Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 15.8 – 16.815 sierpnia 2020 r.


rzecznik Hamasu, Fawzi Barhoum oświadczył, że w nocnych izraelskich atakach na Strefę Gazy rannych zostało dwoje dzieci. „Izrael w trakcie tej niebezpiecznej eskalacji, atakując niewinnych cywilów przekroczył czerwoną linię, i poniesie tego konsekwencje.”


palestyńscy terroryści od rana kontynuowali wypuszczanie ze Strefy Gazy balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały 30 pożarów na przygranicznych terenach rolniczych na Negewie.


minister spraw zagranicznych Gabi Ashkenazi potępił odrzucenie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ propozycji Stanów Zjednoczonych przedłużenia embarga na broń wobec Iranu. „Odrzucenie propozycji Stanów Zjednoczonych przez niektórych członków Rady Bezpieczeństwa było błędem, który niewątpliwie doprowadzi do pogorszenia sytuacji na Bliskim Wschodzie, co należało powstrzymać. Izrael potępia decyzję pewnych członków Rady Bezpieczeństwa o nie przedłużaniu embarga na broń wobec Iranu. Zodtanie to wykorzystane przez Iran do militarnego i ideologicznego przejęcia kontroli nad regionem. Zniesienie embarga na broń wobec Iranu legitymizuje agresywne ambicje Teheranu i pomoże rozwijać jego zdolności wojskowe. Ekstremistyczny reżim w Iranie nie tylko finansuje terroryzm, ale bierze także aktywny udział w terroryzmie poprzez swoje oddziały na całym świecie i wykorzystuje terroryzm jako narzędzie polityczne. Takie zachowanie stanowi zagrożenie dla stabilności regionalnej i międzynarodowej. Społeczność międzynarodowa musi podjąć wszelkie możliwe kroki, aby powstrzymać Iran przed szerzeniem zniszczenia i terroryzmu na całym świecie.”


prezydent Libanu Michel Aoun w wywiadzie dla francuskiej telewizji BFM powiedział, że jego kraj może być przygotowany na pokój z Izraelem. Na pytanie, czy Liban mógłby rozważyć pokój z Izraelem, Aoun odpowiedział: „To zależy. Mamy problemy z Izraelem i musimy je najpierw rozwiązać.” Aoun nie sprecyzował, jakie problemy należy rozwiązać, jednak to oświadczenie oznacza, że Liban nie wyklucza zawarcia pokoju z Izraelem.


 izraelska firma TeraGroup i pochodząca ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich firma APEX National Investment ogłosiły podpisanie strategicznej umowy handlowej mającej na celu badania nad nowym koronawirusem. Umowę podpisał prezes emirackiej firmy Khalif Jousef Khouri oraz prezes izraelskiej firmy Oren Sadiv podczas konferencji prasowej w siedzibie Al Qudra Holding w Abu Zabi. Umowa pomiędzy firmami skupia się na prowadzeniu badań związanych z koronawirusem, a także opracowaniu urządzenia do testowania koronawirusa, które pomoże przyspieszyć proces testowania, ułatwi go i zapewni każdemu zarówno wysoką dokładność, jak i wysoką przepustowość, w zgodnie z najlepszymi międzynarodowymi normami.


minister spraw zagranicznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich Anwar Gargash powiedział, że porozumienie z Izraelem ma na celu przede wszystkim zapobiegnięcie zastosowania izraelskiej suwerenności w Judei i Samarii. „Aneksja mogła wyeliminować jakąkolwiek szansę na proces pokojowy. Zawsze pracowaliśmy na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie i oceniliśmy, że aneksja może zmienić całą dynamikę i zagrozić stabilności całego regionu. Choć nie wyznaczyliśmy terminu podpisania umowy, to chcemy ją zawrzeć jak najszybciej. Jest to historyczna szansa, ale tempo postępu będzie dostosowane do realizacji zobowiązań podjętych przez Izrael. Jesteśmy przekonani, że wszystko się uda. Dzięki temu strategicznemu przełomowi i chęci obu stron, będziemy mogli szybko rozwijać się do przodu.” Dodał także, że ambasada Zjednoczonych Emiratach Arabskich w Izraelu nie powstanie w Jerozolimie.

Maroko prawdopodobnie będzie jednym z następnych państw arabskich, które znormalizują stosunki dyplomatyczne z Izraelem po podpisanym przez Stany Zjednoczone porozumieniu między Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi a Izraelem w sprawie nawiązania stosunków, wynika z izraelskiego raportu w piątek.

