minister spraw zagranicznych Gabi Ashkenazi potępił odrzucenie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ propozycji Stanów Zjednoczonych przedłużenia embarga na broń wobec Iranu. „Odrzucenie propozycji Stanów Zjednoczonych przez niektórych członków Rady Bezpieczeństwa było błędem, który niewątpliwie doprowadzi do pogorszenia sytuacji na Bliskim Wschodzie, co należało powstrzymać. Izrael potępia decyzję pewnych członków Rady Bezpieczeństwa o nie przedłużaniu embarga na broń wobec Iranu. Zodtanie to wykorzystane przez Iran do militarnego i ideologicznego przejęcia kontroli nad regionem. Zniesienie embarga na broń wobec Iranu legitymizuje agresywne ambicje Teheranu i pomoże rozwijać jego zdolności wojskowe. Ekstremistyczny reżim w Iranie nie tylko finansuje terroryzm, ale bierze także aktywny udział w terroryzmie poprzez swoje oddziały na całym świecie i wykorzystuje terroryzm jako narzędzie polityczne. Takie zachowanie stanowi zagrożenie dla stabilności regionalnej i międzynarodowej. Społeczność międzynarodowa musi podjąć wszelkie możliwe kroki, aby powstrzymać Iran przed szerzeniem zniszczenia i terroryzmu na całym świecie.”


prezydent Libanu Michel Aoun w wywiadzie dla francuskiej telewizji BFM powiedział, że jego kraj może być przygotowany na pokój z Izraelem. Na pytanie, czy Liban mógłby rozważyć pokój z Izraelem, Aoun odpowiedział: „To zależy. Mamy problemy z Izraelem i musimy je najpierw rozwiązać.” Aoun nie sprecyzował, jakie problemy należy rozwiązać, jednak to oświadczenie oznacza, że Liban nie wyklucza zawarcia pokoju z Izraelem.


 izraelska firma TeraGroup i pochodząca ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich firma APEX National Investment ogłosiły podpisanie strategicznej umowy handlowej mającej na celu badania nad nowym koronawirusem. Umowę podpisał prezes emirackiej firmy Khalif Jousef Khouri oraz prezes izraelskiej firmy Oren Sadiv podczas konferencji prasowej w siedzibie Al Qudra Holding w Abu Zabi. Umowa pomiędzy firmami skupia się na prowadzeniu badań związanych z koronawirusem, a także opracowaniu urządzenia do testowania koronawirusa, które pomoże przyspieszyć proces testowania, ułatwi go i zapewni każdemu zarówno wysoką dokładność, jak i wysoką przepustowość, w zgodnie z najlepszymi międzynarodowymi normami.


minister spraw zagranicznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich Anwar Gargash powiedział, że porozumienie z Izraelem ma na celu przede wszystkim zapobiegnięcie zastosowania izraelskiej suwerenności w Judei i Samarii. „Aneksja mogła wyeliminować jakąkolwiek szansę na proces pokojowy. Zawsze pracowaliśmy na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie i oceniliśmy, że aneksja może zmienić całą dynamikę i zagrozić stabilności całego regionu. Choć nie wyznaczyliśmy terminu podpisania umowy, to chcemy ją zawrzeć jak najszybciej. Jest to historyczna szansa, ale tempo postępu będzie dostosowane do realizacji zobowiązań podjętych przez Izrael. Jesteśmy przekonani, że wszystko się uda. Dzięki temu strategicznemu przełomowi i chęci obu stron, będziemy mogli szybko rozwijać się do przodu.” Dodał także, że ambasada Zjednoczonych Emiratach Arabskich w Izraelu nie powstanie w Jerozolimie.

Maroko prawdopodobnie będzie jednym z następnych państw arabskich, które znormalizują stosunki dyplomatyczne z Izraelem po podpisanym przez Stany Zjednoczone porozumieniu między Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi a Izraelem w sprawie nawiązania stosunków, wynika z izraelskiego raportu w piątek.

 

16 sierpnia 2020 r.


izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele Hamasu w Strefie Gazy. Celami były ośrodek szkoleniowy Hamasu oraz infrastruktura podziemna organizacji. Atak był odwetem za wypuszczanie balonów zapalających.