Uncategorized

Ciekawe artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer


Rosz ha-Szana – czas prosić o przebaczenie

каббалист Михаэль Лайтман

Rosz ha-Szana to czas, aby poprosić Stwórcę o przebaczenie za swoje przewinienia. Czyli czuję, że nie mam odczucia ważności i wielkości Stwórcy i za to proszę o przebaczenie. Przecież, gdybym czuł, że Stwórca jest wielki i ważny, to oczywiście zachowywałbym się inaczej. Okazuje się, że brakuje mi tylko odczucia Stwórcy.

Wiecej TUTAJNiewolnictwo: czy jest monopol na cierpienie?

Czy zachodnie kraje, a szczególnie Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, zawdzięczają swoje bogactwo czarnym niewolnikom z Afryki? To i pokrewne pytania krążą od lat, a ostatnio nabrały nowego życia dzięki marszom protestacyjnym w USA i w Europie.

Wiecej TUTAJ


78 lat temu, 21 września 1942 r., Niemcy zakończyli wielką akcję likwidacyjną w warszawskim getcie.

W czasie jej trwania ok. 254 tys. Żydów wywieziono do obozu zagłady w Treblince, ponad 11 tys. do obozów pracy, a ponad 10 tys. zmarło lub zostało zastrzelonych w getcie – przypomina Muzeum Getta Warszawskiego.

Wiecej TUTAJ


Prawica prześladuje osoby LGBT jak Żydów przed wojną? Oburzenie po słowach polityków lewicy. Niesłuszne

Robert Biedroń i Krzysztof Gawkowski, politycy Lewicy, porównali kampanię władzy wymierzoną w osoby LGBT+ do prześladowań Żydów. Prawica oburzona, a OKO.press porównuje – i wyjaśnia, kto ma rację

Wiecej Tutaj


„W grę wchodzi cała planeta” – były szef Mosadu ostrzega przed islamskimi terrorystami 

Jest prawie niemożliwe, by osoba z zachodniego kręgu kulturowego zrozumiała frustrację i nienawiść radykalnych muzułmanów wobec każdego, kto nie jest muzułmaninem. Były szef Mosadu opowiada, jak powstał współczesny terroryzm i dlaczego nikt nie powinien czuć się bezpiecznie…

Wiecej TUTAJ


Czy Turcja i Grecja staną do walki o małą wyspę?

Niedługo może dojść do kryzysu na Morzu Śródziemnym: punktem zapalnym byłaby niewielka i odległa grecka wyspa Kastelorizo (lub Megisti, Meis w języku tureckim). Jak wiele innych greckich wysp, leży ona znacznie bliżej tureckiego niż greckiego lądu stałego (1 mila naprzeciw 357 mil). W przeciwieństwie do innych małych greckich wysp, jej położenie pomiędzy Rodos a Cyprem nadaje jej ogromne wojskowe i gospodarcze znaczenie.

Wiecej TUTAJ


Na początku października Dni Pamięci Żydów Galicyjskich w Tarnowie

Żydowskie Święto Szałasów, będące częścią obchodów 25. Dni Pamięci Żydów Galicyjskich Galicjaner Sztetl, odbędzie się w dniach 2–11 października na placu pod Bimą, jedynym zachowanym fragmentem najstarszej synagogi w Tarnowie.

Wiecej TUTAJ


122 lata temu, 26.09.1798 urodził się George Gershwin

Leonard Bernstein conducts the New York Philharmonic and plays piano in a performance of George Gershwin’s Rhapsody in Blue at the Royal Albert Hall in 1976.
 

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Dwóch wielkich Żydów – Gershwin, wspaniały kompozytor (ur. 26.09.1898) i pianista, oraz Bernstein, nie mniej wspaniały kompozytor,. dyrygent i pianista.
    Bardzo wzmacniają Oni we mnie uznanie i miłość do narodu żydowskiego.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.