Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 6.10 – 7.10

Roger Penrose i Reinhard Genzel i Andrea Ghez otrzymali tegoroczna nagrode Nobla  za ich przełomowe prace w zrozumieniu tajemnic kosmicznych czarnych dziur. Roger Penrose z Wielkiej Brytanii, Andrea Ghez z Niemiec, obaj są pochodzenia żydowskiego,


6 października 2020 r.


 
 

Specjalna Komisja Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie zadecydowała o przyznaniu najwyższego odznaczenia państwa Izrael „Sprawiedliwy wśród narodów świata” rodzinie Buchałów ze wsi Wysoka pod Krakowem za uratowanie od śmierci Romana Polańskiego podczas niemieckiej okupacji.  


Palestyńczycy obrzucili kamieniami i bombami zapalającymi żydowskie samochody przy osiedlu Einav w zachodniej części Samarii. Przybyli na miejsce izraelscy żołnierze otworzyli ogień do napastników. Postrzelony został 1 Arab, a dwóch innych napastników zbiegło.


Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan opisał Cypr, Izrael i Syrię jako „państwa przestępcze”, zauważając, że „ci, którzy wypowiadali się przeciwko nam, teraz siedzą, aby z nami porozmawiać”. W oświadczeniu po posiedzeniu gabinetu tureckiego powiedział, że Turcja jest atakowana gospodarczo.


 palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie w pobliżu przygranicznego kibucu Kerem Shalom. Kilkanaście minut później izraelskie samoloty zbombardowały pozycje Hamasu w południowej części Strefy Gazy.


Bnei Menashe, czyli synowie Manassesa, twierdzą, że pochodzą od jednego z dziesięciu zaginionych plemion Izraela, zesłanych na wygnanie przez Imperium Asyryjskie ponad 27 wieków temu Podobnie jak Żydzi na całym świecie, społeczność Bnei Menashe z północno-wschodnich Indii zebrała się w tym tygodniu, aby obchodzić Sukkot, Święto Namiotów. W swoich świątecznych modlitwach Bnei Menashe złożyli specjalną prośbę, aby spełnić swoje odwieczne marzenie, by zrobić Aliję w Izraelu.


Para badaczy, jeden izraelski i jeden rosyjski, z firmy zajmującej się bezpieczeństwem cybernetycznym Kaspersky, ujawnili nowy i wyrafinowany rodzaj złośliwego oprogramowania, które wykorzystuje oprogramowanie układowe UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) komputera i nie może zostać usunięte przy użyciu tradycyjnych rozwiązań.Interfejs jest instalowany na płycie głównej każdego komputera i jest używany podczas początkowego uruchamiania i uruchamiania, zapewniając mu dostęp do systemu operacyjnego i wszystkich towarzyszących mu poufnych danych.


Nastąpił gwałtowny wzrost liczby nowych przypadków wirusów w poniedziałek, poinformowało Ministerstwo Zdrowia następnego ranka, po dwóch dniach, w których codziennie zgłaszane infekcje utrzymywały się znacznie poniżej 5000.


Były szef wywiadu i ambasador Arabii Saudyjskiej w Stanach Zjednoczonych, książę Bandar bin Sultan bin Abdulaziz, w poniedziałek potępił kierownictwo Autonomii Palestyńskiej za krytykowanie decyzji niektórych państw Zatoki Perskiej o normalizacji stosunków z Izraelem „Jest coś, co historycznie łączy kolejnych przywódców palestyńskich: zawsze stawiają na przegraną stronę, a to ma swoją cenę” – dodał.


Ministerstwo Obrony opublikowało we wtorek kolorowe materiały filmowe – niektóre z nich nigdy wcześniej nie publikowane – z wojny Jom Kippur w 1973 r.

https://www.timesofisrael.com/47-years-on-defense-ministry-releases-color-footage-of-yom-kippur-war/?jwsource=em


Minister spraw zagranicznych Gabi Ashkenazi spotka się we wtorek w Berlinie z ministrem spraw zagranicznych ZEA Abdullahem bin Zayedem Al Nahyanem na zaproszenie niemieckiego ministra spraw zagranicznych Heiko Maasa. Trzej ministrowie odwiedzą Muzeum Holokaustu i Miejsce Pamięci Holokaustu. W rozmowach między stronami oczekuje się, że ministrowie z Izraela i ZEA zajmą się głównie promocją rozwiązań lotniczych i wizowych oraz utworzeniem wspólnych ambasad. Podczas swojej wizyty Ashkenazi spotka się również z innymi wysokimi rangą członkami niemieckiego rządu.


