Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 8.9 – 9.9


8 wrzesnia 2020 r.


prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla w 2021 r., za zasługi w osiągnięciu porozumienia pokojowego między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Trump został nominowany do nagrody przez posła Norwegii Christiana Tybring-Gjedde, który powiedział: “Myślę, że zrobił on więcej, by stworzyć pokój między narodami niż większość innych nominowanych do Pokojowej Nagrody. Nie jestem wielkim zwolennikiem Trumpa, ale Komisja powinna przyjrzeć się faktom i osądzić go na podstawie faktów, a nie tego, jak się czasami zachowuje. Osoby, które otrzymały Pokojową Nagrodę w ostatnich latach, zrobiły znacznie mniej niż Donald Trump. Na przykład Barack Obama nic nie zrobił. Zgodnie z oczekiwaniami, inne kraje Bliskiego Wschodu pójdą w ślady Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a to porozumienie może zmienić zasady gry i zmienić Bliski Wschód w region współpracy i dobrobytu. Proszę zwrócić uwagę na kluczową rolę Trumpa w ułatwianiu kontaktów między stronami konfliktu i kreowaniu nowej dynamiki wydarzeń w innych przedłużających się konfliktach, takich jak spór o granice w Kaszmirze między Indiami a Pakistanem, oraz konflikt między Koreą Północną i Południową, a także zajmowanie się zdolności nuklearnymi Korei Północnej. Rzeczywiście, Trump przełamał 39-letnią passę amerykańskich prezydentów, którzy albo rozpoczynali kolejną wojnę, albo wciągnęli Stany Zjednoczone w międzynarodowy konflikt zbrojny. Ostatnim prezydentem, który tego uniknął, był laureat Pokojowej Nagrody Jimmy Carter.”


przedstawiono ostateczną listę miast objętych planem wprowadzenia godziny policyjnej w celu przeciwdziałania koronawirusowi. Plan wejdzie w życie we wtorek wieczorem i potrwa przez tydzień. Plan wprowadzi godzinę policyjną w 40 miastach każdej nocy, od 19:00 do 5:00. W czasie godziny policyjnej mieszkańcy tych miast i miasteczek będą mieli zakaz chodzenia dalej niż 500 metrów od swoich domów, a większość firm będzie musiała być zamknięta, z wyjątkiem firm oferujących “podstawowe usługi”. Szkoły zostaną zamknięte w 38 miastach – z wyjątkiem edukacji specjalnej, która będzie mogła pozostać otwarta. Większość miast znajdujących się na liście to społeczności z większością arabską. W niektórych przypadkach nakaz ciszy nocnej ma obejmować tylko części miast. Lista przedstawia się następująco: Abu Snan, Umm al Fahm, Eilat (tylko dzielnica Shahamon), Elad, Aszkelon (tylko dzielnice Mitzpe Barnea, Ganei Barnea, Naot Barnea, Givat Tzion, Karmei Tzion), Aszdod (dzielnice Gimmel, Zayin i Het), Buq’ata, Bnei Brak, Beitar Illit, Beit Shemesh (dzielnice Ramat Beit Shemesh Aleph, Ramat Beit Shemesh Gimmel i Menucha V’Nahala), Bu’eine Nujeidat, Baqa al- Gharbiyye, Julis, Jaljulia, Jat, Dalilat al-Carmel, Zemer (dzielnica Ibtan), Taybe, Tira, Yafa an-Naseriyye (Jafia), Jerozolima (tylko dzielnice Kafr Aqab, Beit Hanina, Ramot, Ramat Shlomo, A-Tur, Isawiya, Anata, Shuafat, Sanhedria), Kisra-Sumei (tylko Kisra), Kafr Bara, Kafr Manda, Kafr Qassem (z wyłączeniem stref przemysłowych Lev Haaretz i Nof Haaretz), Kafr Kara, Lakiya, Maale I’ron, Nazareth, Netivot, Ein Mahil, Emmanuel, Isfiya, Ar’ara, Fureidis, Qalansawe, Reineh, Rekhasim, Sderot (ty


Iran rozpoczął budowę hali w „sercu gór” w pobliżu ośrodka jądrowego w Natanz, w celu produkcji zaawansowanych wirówek, powiedział we wtorek irański szef ds. Jądrowych, mając na celu wymianę hali produkcyjnej w obiekcie, który w lipcu wybuchł pożar.Iran powiedział wówczas, że pożar był wynikiem sabotażu i spowodował znaczne szkody, które mogły spowolnić rozwój zaawansowanych wirówek do wzbogacania uranu.


