakończeniu II wojny światowej zajęły się pomocą dla współbraci ocalałych z Holocaustu. Spośród brygady utworzono oddziały poszukujące zbrodniarzy wojennych, zaangażowanych w Holocaust. Uratowali i potem objęli opieką 800 dzieci. 

Brygada Żydowska rozwiązana została w sierpniu 1946 roku.

Jerzy Klechta


Wszystkie wpisy Jerzego TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.