Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 18.10 – 19.10

Izraelska orkiestra wysyła muzyczny list miłosny do krajów arabskich


Na szczycie strzelistego wieżowca w Tel Awiwie orkiestra muzyków żydowskich, muzułmańskich, druzyjskich i chrześcijańskich z całego Izraela wykonała piosenkę z Emiratów „Ahebak” („I Love You”) w hołdzie dla historycznego traktatu pokojowego między Izraelem a ZEA .


Piosenka „Hello you” izraelskiego piosenkarza Elkany Marziano i emirackiego artysty Walida Aljasima ma ponad 1,1 miliona wyświetleń na YouTube.


 

18 października 2020 r.


Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie uzgodniły umowę, która pozwoli na 28 bezpośrednich tygodniowych lotów pasażerskich łączących Tel Awiw z Abu Zabi i Dubajem, zgodnie z oświadczeniem izraelskiego Ministerstwa Transportu.Loty rozpoczną się „w ciągu kilku tygodni” i nastąpiły po znacznym zainteresowaniu handlowym ze strony samolotów pasażerskich po obu stronach trasami, czytamy w komunikacie. Ponadto umowa zezwoli na loty z lotniska Ramon w południowym Izraelu, bez ograniczenia liczby lotów komercyjnych. Ponadto co tydzień będzie dozwolonych 10 lotów towarowych między Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi a Izraelem.


US Treasury Secretary Steve Mnuchin (C) attends a signing ceremony between the head of the Israeli delegation, National Security Advisor Meir Ben Shabbat (L) and Bahraini Foreign Minister Abdullatif bin Rashid Al-Zayani, in the Bahraini capital Manama, on October 18, 2020. – Israel and Bahrain formalised in Manama a US-brokered agreement they signed at the White House on September 15, officially establishing diplomatic relations. (Photo by RONEN ZVULUN / POOL / AFP)

Pierwsza konferencja „Popularnej inicjatywy normalizacji z Izraelem” odbyła się dziś w Chartumie, co jest kolejnym sygnałem, że rząd przejściowy Sudanu może rozważać zacieśnienie stosunków z Izraelem.


od poranka cały kraj wszedł w pierwszy etap łagodzenia przepisów epidemiologicznych wprowadzonych w następstwie pandemii koronawirusa. Otwarte zostaną placówki edukacyjne dla dzieci do szóstego roku życia, jednak niektóre samorządy zapowiedziały, że nie będą jeszcze otwierać przedszkoli. Ponadto Izraelczycy będą mogli podróżować ponad kilometr od domu i odwiedzać domy innych. Restauracje będą mogły świadczyć usługi na wynos, otwarte zostaną plaże i rezerwaty przyrody, a na otwartych przestrzeniach będzie mogło gromadzić się do 20 osób, a na zamkniętych – do 10 osób.


Oczekuje się, że ponad 200 izraelskich startupów weźmie udział w wirtualnej konferencji pod koniec tego miesiąca, aby poprowadzić europejskie firmy do większej cyfryzacji i innowacji. Wirtualna edycja Dni Europy 2020 ma pomóc firmom w Niemczech, Szwajcarii i Austrii w zaspokojeniu popytu na nowe rozwiązania technologiczne, popytu, który wzrósł z powodu presji konkurencyjnej ze strony Chin i USA oraz wybuchu pandemii koronawirusa.


Koronawirus pozostaje aktywny na ludzkiej skórze przez dziewięć godzin, jak stwierdzili japońscy naukowcy, odkrycie wykazało potrzebę częstego mycia rąk w celu zwalczania pandemii COVID-19.


W sobotę w kraju potwierdzono mniej niż 400 nowych przypadków koronawirusa, co jest najniższym wynikiem od miesięcy, ponieważ druga fala izraelskiego COVID-19 zdawała się wygasać po miesiącu ogólnokrajowej blokady.