 

16 sierpnia 2020 r.


izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele Hamasu w Strefie Gazy. Celami były ośrodek szkoleniowy Hamasu oraz infrastruktura podziemna organizacji. Atak był odwetem za wypuszczanie balonów zapalających.

 


 minister spraw zagranicznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich szejk Abdullah bin Zajed Al Nahyan i izraelski minister spraw zagranicznych Gabi Ashkenazi zainaugurowali połączenie telefoniczne między Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi a państwem Izrael. Od dzisiaj także izraelska witryna informacyjna The Times of Israel jest dostępna w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wcześniej była zablokowana w tym kraju. Emiracki minister Anwar Gargash powiedział: „Myślę, że nasze zespoły spotkają się tak szybko, jak to możliwe, aby przedyskutować kwestie, które nas interesują. Nie mówimy o powolnym i stopniowym procesie. Naszą ideą jest iść naprzód. Interesuje nas rolnictwo, bezpieczeństwo żywnościowe, cyberobrona, turystyka, technologie. Jestem pewien, że Izraelczycy też mamy swoją listę zainteresowań. Jesteśmy dwiema największymi gospodarkami w regionie. Krok Zjednoczonych Emiratów Arabskich będzie kamieniem milowym w stosunkach między Izraelem a światem arabskim. Musimy bardzo ciężko pracować, aby to się udało. Widzieliśmy wiele kamieni milowych w naszym regionie, które nie przyniosły sukcesu. W naszym regionie już się przekonaliśmy, że samo przesłanie nie jest jeszcze natychmiastowym sukcesem.”


Agencja Żydowska przedstawiła prezydentowi Reuvenowi Rivlin raport, w którym przedstawiono dane dotyczące wielkości imigracji do Izraela w najbliższych latach. Główne ustalenia raportu Agencji Żydowskiej: (1) ocenia się, że 250 tys. imigrantów przybędzie do Izraela w ciągu pięciu lat; (2) 10-14 tys. Żydów czeka w Etiopii na emigrację, a ich przybycie będzie rozłożone na kilka lat; (3) w pierwszej połowie 2020 r. około 8500 imigrantów z kilkudziesięciu krajów przybyło do Izraela (w porównaniu do 16 tys. w pierwszej połowie 2019 r. – spadek jest wynikiem pandemii); (4) obecnie nastąpił duży wzrost liczby osób pytających o możliwości imigracji do Izraela, gdyż w pierwszej połowie 2020 r. odebrano około 90 tys. telefonów na temat imigracji z całego świata, oraz otworzono około 25 tys. nowych akt imigracyjnych (wzrost o 91% w krajach zachodnich i 400% w Ameryce Północnej); (5) nastąpił wzrost o 36% zapytań o imigrację od młodych ludzi.


Prezydent Reuven Rivlin zwrócił się do nowych imigrantów: „Szalom! Nawet jeśli jeszcze nie wszyscy mówicie po hebrajsku, to wszyscy znają to piękne hebrajskie słowo – Szalom! Przenoszenie się z jednego kraju do drugiego nie jest proste. W wielu przypadkach niesie ze sobą poczucie wyobcowania i samotności. A teraz wirus stawia wyzwanie izolacji. A jednak w tym trudnym czasie zdecydowaliście się na aliję do Izraela. W czasie koronawirusa. Wyzwania, przed którymi stoicie, staną się historiami, które będziecie opowiadać swoim dzieciom i wnukom. Izrael to nie tylko kolejny kraj, do którego można wyemigrować. Izrael jest domem narodu żydowskiego. Nie jesteście tutaj sami, gdyż jesteście w domu.”


palestyńscy terroryści od rana kontynuowali wypuszczanie ze Strefy Gazy balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały 10 pożarów na przygranicznych terenach rolniczych na Negewie.


Premier Benjamin Netanjahu powiedział w niedzielę, że spodziewa się, że więcej krajów przystąpi do porozumienia pokojowego między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi (ZEA) i znormalizuje stosunki z Izraelem, ostatecznie doprowadzając Palestyńczyków do przyłączenia się do kręgu pokoju.


Turcja jest w trakcie nadawania obywatelstwa wysokim rangą członkom grupy terrorystycznej Hamas mieszkającym na jej terytorium, o których mówi się, że są zaangażowani w kierowanie atakami terrorystycznymi, z których jeden rzekomo nadzorował nieudany spisek zamachu na burmistrza Jerozolimy – czytamy w raporcie.


Efraim i inni

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: