Polityka

Pokolenie

.

Jaff SchatzPolski czytelnik otrzymuje wreszcie tłumaczenie klasycznej książki na temat ruchu  komunistycznego. Pokolenie. Wzlot i upadek polskich Żydów komunistów to praca  pionierska pod wieloma względami. Jaff Schatz maluje portret formacji pokoleniowej,  posługując się technikami socjologicznymi, a zarazem dbając o literacką klarowność  i potoczystość wywodu. 

Piotr Osęka,  

Instytut Studiów Politycznych PAN 


Książka Jaffa Schatza Pokolenie. Wzlot i upadek polskich Żydów komunistów (oryg.  Generation. The Rise and Fall of the Jewish Communists of Poland) trafia po raz pierwszy do  rąk polskich czytelników dzięki przekładowi opracowanemu przez Żydowski Instytut  Historyczny im. Emanuela Ringelbluma. Mimo ponad dwudziestu lat, które upłynęły od jej  premiery za granicą, publikacja pozostaje niezwykle istotną monografią dotyczącą losu  Żydów, którzy przystąpili do ruchu komunistycznego w latach 20. i 30., a stali się jego  ofiarami trzy dekady później. Na wybitny charakter publikacji zwracali w swoich recenzjach  uwagę m.in. Zygmunt Bauman, Andrzej Paczkowski czy Benjamin Harshav 

Autor wykorzystuje obszerną literaturę z dziedziny nauk społecznych, aby skupić uwagę na  zjawisku doświadczenia pokoleniowego żydowskich komunistów. Posługując się bogatym  materiałem empirycznym w postaci czterdziestu trzech wywiadów, Schatz łączy  indywidualne historie ludzkie z ważnymi pytaniami natury socjologicznej. Jakie czynniki  sprawiają, że możemy mówić o członkach ruchu komunistycznego jako o „pokoleniu”? W jaki  sposób losy indywidualne stają się ilustracją doświadczeń zbiorowych? Jakie dylematy  moralne i problemy praktyczne napotykali żydowscy aktywiści podczas realizacji swoich  celów? Czym jest i jak funkcjonuje stereotyp „żydokomuny„? Jakie etniczne, kulturowe i  społeczne czynniki wpływały na nich jako na jednostki oraz kolektyw? Jakie wnioski etyczne,  społeczne i polityczne możemy wyciągnąć z historii tego pokolenia? Pytania te zostają  postawione w ramach socjologicznej analizy pokolenia, którego funkcjonowanie wiąże się z  dramatycznym okresem w historii Europy Środkowo-Wschodniej. 

Schatz, jako jeden z nielicznych autorów, sformułował swoją myśl dokładnie   w momencie, w którym pytania zostały już postawione, a odpowiedzi na nie ciągle  znajdowały się w zasięgu. Rezultatem jest dokument o trwałej wartości: dla historii,  socjologii, naszego zrozumienia kluczowych procesów społecznych. 

Zygmunt Bauman „Acta Sociologica”

Dr Jaff Schatz przez lata pełnił funkcję dyrektora Instytutu Studiów Żydowskich w Lund (Szwecja). Emigrant Marca ’68, związany z wydziałem socjologii na Uniwersytecie w Lund, obecnie doradca w sprawach kultury, organizacji i biznesu. Prezentowana publikacja zdobyła  trzy prestiżowe nagrody naukowe w Szwecji. 

W sprzedaży od: 3 listopada 2020 r. 

Sugerowana cena katalogowa: 42 zł 

Planowana cena w księgarni ŻIH: 35 zł 

Dodatkowe informacje: Kierownik Wydawnictwa ŻIH, redaktor prowadzący książki Krzysztof Banach, e-mail: kbanach@jhi.pl Publikacja przygotowywana do druku dzięki dotacji Fundacji im. Róży Luksemburg

4 odpowiedzi »

 1. ”Publikacja przygotowywana do druku dzięki dotacji Fundacji im. Róży Luksemburg”

  Sama Roze Luxemburg oburzyla sie na znajoma mowiaca o pogromach i odpowiedziala :

  ”Co mi tym zawracasz glowie, Murzyni w Afryce sa mi blizszi niz Zydzi.
  Nie mam zadnego zakatka w sercu poswieconego Zydom ..”

  Chyba sie w grobie przewraca za poswiecanie Zydom-komunista specjalnej ksiazki-i to dzieki niej.
  Wspaniale

 2. Wydanej “Dzieki dotacji fundacji imienia Rozy Luxemburg ” ?!
  Ideowej Zydowki-antysemitki ?!!!!!!!!!!

  Tej co napisala w liscie do przyjaciolki Mathildy Wurm w 1917

  Co mi glowe zawracasz jakimis pogromami ?!
  Czuje sie blizej robotnikom z plantacji kauczuku czy Murzynom w Afryce..
  Nie mam jakiegos zakatka w sercu dla Getta .
  ” ????????????????????????????????????????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 3. Bardzo się cieszę, bo czekałem na polski przekład. Potwierdzam cenę. Kupiłem w księgarni ŻiH za 35 zł + przesyłka. C

 4. Szczerze mówiąc nudzi mnie już ta tematyka.
  Napisano już tyle na ten temat.W rodzinie i ojca i matki
  nie było ani jednego komunisty.Pamietam ,na naszej uczelni zapisał sie jeden do partji to pokazywano na niego palcami.
  Pozdrowienia Pawel Dabrowski

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.