Uncategorized

Marcowe opowieści


to nowy cykl reportaży przygotowany we współpracy z dziennikarką i varsavianistką Hanną Dzielińską (Hanką Warszawianką).


W reportażach nasi bohaterowie opowiedzieli m.in. Czy czują się bardziej Żydami czy Polakami? Gdzie toczyło się życie żydowskie w powojennej Polsce? Jak na nich oraz ich bliskich wpłynęły wydarzenia „Marca’68”? a także jak potoczyły się losy tych którzy wyemigrowali na fali „wydarzeń marcowych” oraz tych którzy pozostali.


ODCINEK 1


W pierwszym odcinku przekonamy się, jak w tuż powojennej rzeczywistości odnajdywali się ocaleni z Holocaustu; dlaczego największe skupiska żydowskie powstały na zachodzie kraju i jakich trzeba było sposobów, by w zgrzebnych latach czterdziestych i pięćdziesiątych cała Polska była elegancka.


W odcinku wystąpili: Róża Król , Luba Zylber- Tarczyńska, Sabina Jasiecka, Mikołaj Rozen, Edward Odoner, Lucyna Rojzen-Siedlecka, Rubin Kielersztajn , Jerzy Kichler, Anatol Kaszen, Marek Huf, Marcin Winterfeld, Ignacy Einhorn, Artur Hofman oraz Anna Grużlewska, Tamara Włodarczyk i Radosław Ptaszyński.


ODCINEK 2


W drugim odcinku zobaczymy, jak wyglądało codzienne życie polskich Żydów w Dzierżoniowie, Wałbrzychu, Kłodzku, Częstochowie, Szczecinie i dziesiątkach innych ośrodków, zajrzymy do szkół i wybierzemy się na słynne żydowskie kolonie.


W odcinku wystąpili: Jerzy Kichler, Mikołaj Rozen, Artur Hofman, Lucyna Rojzen-Siedlecka, Sabina Jasiecka, Edward Odoner, Róża Król, Luba Zylber-Tarczyńska, Marek Huf, Anatol Kaszen, Marcin Winterfeld, Rubin Kielersztajn oraz Anna Grużlewska, Tamara Włodarczyk i Radosław Ptaszyński.


ODCINEK 3


W trzecim odcinku nasi bohaterowie zabiorą nas za kulisy działalności Klubów młodzieżowych TSKŻ i pokażą, czym żyła żydowska młodzież w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych.

W odcinku wystąpili: Mikołaj Rozen , Larissa Baldovin, Marcin Winterfeld, Jerzy Kichler, Artur Hofman, Lucyna Rojzen-Siedlecka, Róża Król, Sabina Jasiecka, Edward Odoner, Ignacy Einhorn , Marek Huf, Luba Zylber-Tarczyńska , Anatol Kaszen, Rubin Kielersztajn oraz Anna Grużlewska, Tamara Włodarczyk i Radosław Ptaszyński.


ODCINEK 4


Z czwartego odcinka można się dowiedzieć: na czym polegał dramat Marca ’68? co kierowało tymi, którzy – mimo coraz bardziej przytłaczającej atmosfery zdecydowali się zostać w Polsce? Jak potoczyły się losy tych, którzy jako dzieci opuścili kraj (a kiedy tylko było to możliwe, czym prędzej wrócili)?

W odcinku wystąpili: Róża Król, Edward Odoner, Lucyna Rojzen – Siedlecka, Rubin Kielersztajn, Sabina Jasiecka, Marek Huf, Anatol Kaszen, Ignacy Einhorn, Jerzy Kichler, Luba Zylber – Tarczyńska, Marcin Winterfed, Larissa Boldovin, Mikołaj Rozen oraz Radosław Ptaszyński i Anna Grużlewska.


ODCINEK 5


W ostatniej, 5 część serii „Marcowe opowieści z TSKŻ w tle” bohaterowie reportażu opowiedzieli Hannie Dzielińskiej (Hance Warszawiance) jak wyglądała żydowska rzeczywistość lat siedemdziesiątych i co sprawiło, że w kolejnych dekadach zaczęto stopniowo przywracać pamięć tej przygaszonej części tożsamości.


W odcinku wystąpili: Marek Huf, Sabina Jasiecka, Ignacy Einhorn, Jerzy Kichler, Marcin Winterfeld, Lucyna Rojzen-Siedlecka, Róża Król, Artur Hofman, Mikołaj Rozen, Anatol Kaszen, Wojciech Król, Luba Zylber-Tarczyńska, Larissa Baldovin oraz Anna Grużlewska, Tamara Włodarczyk i Radosław Ptaszyński,

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.