Po wielu opóźnieniach ministrowie zatwierdzili we wtorek listę 40 miast, społeczności i dzielnic, które zostaną objęte godziną policyjną z powodu wysokiego wskaźnika zarażenia koronawirusem.
Godzina policyjna będzie obowiązywać między 19:00 a 5:00 przez okres jednego tygodnia.


Francja złożyła oficjalny protest przeciwko planowanej przez Izrael deportacji francusko-palestyńskiego terrorysty Salaha Hamuriego, który został skazany między innymi za spiskowanie w celu zamachu na byłego naczelnego rabina Sefardii, Ovadii Yosefa.
Wcześniej w tym tygodniu Paryż zażądał od Izraela odroczenia nakazu deportacji, aby Hamuri, który posiada francuskie obywatelstwo, mógł połączyć się ze swoją jerozolimską rodziną, wynika z raportu Jerusalem Post.


Wysoki rangą urzędnik z Czadu powiedział we wtorek Izraelowi, że kraj jest skłonny otworzyć oficjalną misję dyplomatyczną w Jerozolimie. Przewodniczący gabinetu Czadu, Abdelkarim Déby, który jest jednocześnie synem prezydenta, odwiedził Izrael w ramach serii spotkań, w tym z ministrem wywiadu Eli Cohenem.


W największej operacji na Zachodnim Brzegu od 2014 roku wzięło udział ponad 1000 żołnierzy Personel Sił Obronnych Izraela (IDF) i Shin Bet (izraelska agencja bezpieczeństwa) przeprowadzili w poniedziałek serię aresztowań agentów Hamasu na Zachodnim Brzegu . Rzecznik IDF potwierdził, że 21 filii Hamasu zostało zatrzymanych i przewiezionych do Shin Bet w celu przesłuchania. Według Israel National News  (INN) była to największa operacja aresztowania IDF od czasu rozpoczęcia operacji Brother’s Keeper latem 2014 roku po porwaniu i zamordowaniu trzech izraelskich nastolatków przez terrorystów z Hamasu. Większość aresztowań została przeprowadzona w rejonie Hebronu i Betlejem, jak podał hebrajski nadawca Channel 13 . Dowódca Dowództwa Centralnego IDF, generał dywizji Tamir Yadai oraz dowódca obwodu Judei i Samarii, generał brygady Yaniv Elalouf, poprowadził operację z ponad 1000 żołnierzy. Celem operacji było przerwanie zaplanowanych na święta ataków terrorystycznych Hamasu , poinformował INN . W operacji uczestniczyły specjalne siły IDF, takie jak Duvdevan, Egoz, Shin Bet i inne jednostki.


9 września 2020 r.


 

parlamentarna komisja koronawirusa wezwała premiera i ministra zdrowia do ponownej oceny liczby zgonów spowodowanych koronawirusem, gdyż wśród zgonów zakwalifikowanych jako związane z koronawirusem może znajdować się szereg zgonów, które niekoniecznie były spowodowane przez koronawirusa. Komisja ustaliła, że w przypadku każdej śmierci zgłoszonej w Izraelu, w której zmarły był nosicielem koronawirusa, COVID-19 był wymieniany jako główna przyczyna śmierci. Było tak niezależnie od tego, czy zmarły zmarł z powodu innych poważnych chorób – od chorób serca, przez raka, po chorobę Alzheimera – gdyż był nosicielem koronawirusa. Eksperci twierdzą, że co najmniej 30% zgonów wymienionych jako spowodowane przez koronawirusa, w rzeczywistości było spowodowanych przez inną główną przyczynę. Joel Razvozov powiedział: “Przez ostatnie pięć miesięcy czuliśmy w komisji, że coś jest nie tak. Czuliśmy, jakby ktoś nie pokazywał nam wszystkich statystyk i całej prawdy. Dziś rozumiemy, że cała metoda liczenia ofiar koronawirusa jest zasadniczo wadliwa. To skandaliczne zachowanie ministerstwa zdrowia, które bezpośrednio wpływa na decyzje rządu, prowadząc nas raz po raz do blokad i niszczenia izraelskiej gospodarki. Nawet pozycja Izraela w społeczności międzynarodowej jako czerwonego państwa, ma bezpośredni wpływ na loty, turystykę i handel z Izraelem. Wzywamy prezesa rady ministrów i ministerstwo zdrowia do poważnego zajęcia się tą prośbą i do ponownego przeliczenia oraz ponownej oceny ogólnej sytuacji, w tym liczby zgonów spowodowanych koronawirusem. Obecna polityka jest bardzo destrukcyjna i prowadzi do niepotrzebnej paniki oraz szkodzi krajowi w wielu obszarach.”Szef oddziału ratunkowego w szpitalu Laniado w Netanji dr Amir Szahar powiedział: “Biorąc pod uwagę, że ministerstwo zdrowia poinstruowało, że diagnoza obecności koronawirusa u zmarłego musi być zapisana w każdym akcie zgonu, musimy zapytać, czy ta diagnoza faktycznie odnosi się do przyczyny śmierci czy powikłań związanych z koronawirusem. Ta informacja jest podstawowa dla zrozumienia śmiertelności tej choroby i oceny jej niebezpieczeństwa. Weźmy na przykład oficjalne dane ministerstwa zdrowia z wczoraj: 1031 zgonów i 135 288 zdiagnozowanych przypadków, co stanowi śmiertelność na poziomie 0,74%. To prawie tyle samo co grypa. A jeśli uwzględnimy liczbę zakażonych osób, u których nigdy nie zdiagnozowano koronawirusa, to wskaźnik śmiertelności jest znacznie niższy niż w przypadku grypy. To jest histeria. Obecne zasady nie są oparte na faktach. Czy nakładanie kolejnej blokady może jeszcze bardziej obniżyć wskaźnik śmiertelności?”