Według niedzielnej porannej aktualizacji IDF to około 879 żołnierzy i personelu IDF jest zarażonych koronawirusem. Około 4536 żołnierzy znajduje się w kwarantannie.


Reżim irański świętuje zniesienie embarga na broń. Pomimo nacisków ze strony USA i apeli o przedłużenie embarga, Iran uważa, że ​​pokonał Waszyngton i widzi koniec embarga jako dobrą zapowiedź kolejnych rzeczy.Ministerstwo Spraw Zagranicznych Iranu stwierdziło, że ograniczenia Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczące broni przeciwko Teheranowi zostały zakończone. „Od dzisiaj wszystkie ograniczenia dotyczące transferu broni… są ​​automatycznie zniesione”. To jeden z owoców porozumienia nuklearnego z 2015 r.


Amerykański Ruch Syjonistyczny zgromadził setki „wirtualnych delegatów” z całych Stanów Zjednoczonych, aby „uczestniczyli” w pierwszym internetowym Światowym Kongresie Syjonistycznym (WZC) w dniach 20-22 października. Beda uczestniczyc delegaci z ponad 30 innych krajów w „bezprecedensowym globalnym zgromadzeniu internetowym”, które zostało nazwane parlamentem narodu żydowskiego.


19 października 2020 r.


w nocy na lotnisku Ben Guriona wylądował samolot El Al, który przywiózł izraelską i amerykańską delegację z Bahrajnu. Specjalny wysłannik prezydenta USA na Bliski Wschód Avi Berkowitz powiedział, że dążenie prezydenta Trumpa do zbliżenia izraelsko-arabskiego nabiera tempa i ma nadzieję, że nastąpią dalsze porozumienia, nawet jeśli Trump przegra wybory w przyszłym miesiącu. „Pokój jest czymś, co każdy powinien świętować i postrzegać jako pozytywną rzecz dla świata. Mamy szczerą nadzieję, że bez względu na to, kto wygra wybory, Porozumienie Abrahama będzie nadal się rozrastać.”W zeszłym tygodniu sekretarz stanu USA Mike Pompeo spotkał się z saudyjskim ministrem spraw zagranicznych księciem Faisalem bin Farhanem Al-Saudem i zachęcał Arabię ​​Saudyjską do uznania Izraela. Pompeo powiedział, że porozumienie ze Zjednoczonych Emiratami Arabskimi i Bahrajnem „w znacznym stopniu przyczyniło się do realizacji naszych wspólnych celów w zakresie pokoju i bezpieczeństwa w regionie. Mamy nadzieję, że Arabia Saudyjska również rozważy kwestię unormowania swoich stosunków. Chcemy im podziękować za pomoc, jaką otrzymaliśmy od nich w dotychczasowym procesie negocjacyjnym, który przyniósł sukces w postaci Porozumienia


doszło do incydentu powietrznego nad Morzem Śródziemnym z udziałem izraelskiego i rosyjskiego samolotu. Izraelski samolot Airbus A320 linii Israir Airlines leciał z greckiej wyspy Rodos z powrotem do Tel Awiwu. Gdy tylko samolot opuścił cypryjską przestrzeń powietrzną, zbliżył się do niego bez ostrzeżenia rosyjski samolot myśliwski Su-27, który z dużą prędkością przeleciał w odległości około 1,5 km od samolotu pasażerskiego. Izraelski samolot i jego pasażerowie nie byli w niebezpieczeństwie podczas incydentu. Kilka innych samolotów cywilnych także zgłosiło incydent cypryjskim pracownikom ruchu lotniczego. Ostatnio Rosja zwiększyła swoją aktywność powietrzną wokół Cypru, rzekomo w celu ochrony sił rosyjskich działających u wybrzeży Syrii.


przywrócono normalne kursowanie międzymiastowych linii autobusowych, przy czym transport publiczny będzie nadal działał z obłożeniem do 50%. Do czasu otwarcia szkół nie będą uruchamiane linie do placówek edukacyjnych oraz linie akademickie. Pociągi będą kursować tylko od niedzieli do czwartku (bez weekendów), z wyłączeniem kilku stacji, które na tym etapie nie zostaną jeszcze otwarte.


 główny palestyński negocjator Saeb Erekat, hospitalizowany w Izraelu z COVID-19, został w poniedziałek podlaczony do respiratora po pogorszeniu się jego stanu, powiedziała rzeczniczka placówki.


