Uncategorized

Dyskryminacja UE wobec Izraela trwa

wyburzenia mieszkań

Spychacz IDF Caterpillar D9 burzy dom terrorysty, zdjęcie za Wikimedia Commons

STRESZCZENIE: Wypaczone doniesienia o wyburzeniach mieszkań na Zachodnim Brzegu to kolejne narzędzie, za pomocą którego UE angażuje się w rażącą dyskryminację Izraela. Ale czy to pomaga Palestyńczykom? Łatwo dostępne informacje o takich wyburzeniach sugerują, że stronniczość UE bardziej im szkodzi niż przynosi im korzyści.

Wpisanie frazy „wyburzenia mieszkań” na oficjalnej stronie UE daje szokujący wynik: 18 z pierwszych dokumentów, które się ukazały, dotyczy izraelskich wyburzeń domów palestyńskich na Zachodnim Brzegu. Innymi słowy, 80% raportów UE na temat tego ogólnoświatowego zjawiska dotyczy populacji i obszaru mniejszego niż jedna dziesiąta 1% światowej populacji lub lądu.

Aby w pełni zrozumieć, jak wypaczony jest ten wynik, należy uznać, że wyburzenia mieszkań i eksmisje są zjawiskiem globalnym, które czasami odbywa się zgodnie z celową polityką dyskryminacji mniejszości. Raport samej UE, choć z 2005 r., Potwierdził powszechną dyskryminację ludności Cyganów, Romów i Sinti poprzez wyburzenia mieszkań i eksmisje w obrębie Unii w tak różnych krajach jak Włochy, Irlandia, Grecja i Portugalia. Kraje te nie podają danych liczbowych dotyczących względnego wykorzystania tego narzędzia między grupami mniejszościowymi i większościowymi.

Na całym świecie dochodzi do karnych lub dyskryminacyjnych wyburzeń mieszkań. Indie oskarżają Pakistan o praktyki na obszarach hinduskich w pakistańskim Pendżabie, a Pakistan twierdzi, że Indie robią to samo wobec muzułmańskich obywateli Indii. Egipt był krytykowany za eksmisję tysięcy Beduinów, aby utorować drogę dla projektów mieszkaniowych dla Egipcjan poza Synajem na półwyspie. Rząd kurdyjski eksmitował sunnitów z obszarów kurdyjskich, a lokalne gazety w USA często donoszą o eksmisjach i wyburzaniu domów mniejszości, zwłaszcza Czarnych i rdzennych Amerykanów, w imię odnowy miejskiej. Lista krajów, które wyburzają mieszkania, jest prawie tak długa, jak lista państw członkowskich ONZ.

Różnica polega na tym, że trzeba zagłębić się w archiwa UE, aby znaleźć jakiekolwiek wzmianki o dyskryminującym rozbiórce mieszkań i eksmisjach gdziekolwiek poza Izraelem. W centrum uwagi UE skupia się prawie wyłącznie państwo żydowskie.

Chociaż UE zawsze twierdzi, że jest bezstronna, proste wyszukiwanie w Google pokazuje, że jest to fałsz. W wyniku wyszukiwania powstają długie listy linków do artykułów na temat wyburzeń mieszkań na Zachodnim Brzegu lub wśród Beduinów z Negev – artykułów tworzonych przez grupy praw człowieka wspierane bezpośrednio przez UE, państwa członkowskie lub jedno i drugie. W ten sposób Google (i inne nowe media) stają się narzędziami, za pomocą których UE potępia Izrael w rażąco stronniczy i niesprawiedliwy sposób.

Zarówno UE, jak i organizacje, które finansują w walce z Izraelem, niechętnie informują, że w państwach członkowskich UE jest średnio trzy razy więcej eksmisji mieszkań niż liczba osób, które stały się bezdomne w wyniku wyburzeń izraelskich domów na Zachodnim Brzegu. W 2017 r. Doszło do ponad jednej eksmisji na 1000 Europejczyków (łącznie 705 000 eksmisji). Na Zachodnim Brzegu na 3000 Palestyńczyków przypadała jedna eksmisja.

Ale to nie tylko kwestia liczb. Oskarżenia skierowane przeciwko Izraelowi są alarmujące. „Wyburzenia mieszkań i środków do życia oraz przymusowe eksmisje powodują poważne ubóstwo” – czytamy w jednym z raportów finansowanych ze środków UE, pomijając fakt, że 1405 wyburzeń, które miały miejsce od 2006 r., Stanowi zaledwie jedną czwartą 1% całkowitej liczby 515,300 mieszkań na Zachodnim Brzegu. Wyburzenia nie wyjaśniają powszechnego ubóstwa w jakiejkolwiek części obszaru.

W każdym razie nowe (i przeważnie nielegalne) palestyńskie budownictwo mieszkaniowe karły przy wyburzaniu domów. Według danych ekstrapolowanych z Centralnego Biura Statystycznego Palestyny ​​i dostarczonych przez B’Tselem, izraelską organizację praw człowieka, finansowaną przez izraelską organizację praw człowieka, rocznie budowanych jest 8690 jednostek mieszkalnych. przez UE i oddany „zakończeniu okupacji”.

Jak na ironię, nacisk UE na Izrael, aby nie wyburzał domów, co prawdopodobnie wyjaśnia względną rzadkość wyburzeń mieszkań na Zachodnim Brzegu, raczej szkodzi niż promuje dobrobyt mieszkańców Palestyny.

Wymownym przykładem jest Ras Shahadah i nielegalna budowa setek kamienic w północnej Jerozolimie. Projekt ten został sfinansowany w celu stworzenia ciągłości mieszkaniowej między południową i północną częścią Zachodniego Brzegu i udaremnienia izraelskich planów budowy dzielnicy E-1, która stworzyłaby ciągłość mieszkaniową między Maaleh Adumim i Jerozolimą.

Raporty palestyńskie wskazują, że dochodzi do katastrofy ekologicznej w miarę podejmowania prób obniżenia kosztów infrastruktury w Ras Shahada. Zajmują się poważnymi problemami związanymi z brakiem arterii komunikacyjnych i terenów zielonych, a także bliskością budynków, co jest szczególnie niepokojącym aspektem, ponieważ trzęsienie ziemi o dowolnej sile może zniszczyć ten obszar.

Dla UE nie ma znaczenia ani bezstronność, ani dobro obywateli Palestyny. Liczy się podjęcie wszelkich środków, które najprawdopodobniej doprowadzą do powstania państwa palestyńskiego, które będzie nieustannie podzielone między jednopartyjne lenno na Zachodnim Brzegu i inne jednopartyjne państwo w Gazie rządzone przez fundamentalistów.

UE najwyraźniej uważa, że ​​tego świat naprawdę potrzebuje: kolejnego upadłego państwa, takiego jak Liban. Jeśli wymaga to rażąco stronniczego zgłaszania wyburzeń mieszkań (między innymi) w ramach demonizowania Izraela, niech tak będzie.

To jest zredagowana wersja artykułu opublikowanego w Jerusalem Post  12 września 2020 roku.

Prof. Hillel Frisch jest profesorem nauk politycznych i studiów bliskowschodnich na Uniwersytecie Bar-Ilan oraz starszym pracownikiem naukowym w Centrum Studiów Strategicznych Begin-Sadat.


Artykul zostal przetlumaczony przy pomocy googla

Pierwodruk TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.