Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 19.8 – 20.8


19 sierpnia 2020r.


 

izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy szereg celów Hamasu w Strefie Gazy. Celem był kompleks wojskowy jednej ze specjalnych jednostek Hamasu. Atak był odwetem za wypuszczanie balonów zapalających i ostrzał rakietowy terytorium Izraela.


 ministerstwo ochrony środowiska poinformowało, że po raz pierwszy w tym roku w Izraelu odkryto komary przenoszące wirusa Zachodniego Nilu. Komary odkryto w regionie Arava i Gilboa. Poproszono tamtejsze społeczności o monitorowanie sytuacji i w razie konieczności stosowanie środków ochrony przed szkodnikami.


Minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej powiedział w środę, że Rijad nie unormuje stosunków z Izraelem przed zawarciem izraelsko-palestyńskiego porozumienia pokojowego, w pierwszym oficjalnym oświadczeniu królestwa od czasu ogłoszenia czwartkowego porozumienia między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.


nieznani sprawcy podpalili w nocy żydowski bar Morgen Wird Besser w dzielnicy Lichtenberg w Berlinie (Niemcy). Na frontowych drzwiach baru znaleziono gwiazdę Dawida. Policja podejrzewa, że ​​za podpaleniem stoją lokalni neonaziści.


Izrael wezwał w środę do „akcji” przeciwko Hezbollahowi po tym, jak Specjalny Trybunał ds. Libanu wydał wyrok skazujący na jednego z jego członków za zabójstwo w 2005 r. Byłego premiera Libanu Rafika Haririego.


 ​​rzecznik sudańskiego ministerstwa spraw zagranicznych, który stwierdził, że Sudan jest bliski podpisania porozumienia pokojowego z Izraelem, został dziś rano odwołany ze stanowiska. Wydano oświadczenie: „Ministerstwo spraw zagranicznych Republiki Sudanu potwierdza, że ​​kwestia stosunków z Izraelem nie była w żaden sposób omawiana w ministerstwie spraw zagranicznych, a rzecznik ministerstwa Hajdar Sadig nie został upoważniony do składania oświadczeń w tej sprawie.”


Przywódcy izraelskiego ruchu osadniczego twierdzą, że premier Benjamin Netanjahu oszukał ich od dawna marzenia o aneksji części Zachodniego Brzegu w ramach porozumienia normalizacyjnego ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.


rano zebrała się parlamentarna komisja finansów, aby przegłosować projekt ustawy odsuwającej o 100 dni termin uchwalenia budżetu państwa. Frakcjom Likudu i Niebiesko-Biały nie udało się jednak osiągnąć porozumienia, mającego na celu ustabilizowanie koalicji rządowej. Do poróżnienia doszło, gdy Likud wezwał do uchwalenia nadzwyczajnych wydatków, aby zapobiec załamaniu systemu finansowania szkolnictwa religijnego. Niebiesko-Biali odrzucili ten postulat, wzywając do niezwłocznego uchwalenia ustawy przesuwającej termin przyjęcia budżetu. Jeśli budżet nie zostanie przyjęty, to na mocy obecnego prawa, Kneset zostanie za tydzień automatycznie rozwiązany i odbędą się przedterminowe wybory parlamentarne.


palestyńscy terroryści od rana kontynuowali wypuszczanie ze Strefy Gazy balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały 14 pożarów na przygranicznych terenach rolniczych na Negewie.


20 sierpnia 2020 r.


mnister zdrowia Juli Edelstein poinformował, że ministerstwo finansów przyznało dodatkowy 1 mld szekli na przygotowanie się do nadchodzącej zimy i złagodzenie skutków pandemii. Z kwoty tej 400 mln szekli pójdzie na zachęcenie ludzi do korzystania z telefonicznych porad lekarskich, a kolejne 600 mln szekli zostanie przeznaczonych na szczepionki przeciw grypie, specjalistyczne leki i inne nieprzewidziane wydatki związane z leczeniem chorych.


Minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej ostrożnie przyjął w środę porozumienie między jej bliskim sojusznikiem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi a Izraelem, w sprawie ustanowienia pełnych stosunków dyplomatycznych i wymiany ambasad.
 

 izraelskie czołgi ostrzelały w nocy przygraniczne posterunki obserwacyjne Hamasu w Strefie Gazy. Atak był odwetem za wypuszczanie balonów zapalających na terytorium Izraela.


Nowo ogłoszona umowa ZEA z Izraelem powinna utorować drogę do zakupu amerykańskich myśliwców F-35, powiedział w czwartek starszy urzędnik z Emiratów. kilka godzin po tym, jak prezydent USA Donald Trump powiedział, że rozważa sprzedaż państwu Zatoki Perskiej zaawansowanych samolotów bojowych.


Siły Obronne Izraela poinformowały, że w dniu wczorajszym nowy system laserowy Lahav Or zlokalizował i przechwycił 32 balony zapalające, które zostały wypuszczone ze Strefy Gazy. Jest to pierwszy tego typu system na świecie. Został on opracowany przez firmę Optidefense, która specjalizuje się w elektooptyce i laserach. „System przechwytuje balony w swoim sektorze ze wskaźnikiem skuteczności ponad 90%.”


Prezydent Reuven Rivlin rozmawiał w ostatnich dniach z przywódcami partii koalicyjnych, w tym premierem Benjaminem Netanjahu i ministrem obrony Bennym Gantzem, mając na celu zapobieżenie kolejnym wyborom, poinformowała w czwartek rezydencja prezydenta.


Za ZEA podążą inne kraje arabskie – zapowiedział Jared Kushner, zięć Trumpa, któremu prezydent powierzył zadanie uregulowania konfliktu arabsko-izraelskiego. Media izraelskie sugerują teraz, że kolejny będzie Sudan.


Efraim i inni

Kategorie: Polityka, Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. I znowu szmendryki u wladzy w Izraelu nie waza sie dotknac palestynskich terrorystow podpalajacych to co generacje ciezko pracujacych Zydow, jeszcze przed powstaniem panstwa ,osiagnely na czesci dawnej pustyni w Negevie.
    Lasery z „z 90% skutecznosci” nie zapobiegna pozarom .
    Amoralnosc dowodcow IDFu wolacych spalony kraj niz zeby wlos spadl z lbow Swietych Krow z Gazy I politruki EU zaczna wrzask jest wprost przerazajaca.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.