specjalista ds. Zdrowia współpracujący z koronawirusem Ronni Gamzu ostrzegł w środę, że Izrael musi obniżyć wskaźnik zakażeń wirusem, zanim nadejdzie zima i zaczną pojawiać się sezonowe ataki grypy.„Zima niesie ze sobą sezon grypowy i to również będzie wymagało łóżek na OIT, więc musimy wcześniej zmniejszyć zachorowalność lub zagrozić zdrowiu publicznemu” – powiedział prof. Ran Balicer, członek zespołu ds. Odpowiedzi na koronawirusa.


Prezydent USA Donald Trump zorganizuje 15 września ceremonię podpisania przełomowego porozumienia na Bliskim Wschodzie normalizującego stosunki między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, powiedział we wtorek wysoki rangą urzędnik Białego Domu.W ramach umowy ogłoszonej w Białym Domu 13 sierpnia po 18 miesiącach rozmów, państwo Zatoki Perskiej zgodziło się na normalne stosunki z Izraelem, podczas gdy Izrael zgodził się kontynuować plany zawieszenia aneksji Zachodniego Brzegu. .


Serbia nie wywiąże się ze swojej obietnicy przeniesienia ambasady do Jerozolimy, jeśli Izrael uzna Kosowo, źródło bliskie rządowi w Belgradzie, ostrzegło w środę, dodając, że formalne uznanie przez Izrael deklaracji niepodległości Prisztiny w 2008 roku „zniszczy” stosunki państwa żydowskiego z Serbią. „To może skończyć się prawdziwym bałaganem, chyba że dojdzie do kompromisu co do tego, jakiego rodzaju stosunki Izrael będzie miał z Kosowem”


Liga Arabska odrzuciła w środę palestyńską propozycję potępiającą porozumienie normalizacyjne między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, podało w środę palestyńskie źródło dyplomatyczne według agencji prasowych z Bliskiego Wschodu.
Według źródła, zarówno Palestyńczycy, jak i kraje arabskie zgodziły się wykluczyć wyraźne potępienie umowy ZEA-Izrael, powiedział.


Gefilte w Zatoce? Abu Zabi nakazuje wszystkim swoim hotelom oferować koszerne jedzenie
Przewidując napływ żydowskich turystów, miasto poleca swoim licznym hotelom oferowanie koszernych dań we wszystkich menu i barach, „wyznaczenie miejsca we wszystkich kuchniach do koszernego przygotowywania potraw”

wysłannik USA powiedział we wtorek, że ma nadzieję podpisać w nadchodzących tygodniach porozumienie ramowe umożliwiające Libanowi i Izraelowi rozpoczęcie dyskusji na temat spornej granicy morskiej. Liban w 2018 roku podpisał pierwszy kontrakt na odwierty ropy i gazu na swoich wodach, w tym blok, z którym toczył kilka wojen, będący przedmiotem sporu z południowym sąsiadem


Efraim i inni

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.