Uncategorized

Strategiczne korzyści dla USA i Izraela z oferowania samolotów F-35 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich


Streszczenie

Oficjalna normalizacja stosunków między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi (ZEA) jest rzadkim zwycięstwem ogólnej strategii politycznej i wojskowej Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie i ma znaczące implikacje globalne. Gdyby Izrael zdecydował się zaakceptować pewne ryzyko, wspierając sprzedaż myśliwców F-35 do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, obie strony mogłyby zobaczyć zarówno natychmiastowe, jak i długoterminowe korzyści.


Artykul zostal przetlumaczony przy pomocy googla

Dla Izraela nowe otwarcie z krajami arabskimi w Zatoce Perskiej oferuje niezrównane możliwości polityczne, strategiczne i finansowe. Biorąc przykład ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Izrael ma możliwość nie tylko zaprezentowania swojego technologicznego know-how w zakresie ochrony państw Zatoki Perskiej przed zagrożeniami ze strony Iranu i innych potencjalnych przeciwników, ale także rozszerzenia własnych środków obronnych dalej od swoich granic i bliżej ich najbardziej żarliwy przeciwnik. Oprócz współpracy w sektorze bezpieczeństwa, wiele innych firm izraelskich – od zakładów odsalania po te produkujące bezpieczną energię jądrową – może rozszerzyć swoje rynki i przynieść korzyści nie tylko w kategoriach ekonomicznych, ale także w odbiorze społecznym.

Śmiałe posunięcie Zjednoczonych Emiratów Arabskich w celu formalnej normalizacji stosunków z Izraelem wiązało się ze znacznym ryzykiem. Obliczenia w Abu Zabi opierały się na czynnikach bezpieczeństwa wynikających z zagrożeń płynących z Iranu, postrzeganej niewiarygodności zaangażowania USA w długoterminowe ustalenia dotyczące bezpieczeństwa w regionie oraz konfrontacyjnych stanowiskach rządów inspirowanych przez Bractwo Muzułmańskie w Katarze, Turcji i Libii. . Proces normalizacji między Izraelem a ZEA, trwający od lat, został sformalizowany za pośrednictwem Stanów Zjednoczonych. Czynnik ten był częścią kalkulacji ryzyka i korzyści Abu Zabi: poprawiając stosunki z Izraelem, stara się dalej umacniać swoje stosunki z Waszyngtonem.

Współpraca między Abu Zabi i Jerozolimą w zakresie wspólnych zagrożeń mogłaby zostać wzmocniona bez jawnej normalizacji, ale mediowane przez Stany Zjednoczone otwarcie znormalizowanych stosunków sugerowało kilka kluczowych korzyści, które sprawiły, że było to warte zachodu dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Najbardziej bezpośrednią z tych potencjalnych korzyści jest sprzedaż Emiratom F-35.

Kwestia ta wywołała wiele debat, głównie w Izraelu, dotyczących amerykańskiego zaangażowania w utrzymanie jakościowej przewagi militarnej Jerozolimy (QME) zgodnie z mandatem Kongresu w 2008 roku. Zobowiązanie to zapewniło Izraelowi, że nadal będzie posiadał technologiczne i inne zalety, które umożliwiłyby mu to aby odstraszyć większe siły wroga.

Ci w Izraelu, którzy sprzeciwiają  się sprzedaży samolotów F-35 do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, wskazują niestabilność porządku politycznego na Bliskim Wschodzie jako wystarczający powód, aby obawiać się ostatecznego wyniku sprzedaży. Inni sprzeciwiający się sprzedaży twierdzą, że jeśli Zjednoczone Emiraty Arabskie zdobędą zaawansowane myśliwce stealth, Stanom Zjednoczonym będzie bardzo trudno uniknąć sprzedaży ich również do Arabii Saudyjskiej, co jeszcze bardziej osłabi izraelskie QME w regionie.