Corona virus jest również przenoszony drogą powietrzną i może pozostawać w powietrzu przez kilka godzin, ostrzega amerykański urząd kontroli zakażeń CDC. „To podkreśla znaczenie ochrony jamy ustnej, nawet w kraju takim jak Szwecja” – mówi epidemiolog Antoine Flauhault


Izraelski zespół zdobył uznanie w całym świecie arabskim za niedawne wykonanie hitu z Emiratów, upamiętniającego porozumienie pokojowe zawarte między dwoma krajami.Dyrektor muzyczny Firqat Alnoor, Ariel Cohen, napisal instrumentalną aranżację piosenki Aheibak z Emiratów, muzyka Hussaina al-Jassmi, na cześć nowo podpisanego dwustronnego porozumienia między Izraelem a ZEA.


Prokurator generalny Avichai Mandelblit zadecyduje, czy wszcząć postępowanie karne przeciwko minister ochrony środowiska Gili Gamliel, która rzekomo zlekceważyła przepisy dotyczące koronawirusa i zataiła informacje władzom zdrowia, po tym, jak policja przekazała swoje ustalenia Ministerstwu Sprawiedliwości we wtorek Gamliel podobno udała się do Tyberiady w Jom Kippur, około 150 kilometrów (95 mil) od jej domu w Tel Awiwie, mimo że Izraelczykom zabroniono podróżowania dalej niż jeden kilometr (0,6 mil) od domu.


Premier Armenii Nikol Paszynian powiedział, że działania Turcji i Azerbejdżanu są równoznaczne z „zamachem terrorystycznym” na Górny Karabach, który jest częścią kontynuacji ludobójstwa Ormian.„Mamy do czynienia z międzynarodowym atakiem terrorystycznym na Azerbejdżan i Turcję” – powiedział Paszynian Sky News. „Dla mnie nie ma wątpliwości, że jest to polityka kontynuacji ludobójstwa Ormian i polityka przywrócenia imperium tureckiego”.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 277 026. W stanie ciężkim jest 872 osób (220 pod respiratorami). Zmarło 1 797 osób. Obecnie aktywnych jest 63 832 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto w 4 717 nowych infekcji. Przeprowadzono 36 665 testów.


7 października 2020 r.Prezydent Francji Emmanuel Macron zaproponował pośrednictwo w zawarciu umowy o zawieszeniu broni między Izraelem a Hezbollahem, wynika z wtorkowego raportu w kuwejckim gazecie Al-Jarida
Posunięcie to nastąpiło po francuskich dochodzeniach w sprawie stanowiska szyickiej organizacji terrorystycznej w tej sprawie. Hezbollah jest także libańską partią polityczną, posiadającą miejsca w parlamencie.


Unia Europejska poinformowała władze Autonomii Palestyńskiej, że jeśli Palestyńczycy będą nadal odmawiać przyjmowania dochodów z podatków pobieranych przez Izrael, wówczas Unia zaprzestanie udzielania jakiejkolwiek dodatkowej pomocy finansowej dla Autonomii. W ostatnich tygodniach Autonomia Palestyńska zwróciła się do Unii Europejskiej o pilną pomoc finansową na wypłatę zaległych pensji palestyńskich urzędników. Francja, Niemcy, Wielka Brytania i Norwegia dały jednak jasno do zrozumienia, że Palestyńczycy powinni zaakceptować dochody w wysokości 750 mln dolarów, którymi obecnie dysponuje izraelskie ministerstwo finansów. Jest to bezprecedensowe ultimatum ze strony Unii Europejskiej, które pokazuje wzrost ​​frustracji z powodu nieprzejednanej postawy palestyńskich przywódców.


Firma Elbit Systems Ltd. podpisała kontrakt o wartości 50 milionów dolarów na produkcję części zamiennych do systemu Head-Up Display systemu wizji noktowizyjnej armii amerykańskiej Aviators.ANVIS HUD to system wyświetlania w dzień iw nocy, który łączy się z hełmami pilotów helikopterów wojskowych, umożliwiając pilotom pozostanie w pozycji pionowej i patrzenie z samolotu, a wszystkie stosowne informacje są prezentowane przed oczami pilotów, zamiast patrząc w dół lub do wnętrza kokpitu, aby wyświetlić informacje z różnych czujników.

helm noktowizyjny

 

francuska naukowiec Emmanuelle Charpentier i Amerykanka Jennifer A. Doudna zdobyli Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za opracowanie metody edycji genomu znanej jako CRISPR.

