Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 31.8 – 1.9


31 sierpnia 2020 r.


izraelski samolot El Al o numerze LY971, wyleci w hisyoryczny lot z Tel Awiwu do Abu Zabi, aby we wtorek odbyć podróż powrotną. Samolot przewożący izraelską i amerykańską delegację do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, przeleci nad Arabią Saudyjską. Będzie to pierwsze oficjalnie potwierdzone wejście izraelskiego samolotu w saudyjską przestrzeń powietrzną. Lot potrwa 3 godziny i 20 minut. Samolot jest wyposażony w system ochrony przed zagrożeniami takimi jak pociski ziemia-powietrze.


Oplaty płacone przez firmy wydobywające surowce naturalne, takie jak gaz i minerały, wyniosły w pierwszej połowie 2020 roku około 480 milionów NIS (142,5 miliona USD), co stanowi wzrost o 12,7 procent w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Prawie całość pochodziła ze złóż gazu ziemnego Tamar i Leviathan, obsługiwanych przez firmę Noble Energy z Teksasu, roczny raport (w języku hebrajskim) opublikowany w poniedziałek przez Administrację Zasobów Naturalnych Ministerstwa Energetyki.


W poniedziałek urzędnicy palestyńscy potępili pierwszy bezpośredni lot izraelski do Abu Zabi, który sprowadził amerykańskich i izraelskich urzędników do Zjednoczonych Emiratów Arabskich na rozmowy w następstwie porozumienia normalizacyjnego.


Premier Benjamin Netanjahu powiedział w poniedziałek, że doradca ds. Bezpieczeństwa narodowego Meir Ben Shabat, który jest częścią izraelskiej delegacji w Abu Zabi w ramach wstępnych rozmów normalizacyjnych między ZEA a Izraelem, zaprosił również delegację z Emiratów do Izraela.


Mustapha Adib mianowany na premiera Libanu w poniedziałek wezwał do utworzenia nowego rządu „w rekordowym czasie”. zobowiązanie się do przyspieszenia śledztwa w sprawie masowej eksplozji w Bejrucie i wdrożenia reform po uzyskaniu poparcia głównych partii w kraju dotkniętym kryzysem.


Ministerstwo Współpracy Regionalnej oszacowało, że wstępne umowy o współpracy między Izraelem a ZEA, po normalizacji stosunków między tymi krajami, przyniosą dochód w wysokości 500 mln dolarów.
Wśród omawianych umów o współpracy są wspólna strefa przemysłowa w pobliżu granicy z Jordanią, wspólne przedsięwzięcia w zakresie zrównoważonej energii i wody, budownictwo i rolnictwo pustynne, a także ekologia i inicjatywy naukowe.

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Izraelu podwoiła się w ciągu miesiąca, poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.
Pod koniec lipca na COVID-19 zapadło 497 Izraelczyków. Do końca sierpnia liczba ta prawie się podwoiła i wynosi 922.


Hamas ogłosił w poniedziałek, że osiągnął porozumienie z Izraelem w sprawie deeskalacji przemocy za granicą.
Rozmowy, w których pośredniczył wysłannik Kataru w Strefie Gazy, Muhammad al-Amadi, „przyniosły porozumienie między nami a Izraelem, aby przywrócić spokój w regionie i zapobiec eskalacji przemocy” – czytamy w oświadczeniu grupy terrorystycznej.


1 września 2020 r.


syryjskie media poinformowały, że w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele położone na południe od Damaszku. Aktywowany został syryjski system obrony przeciwlotniczej, który rzekomo przechwycił część pocisków. W ataku miało zginąć 11 osób, w tym 1 cywil, 3 syryjskich żołnierzy i 7 zagranicznych bojowników proirańskiej milicji. Rannych miało zostać 7 osób. Atak podobno koncentrował się na pozycjach proirańskiej milicji w Al-Hejana na południe od Damaszku, oraz w Dara w południowej Syrii. W ciągu ostatnich dwóch lat Izrael zniszczył jedną trzecią syryjskiej obrony powietrznej.


