Uncategorized

Mowa nienawiści w Polsce –streszczenie

Michał Bilewicz

Marta Marchlewska

Wiktor Soral

Mikołaj Winiewsk


„Brzydzę się pedziów, są wynaturzeniem człowieczeństwa, powinni się leczyć” – co piąty Polak uważa taką wypowiedź w przestrzeni publicznej za dopuszczalną. Prawie dwie trzecie polskiej młodzieży zetknęło się w Internecie z przykładami antysemickiej mowy nienawiści. Mniej więcej tyle samo młodych Polaków słyszało z ust znajomych mowę nienawiści skierowaną przeciw Romom. Z wypowiedziami rasistowskimi w Internecie zetknął się co trzeci dorosły Polak oraz aż 70 procent ludzi młodych.

Zaskakująco wielu Polaków akceptuje używanie mowy nienawiści szczególnie wobec Żydów, Romów, muzułmanów i osób nieheteroseksualnych i nie widzi w niej nic obraźliwego. Jednak wypowiedzi członków omawianych mniejszości nie pozostawiają wątpliwości – dla nich te wypowiedzi są obraźliwe, więc powinny być zakazane. Takie wyniki uzyskano w najnowszym badaniu Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW i Fundacji Batorego.


Badanie przeprowadzono trójstopniowo. W początkowym etapie na podstawie istniejącej bazy internetowej mowy nienawiści (opracowanej przez Fundację „Wiedza Lokalna”), wybrano listę 30 stwierdzeń o zróżnicowanym poziomi wrogości wobec sześciu mniejszości (żydowskiej, ukraińskiej, romskiej, afrykańskiej, muzułmańskiej oraz osób LGBT). Do bazy tej dołączono przykłady wypowiedzi osób publicznych pochodzące ze środków masowego przekazu (po dwie obraźliwe wypowiedzi wobec każdej z grup mniejszościowych wygłoszone przez polityków, dziennikarzy, publicystów czy muzyków).


Calosc w ponizszym linku

Mowa_nienawisci_Raport_z_badan_sondazowych

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

  1. Wprawdzie raport sprzed paru lat ale na lepsze na pewno sie nie zmienilo pod czulymi skrzydlami panujacej partii z ironicznym wykorzystaniem w swej nazwie gornolotnych celow…
    I dawniej trudno bylo sie zorientowac wsrod tlumow ponurakow kto sie wreszcie usmiechnie czy zazartuje,a wydaje mi sie,ze dzis nikt sie nie odwazy…
    Atmosfera ciezka i nieprzyjazna wlasnym obywatelom,a co dopiero przyjezdnym.
    Lubilam jezdzic do Polski,wcale nie jestem pewna czy do niej powroce.

  2. Polacy są kim są. Pelni homofobii, strachu od innego czy to seksualnego, koloru, rasy czy religii. Nas, potomków zagładzonego żydostwa przecież wykopali w 1968 roku. Ciesze się ze nie mam z tym narodem nic wspólnego. Tu i tam mam tam przyjaciół, ludzie dobrzy i sprawiedliwi, ale jaka mała, malutka część!

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.