Para ta otrzymała w styczniu izraelską nagrodę Wolf Prize w dziedzinie medycyny za pracę nad stworzeniem narzędzia do edycji genów.

W 2018 roku otrzymali nagrodę Harvey Prize Technion – Israel Institute of Technology.


Izraelska firma ElectReon ogłosiła we wtorek, że zawarła strategiczne porozumienie z dużą europejską firmą infrastrukturalną Eurovia w sprawie promocji i budowy bezprzewodowych elektrycznych systemów drogowych w Niemczech, Francji i Belgii. Gmina Tel Awiw-Jaffa niedawno podpisała kontrakt z ElectReon na pilotaż inteligentnej drogi, która może ładować autobus elektryczny podczas jazdy


Szkocja jutro zmierzy się z Izraelem w barażach Euro 2020, jeśli wygra w Hampden, będzie tylko jeden mecz od ważnego finału. STEVE Clarke będzie bez sześciu piłkarzy, których wybrał do swojej reprezentacji Szkocji na jutrzejszy mecz z Izraelem.


Jak zrobić maskę, która nie tylko chroni użytkowników przed wdychaniem cząsteczek kurzu, które mogą być infekowane wirusem SARS-CoV2, który powoduje COVID-19, ale także eliminuje samego wirusa. Korzystając z rewolucyjnej technologii fal dźwiękowych, zespół stworzył SonoMask . Wykonana z tkaniny wielokrotnego użytku, która zachowuje swoją wydajność po ponad 50 praniach, maska ​​SonoMask została przetestowana i wykazała, że ​​zapobiega koronawirusowi z wydajnością sięgającą 98%. Maski są teraz dostępne w sprzedaży online , więc ta futurystyczna technologia jest łatwo dostępna dla wszystkich konsumentów i pracowników służby zdrowia.


Iran otrzymał nakaz zapłaty 1,45 miliarda dolarów rodzinie Roberta Levinsona, byłego żydowskiego agenta FBI, który zaginął 13 lat temu w Iranie i obecnie uważa się, że nie żyje.Amerykański Sąd Okręgowy w Waszyngtonie nakazał Iranowi zapłacić rodzinie Levinsona 1,35 miliarda dolarów odszkodowania karnego i 107 milionów dolarów odszkodowania za jego porwanie, donosi Associated Press.


W późny wtorek rząd zatwierdził przedłużenie środków nadzwyczajnych nałożonych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa do 13 października. Środki obejmują ograniczenie demonstracji do nie dalej niż jednego kilometra od domu i w grupach nie więcej niż 20 osób w jednym miejscu.


Radca prawny ds. Misji Izraela przy ONZ została we wtorek wiceprzewodniczącą kluczowego komitetu ONZ. Sarah Weiss Maudi będzie reprezentować Grupę Europy Zachodniej i Innych (WEOG) krajów w Komitecie Szóstym – głównym forum rozpatrywania kwestii prawnych na Zgromadzeniu Ogólnym. Będzie pierwszą izraelską kobietą na tym stanowisku.


Efraim i inni

Kategorie: Uncategorized

3 odpowiedzi »

  1. Nie spierajcie się o pochodzenie, właśnie ogłoszono tegoroczną laureatkę nagrody Nobla z literatury – Louise Glück . W wiadomościach o zdarzeniach w strefie kultury w szwedzkiej telewizji skomentowano to mniej więcej tak „ poezja nacechowana krystaliczną czystością słowa ….Jej dziadkowie byli żydowskimi emigrantami z Europy, Louise Glück zawsze mówi, że ich uwielbiała i że mieli oni decydujący wpływ na kształtowanie sie jej jako człowieka ….„ Że też antysemici jescze nie „odkryli” żydowski / syjonistyczny spisek w szeregach decydentów nagrody Nobla ?!

  2. LM poprawilem i mam nadziej ze dzisiejsza Noblistka Louise Glück, jest pochodzenia węgiersko-żydowskiego .-))) Jesli zle nie przeczytalem to juz 4 noblista z zydowskimi korzeniami

  3. Pomylka w tekscie powyzszym,to nie Genzel , a Ghez ma pochodzenie zydowskie-po ojcu, wiec scisle mowiac nie ma.
    Penrose ma, ale sam mowi ze jego babka ukrywala swoje pochodzenie, a on sam “nie identyfikuje sie jako Zyd”

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.