Minister finansów Israel Katz i Komisja Pracy i Opieki zapowiedziały rozszerzenie ustawy o zasiłkach dla osób niepełnosprawnych, która pozwoli rodzinom otrzymywać coroczne dotaki , wynika z rządowego komunikatu prasowego w poniedziałek.Zasiłek dla około 67 tysięcy dzieci z niepełnosprawnością w Izraelu, otrzymując jednorazową roczną dotacja w wysokości 1000 NIS.  


izraelskie Ministerstwo Turystyki mianowało Orit Farkash-Hacohen nowym Ministrem Turystyki. Na tym stanowisku Farkash-Hacohen będzie odpowiedzialna za współpracę z rządem izraelskim w celu zaproponowania planu ożywienia turystyki krajowej i międzynarodowej, gdy kraj będzie mógł ponownie otworzyć się z powodu pandemii COVID-19.


Pierwszy samolot komercyjny ze stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich Abu Zabi do Izraela wylądował w Tel Awiwie w poniedziałek rano, kilka tygodni po podpisaniu Porozumień Abrahama, które ustanowiły formalne stosunki między Izraelem a ZEA. Ogladnij wideo z historycznego zdarzenia


Szef Mossadu Yossi Cohen wyraził w niedzielę nadzieję, że kolejne kraje regionu nawiążą oficjalne kontakty z Izraelem.

Zapytany, czy Arabia Saudyjska wiąże kwestię normalizacji z Izraelem z kwestią izraelskich negocjacji z Palestyńczykami, Cohen odpowiedział: „Nie powinno to być ani przeszkodą, ani, moim zdaniem, warunkiem kontynuowania kontaktów w celu tworzenia dwustronnych więzi między nami a kraje regionu ”.


Nowa technologia przenosi konopie do mózgu przez barierę krew-mózg Nowa technologia może potencjalnie pomóc w opracowaniu metod leczenia różnych chorób, w tym choroby Parkinsona, Alzheimera, epilepsji, przewlekłego bólu i raka mózgu.


Dr Adva Biton, matka Adelle Biton, która została zamordowana w ataku rzucania kamieniami w wieku czterech lat w 2013 roku, wyraziła w niedzielę oburzenie z powodu zgody Izraela na zezwolenie wyższemu urzędnikowi OWP Saebowi Erekatowi na leczenie w izraelskim szpitalu z powodu powikłań związanych na COVID-19.


Gabinet ZEA ratyfikował przełomowy Porozumienie z Abrahamem, cementujące porozumienie o budowaniu pełnych stosunków dyplomatycznych z Izraelem. Gabinet pod przewodnictwem szejka Mohammeda bin Rashida, wiceprezydenta i władcy Dubaju, zatwierdził plany wydania dekretu federalnego zatwierdzającego historyczne porozumienie.


żydowscy wyborcy w USA beda głosować w 75 % na Joe Bidena, wynika z sondażu przeprowadzonego przez American Jewish Committee (AJC) opublikowanego w poniedziałek. Amerykańskich Żydów zapytano o najważniejszą kwestię przy podejmowaniu decyzji który kandydat lepiej poradziłby sobie w kluczowych kwestiach stojących przed Stanami Zjednoczonymi, a także o pytania dotyczące stosunków USA-Izrael.


Piosenka na czasie _Przyslala Rimma Kaul


Efraim i inni

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.