około 2,4 miliona uczniów rozpoczęło rano rok szkolny. Przedszkola i żłobki będą funkcjonować bez podziału dzieci na oddzielne kapsuły, z pełnym sześciodniowym tygodniem szkolnym i w normalnych godzinach pracy. Uczniowie klas pierwszych i drugich również będą się uczyć razem, bez dzielenia się na mniejsze grupy, chociaż niektóre szkoły mogą skrócić tydzień szkolny dla tych klas do pięciu dni w tygodniu. Trzecie i czwarte klasy zostaną podzielone na mniejsze kapsuły (maksymalnie 18 uczniów) i będą się uczyć co najmniej pięć dni w tygodniu. Jednak uczniowie piątych i szóstych klas będą musieli uczęszczać do szkoły tylko przez co najmniej dziewięć godzin tygodniowo, rozłożonych na co najmniej dwa dni, z podzieleniem klas na kapsuły po nie więcej niż 18 uczniów każda. Pozostałe zajęcia będą odbywać się on-line. Klasy od siódmej do dwunastej będą funkcjonować w taki sam sposób, jak klasy piąta i szósta, z tym, że minimalna liczba godzin nauki w tygodniu będzie wynosić dziesięć zamiast dziewięciu. Uczniowie klas piątych i wyższych będą musieli nosić maski na terenie szkół.Uczniowie z “czerwonych” miast nie wrócili dziś do szkół, które zostaną otwarte najwcześniej w najbliższy czwartek. Ministerstwo edukacji poinformowało, że dziś rano zsmkniętych było 332 szkoły i 710 przedszkoli. 962 uczniów i nauczycieli zostało określonych jako aktywnych nosicieli koronawirusa, a 5 519 uczniów i nauczycieli znajduje się obecnie w izolacji.


premier Benjamin Netanjahu poinformował, że pierwszy protokół ustaleń został podpisany między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Jest to protokół o współpracy w dziedzinie bankowości i finansów. Utworzony zostanie wspólny komitet ds. finansów i inwestycji, który będzie pracować na rzecz promowania współpracy w zakresie usług finansowych. Oba kraje usuną przy tym wszystkie przeszkody w inwestycjach między sobą i będą promować wspólne inwestycje na rynku kapitałowym. “Z zadowoleniem przyjmuję pierwsze porozumienia podpisane w Abu Zabi. Porozumienia te pomogą nam promować wzajemne inwestycje i szeroką współpracę. Wkrótce ogłosimy kolejne umowy w dziedzinie lotnictwa, turystyki, handlu i nie tylko.”


Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie zgodziły się we wtorek na powołanie wspólnego komitetu do współpracy w zakresie usług finansowych, którego celem jest promowanie inwestycji między dwoma krajami, kiedy delegacja izraelska opuściła państwo Zatoki Perskiej po historycznej wizycie.

Zjednoczone Emiraty Arabskie zdradziły świat islamu i Palestyńczyków, osiągając porozumienie w sprawie normalizacji stosunków z Izraelem – powiedział we wtorek najwyższy przywódca Iranu.

Co najmniej 11 osób, głównie pro-irańskich agentów, zginęło w rzekomym izraelskim nalocie na Syrię, poinformowała we wtorek grupa monitorująca wojnę.
Ataki w poniedziałek późno wymierzone były w pozycje armii syryjskiej na południowy zachód od Damaszku i inne miejsca należące do grup pro-irańskich, w tym Hezbollah, w południowej prowincji Daraa.

Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie mają nadzieję na ustanowienie bezpośrednich lotów między tymi krajami w ciągu kilku tygodni, mówi dyrektor generalny MSZ Alon Ushpiz, dodając, że obie strony chcą również „szybko” otworzyć wzajemne ambasady.

Ciężarówki z paliwem zaczęły wjeżdżać do Strefy Gazy przez przejście Kerem Shalom we wtorek rano po zawieszeniu broni między Izraelem a grupą terrorystyczną Hamasu poprzedniego wieczoru.

 

JTA – piosenkarz i raper Doja Cat jest najlepszym nowym artystą 2020 roku, według MTV.Piosenkarka, której pełne imię i nazwisko to Amala Ratna Zandile Dlamini, zdobyła nagrodę MTV Video Music Award dla najlepszego nowego artysty Push podczas niedzielnej ceremonii, która była nagrywana w różnych miejscach z powodu pandemii koronawirusa.

 

Efraim i inni

Kategorie: Polityka, Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.