Uncategorized

Sława Przybylska wspomina dzieciństwo. Widziała, jak zabijano dziesiątki ludzi


Wykonawczyni hitów „Pamiętasz była jesień”, „Okularnicy” czy „Miłość w Portofino” opowiedziała o wstrząsającej historii z dzieciństwa. Artystka w swoim rodzinnym mieście widziała zagładę Żydów. – Po drodze mijałam rozlaną krew, rozdarte pierze i połamane lalki – wyznała wybitka artystka w rozmowie z Plejadą.


Polska scena muzyczna może pochwalić się wieloma gwiazdami z lat 50. i 60. ubiegłego stulecia. Jedną z nich jest Sława Przybylska. Imię rodzice piosenkarki wybrali idealnie dla robienia kariery scenicznej. Sława Przybylska urodziła się 2 listopada 1932 roku w Międzyrzecu Podlaskim. Jej rodzicami byli Józef i Marianna Przybylscy.

Debiut sceniczny Sławy Przybylskiej miał miejsce pod koniec lat 50. ubiegłego stulecia, ale prawdziwą „sławę” przyniosła jej wykonana w 1958 roku piosenka „Pamiętasz była jesień”, która pojawiła się w filmie Wojciecha Hasa „Pożegnania”. W 1962 roku wydała płytę „Sława Przybylska”, a rok później jej drugą część.

Sława Przybylska o swoim dzieciństwie 

87-letnia Sława Przybylska udzieliła Plejadzie obszernego wywiadu. Gwiazda wspomniała czasy dzieciństwa, kiedy na własne oczy widziała ludzkie tragedie.

– Przede wszystkim przeżyłam zagładę Żydów. Międzyrzec, z którego pochodzę, od wieków był żydowskim miasteczkiem. Żydzi stanowili 80% mieszkańców. I to oni ufundowali tam ochronki dla biednych, salę koncertową czy szpital. W 1942 roku, kiedy rozpoczęto generalną likwidację getta, mama wysłała mnie do sklepu, żebym kupiła chleb. Nagle wciągnięto mnie do jakiegoś budynku i przez szybę widziałam rynek pełny klęczących Żydów. Trzymano mnie tam przez kilka godzin, nie mogłam wyjść. Na własne oczy widziałam, jak Żydów prowadzono na dworzec i wywożono do Treblinki. Przy okazji, strzelano do nich, zabierano im dzieci, zabijano ich. A ja na to wszystko patrzyłam. Dopiero gdy wszystkich wyprowadzono, mogłam wrócić do domu. Po drodze mijałam rozlaną krew, rozdarte pierze i połamane lalki – opowiada artystka Plejadzie.

Te wydarzenia negatywnie odbiły się na młodej dziewczynie. W głowie cały czas miała dramatyczne obrazy. –To był wstrząsający widok! Przez jakiś czas później nie spałam, a gdy udało mi się zasnąć, to budziłam się z krzykiem w środku nocy. Co chwilę przypominało mi się, jak na moich oczach zastrzelono naszych sąsiadów. To było straszne! – wyznaje.

Sława Przybylska szukała sposobu, aby upamiętnić tych którzy zginęli w trakcie okupacji. Do tego nauczyła się języka Żydów aszkenazyjskich.

– Wiedziałam, że biegu historii nie cofnę, antysemityzmu też nie wykorzenię, ale miałam w sobie głęboką potrzebę postawienia osobistego pomnika pamięci. Dlatego poszłam na kurs jidysz, nawiązałam współpracę z Teatrem Żydowskim, nagrałam pieśni żydowskie, pięciokrotnie byłam na koncertach w Izraelu, wystąpiłam na festiwalu żydowskim w Vancouver. Robiłam wszystko, co mogłam, by ludzie zwrócili uwagę na żydowską kulturę i tragiczne losy tego narodu – dodała w wywiadzie.


Sława Przybylska wspomina dzieciństwo.

Kategorie: Uncategorized

3 odpowiedzi »

  1. Slawa Przybylska jest moja ulubiona spiewaczka Polska .Kazdy jej przeboj mnie wzrusza .Najbardziej, „Rebeka”

  2. Moja ulubiona piesniarka. Wielki talent, piękny głos. moja Mama zawsze słuchała jej piosenek. Myślałam ze jest Zydowka.
    Za Jej postawę kocham Ja jeszcze bardziej.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.