Oba argumenty są uzasadnione. Jednak Abu Zabi podjęło krok w kierunku normalizacji stosunków z Jerozolimą, aby chronić swój system polityczny przed zagrożeniami zarówno wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi. Jeśli pierwszym aktem postnormalizacji jest izraelska kampania mająca na celu przekonanie Kongresu lub administracji Trumpa do cofnięcia sprzedaży samolotów F-35 do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, zaufaj rozwijającym się relacjom między Abu Zabi a Jerozolimą, a także między Abu Zabi a Waszyngtonem, zostanie uszkodzony.

W przeciwieństwie do narodów sąsiadów Izraela, Egiptu i Jordanii, z którymi Jerozolima ma od wielu lat chłodne porozumienia pokojowe, mieszkańcy Emiratów wydają się popierać decyzję swojego rządu. Rząd ZEA i jego obywatele uważają teraz zarówno Izrael, jak i Stany Zjednoczone za zaufanych partnerów. Budowanie sojuszy opartych na zaufaniu i niezawodności zapewniłoby Izraelowi znacznie większą głębię obronną i dałoby USA szansę odmowy dalszego dostępu do Rosji i Chin w regionie – a wszystko to przy zachowaniu lżejszego amerykańskiego kroku w tym regionie.

Jeśli chodzi o Saudyjczyków, jako przywódców świata muzułmańskiego, do tej pory uczynili rozwiązanie kwestii palestyńskiej warunkiem wstępnym normalizacji stosunków z Izraelem. Mając liczne doniesienia o tajnej współpracy między Izraelem a Arabią Saudyjską, jaką wiadomość przesłałby on do Rijadu, gdyby Jerozolima naciskała na Waszyngton, aby wycofał F35 ze stołu?

Należy pamiętać, że izraelskie QME nie jest zawiasami tylko na samolotach . Izrael, poprzez swoje stosunki z USA i samodzielnie, ma jakościową taktyczną przewagę militarną nad swoimi potencjalnymi przeciwnikami i należy je utrzymać. Ogólna strategia polegałaby na zmianie istniejących i potencjalnych wrogości na akceptację, jeśli nie pełną normalizację stosunków między Izraelem a państwami regionu. Aby to osiągnąć, wszystkie zaangażowane strony będą musiały podjąć pewne niewielkie ryzyko.

Co więcej, jeśli USA nie zaoferują ZEA lub potencjalnie Arabii Saudyjskiej samolotów F-35, można oczekiwać, że wkroczą do nich zarówno rywalizujący ze sobą konkurenci USA, jak i sojusznicy europejscy. Nie tylko czerpią korzyści gospodarcze i polityczne z takich transakcji, ale także w przypadku Chin i Rosji osłabiłyby zarówno USA, jak i Izrael.


Dr Amin Tarzi jest dyrektorem studiów bliskowschodnich na Marine Corps University. Opinie i wnioski wyrażone w niniejszym dokumencie są opiniami autora i niekoniecznie reprezentują poglądy Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych lub jakiejkolwiek innej agencji rządowej Stanów Zjednoczonych. Wszelkie odniesienia do tego artykułu powinny zawierać powyższe oświadczenie.


Strategiczne korzysci

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

 1. A, takich mędrców w Izraelu nie brakuje. Dziesiątki instytutów finansowanych przez grupy interesantów z różnych kątów świata, a każda ze swoim programem ocalenia świata (Jak to trafnie ujął wielki S. Lem ” wieszcze o okrutnej mocy ducha”), produkując codzienną kakofonię propagandy.

 2. Argument autora :
  O ile USA nie da F35 to Francja da swoje..
  F35 jest przypuszczalnie lepszy niz francuski Rafale i o ile UAE dostana, to dlaczego nie Egipt czy Jordan ,moga ten sam argument uzyc , i napewno juz uzywaja po cichu.
  Iran wlasciwie tez to moze uzyc,
  To wszystko zalezy kto bedzie siedzial w WH, ten czy inne argumementy nic nie znacza, ale to nie jest plusem dla Izraela ze F35 bedzie rozprzestrzeniony do krajow arabskich.
  Dobrze chociaz ze ten artykul nie jest napisany przez jakiegos izraelskiego medrca

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.