Uncategorized

Szczepionka na COVID-19 firmy Pfizer skuteczna w ponad 90 proc.!


To może być przełom w walce z pandemią. Pfizer oraz firma BioNTech ogłosiły dziś, że ich szczepionka na koronawirusa SARS-CoV-2 jest w ponad 90 proc. skuteczna wśród osób, które wcześniej nie miały objawów zakażenia.

„Myślę, że wreszcie widzimy światło na końcu tunelu” – powiedział w rozmowie ze stacją CNBC szef amerykańskiego giganta farmaceutycznego, dr Albert Bourla.

To pierwsze analizy trzeciego, kluczowego, etapu badań klinicznych z udziałem ludzi. Uczestniczą w nim już nie setki, lecz tysiące osób. Połowa z nich otrzymuje prawdziwą szczepionkę, a połowa nieaktywne placebo.

Jak ujawniono dziś, naukowcy prześledzili 94 potwierdzone zachorowania na COVID-19 wśród ponad 43,5 tys. uczestników badania. Z informacji udostępnionej przez Pfizera i BioNTech wynika, że porównując liczbę zakażeń w grupie placebo oraz w grupie, która otrzymała prawdziwą szczepionkę, skuteczność prawdziwego preparatu (po siedmiu dniach od podania drugiej dawki) określono na ponad 90 proc. Oznacza to, że ochronę przed COVID-19 osiąga się po 28 dniach od podania pierwszej dawki szczepionki.

Wyniki te potwierdzają eksperci z niezależnego komitetu nadzorującego przebieg badań klinicznych nad szczepionkami na COVID-19. Przypominają oni jednak, że są to dopiero pierwsze wyniki trzeciej fazy badań, która nadal będzie badana pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności.REKLAMA

Większość ekspertów uważała, że aby szczepionka na koronawirusa realnie mogła powstrzymać rozwój pandemii COVID-19, musi mieć skuteczność co najmniej 75 proc. Jakiś czas temu dr Anthony Fauci z amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych stwierdził, że skuteczność na poziomie 50-60 proc. będzie do zaakceptowania. Ogłoszone dziś pierwsze rezultaty trzeciej fazy badań są więc o wiele bardziej optymistyczne niż przewidywano.

– Dziś uczyniliśmy bardzo ważny krok przybliżający nas do przełomu, na który czekają wszyscy ludzie na świecie – powiedział dr Bourla.

W badaniach trzeciej fazy biorą udział mieszkańcy różnych krajów, regionów geograficznych i ras, co daje szansę na to, że szczepionka naprawdę będzie mogła być stosowana w skali globalnej. Na razie nie stwierdzono żadnych poważniejszych skutków ubocznych czy problemów z bezpieczeństwem preparatu. Jednocześnie Pfizer i BioNTech poinformowały, że zwrócą się do amerykańskiej Administracji ds. Żywności i Leków o rejestrację szczepionki w ramach tzw. użycia w sytuacji wyjątkowej (emergency use authorization). Ma to nastąpić pod koniec listopada, gdy będzie dostępna pełna analiza bezpieczeństwa szczepionki. Być może jeszcze w tym roku udałoby się wyprodukować 50 mln dawek, a do końca przyszłego – 1,5 mld.

Unia Europejska zabezpieczyła sobie 200 mln dawek szczepionki Pfizer/BioNTech. Biorąc pod uwagę, że konieczne jest podanie dwóch dawek, wystarczy to do zaszczepienia 100 mln ludzi. Z reguły w takich sytuacjach preparat w pierwszej kolejności podawany jest grupom najbardziej narażonym, czyli np. seniorom i pracownikom ochrony zdrowia.

W szczepionce wykorzystano kwas nukleinowy mRNA. Po wniknięciu do ludzkich komórek ów fragment RNA stymuluje produkcję białek koronawirusa, co w zamierzeniu ma wywołać odpowiedź immunologiczną zaszczepionego organizmu.

embed

– Jedną z zalet szczepionek opartych na kwasach nukleinowych RNA jest to, że teoretycznie są one szybsze w rozwoju i produkcji na dużą skalę niż tradycyjna szczepionka ze względu na sposób działania elementu aktywnego. Tradycyjna szczepionka zawiera nieaktywne lub osłabione formy wirusa, podczas gdy szczepionka oparta na kwasach nukleinowych RNA zawiera kod genetyczny konkretnego antygenu – substancji, która wprowadzona do organizmu wywołuje reakcję immunologiczną – więc skutecznie uczy lub stymuluje komórki organizmu do walki z infekcją – wyjaśniała w maju Dorota Hryniewiecka-Firlej, prezes zarządu Pfizer Polska.

Oczywiście wszystkie informacje dotyczące szczepionki muszą zostać zrecenzowane i opublikowane w którymś z renomowanych periodyków medycznych. Producenci zapowiadają, że uczynią to natychmiast jak zbiorą wszystkie dane.Jeśli spodobał 


Szczepionka

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.