Uncategorized

ŻYDZI, SYJONIZM, ANTYSYJONIZM

Jaroslaw Tomasiewicz
Kierunki polityczne w społeczności żydowskiej


Antysyjonizm


Gdy w 1968 r. narodowo-komunistyczna frakcja Moczara rozpętała „kampanię antysyjonistyczną” przeciw konkurencyjnej frakcji rewizjonistycznej Zambrowskiego, pisownia słowa „syjonizm” nie była jeszcze ustalona. W związku z tym w Polsce opowiadano następujący dowcip: „Syn pyta ojca: – Jak właściwie powinno się pisać: syjonista czy sjonista? – Ojciec odpowiada: – Nie wiem, ale przed wojną pisało się to przez Ż z kropką”. Dowcip ten ukazuje, że pojęcie antysyjonizmu nieraz (zwłaszcza w kręgach skrajnej prawicy) traktowane jest jako zastępcza etykieta dla antysemityzmu. Syjonizm utożsamiany jest z żydowskością, każdy Żyd uważany jest za syjonistę, słowo „syjonistyczny” używane jest wymiennie ze słowem „żydowski”.


Tymczasem syjonizm to tylko jeden z kierunków politycznych istniejących w społeczności żydowskiej. Co więcej, jeszcze przed II wojną był to w zasadzie nurt mniejszościowy. W Europie Wschodniej wśród Żydów przeważali antysyjonistyczni ortodoksi, w Europie Zachodniej asymilatorzy. Dopiero po Holocauście syjoniści uzyskali przewagę. Tak więc utożsamianie Żydów z syjonizmem jest tak samo prawdziwe jak uważanie każdego Polaka za endeka.


Ortodoksja, asymilacja, nacjonalizm


Historycznie najstarszym kierunkiem byli ortodoksi – swego rodzaju żydowscy konserwatyści. Ortodoksi uważali Żydów za grupę wyznaniową, dlatego na czoło wysuwali postulat zachowania religii mojżeszowej i życia wedle jej zasad. Zapewnić miała to autonomia żydowskich gmin religijnych („kahałów”) w krajach osiedlenia.

Ortodoksi bronili praw ludności żydowskiej lecz nie działali na rzecz odbudowy państwa żydowskiego – Izrael miał zostać wskrzeszony nie przez ludzi a przez Mesjasza. Dopiero w 1912 r. ortodoksi zorganizowali się w partię polityczną Agudas Isroel – Związek Izraela. Działa ona wciąż w Izraelu, choć w 1984 r. oderwali się od niej tzw. Strażnicy Tory (Shas) – partia ortodoksyjnych Żydów bliskowschodnich. Skrajna frakcja ortodoksów zwących się Neturei Karta (Strażnicy Miasta) czynnie zwalcza państwo Izrael jako bezbożne, współpracując nawet z Palestyńczykami.


Reakcją na ortodoksję był ruch asymilatorów.

Calosc w linku ponizej

Zydzi_syjonizm_antysyjonizm

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.