Uncategorized

Krotkie wiadomosci z Izraela dzien po dniu 9.11- 10.11


9 listopada 2020 r.


Prezydent Izraela Reuven Rivlin, prezydent Austrii Alexander Van der Bellen i prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier wystosowali w niedzielę wspólne wezwanie do walki z wszelkimi formami nienawiści.


 Samolot flydubai z izraelskimi turystami wylądował w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w niedzielę na międzynarodowym lotnisku w Dubaju.


izraelskie linie lotnicze Israir ogłosiły, że od 31 stycznia 3021 r. będą oferować bezpośrednie loty do Bahrajnu. W pierwszej fazie będą dostępne dwa loty tygodniowo, a ceny zaczynają się od 249 dolarów za osobę.


firma ELTA Systems dostarczyła amerykańskiej armii pierwszą stację wielofunkcyjnego radaru MMR w ramach zakupu dwóch baterii przeciwrakietowych Iron Dome. Pierwsza bateria została oficjalnie przekazana armii amerykańskiej 30 września, a druga bateria ma zostać dostarczona w najbliższej przyszłości.


Izraelskie Ministerstwo Turystyki ogłosiło w niedzielę, że przyznaje hotelom do 300 mln NIS (89 mln USD) za straty poniesione w wyniku blokad spowodowanych koronawirusem.


ministerstwo zdrowia wydało oświadczenie w odpowiedzi na obawę, że Izraelczycy mogli zostać zakażeni nową mutacją koronowirusa występującą u norek w Danii: “W Danii obecnie jest niewielka liczba pacjentów zarażonych tą nową mutacją, i są oni izolowani. Prawdopodobieństwo, że do Izraela dotarły osoby będące nosicielem tej mutacji, jest niskie


Podczas wykopalisk archeologicznych w Jerozolimie odkopano mały dzban ceramiczny zawierający cztery czyste złote monety z okresu wczesnego islamu, ponad 1000 lat temu, podał w poniedziałek izraelski Urząd ds. Starożytności (IAA). .


Izraelski rząd w niedzielę zatwierdził utworzenie nowego miasta, wstępnie nazwanego Hanun, w Radzie Regionalnej Sdot Negev, sąsiadującej ze Strefą Gazy. W mieście położonym na wschód od kibucu Saad początkowo będzie mieszkać 500 rodzin.


Addis Abeba – Izrael rozmieszcza specjalną grupę zadaniową ds. Bojowników szarańczy, aby wspierać wysiłki władz Etiopii w zwalczaniu najgorszych od 25 lat rojów szarańczy, które nawiedziły ten kraj.


Członek Federalnej Rady Narodowej Zjednoczonych Emiratów Arabskich podczas niedawnego wywiadu nazwał przywódców palestyńskich „drobnymi handlarzami, którzy wtrącają się w sprawę palestyńską” i których w ogóle nie obchodzą Palestyńczycy.


DF zestrzeliło drona należącego do organizacji terrorystycznej Hezbollah, który wszedł do izraelskiej przestrzeni powietrznej we wtorek po południu.


Wygląda na to, że rozmowy między Libanem a Izraelem dotyczące wytyczenia ich granicy morskiej będą aktywnie wspierane przez administrację Bidena. Wycieki izraelskich źródeł do mediów na temat treści rozmów zakłócają ten proces, a nawet mogą opóźnić szansę na szybkie osiągnięcie porozumienia.


Izrael prowadzi rozmowy w sprawie zakupu szczepionki na koronawirusa opracowywanej przez amerykańskiego giganta farmaceutycznego Pfizer, a premier Benjamin Netanjahu powiedział w poniedziałek: „Widzę światło na końcu tunelu. Myślę, że ten pociąg już wyjeżdża z tunelu ”.


Prezydent-elekt Joe Biden i wiceprezydent-elekt Kamala Harris wyrazili silne poparcie dla Izraela i stosunków USA- Izrael , jednocześnie wyrażając zaniepokojenie rosnącym antysemityzmem w Stanach Zjednoczonych . 


Ministerstwo Zdrowia ogłosiło w poniedziałek wieczorem, że od wtorku Dania zostanie usunięta z listy krajów zielonych i zostanie uznana za kraj czerwony. Osoby wjeżdżające do Izraela z Danii będą musiały spędzić 14 dni w izolacji.


10 listopada 2020 r.


Saeb Erekat, palestyński dyplomata, który spędził dziesięciolecia prowadząc negocjacje z Izraelem, zmarł w wieku 65 lat z powodu komplikacji po koronawirusie, powiedział we wtorek izraelski szpital, w którym był leczony.


Autonomia Palestyńska ogłosiła trzy dniową żałobę oraz opuszczenie flag do połowy masztu po śmierci sekretarza generalnego OWP Saeba Erekata. Przewodniczący Mahmud Abbas złożył kondolencje z powodu jego śmierci, mówiąc, że “śmierć Erekata jest wielką stratą dla Palestyńczyków”.


szef sztabu generalnego gen. Aviv Kochavi stanął przed parlamentarną komisją spraw zagranicznych i obrony, i powiedział, że pomimo pandemii koronawirusa Siły Obronne Izraela są gotowe na wszystkie zagrożenia.


europejskie synagogi byly oswietlane w poniedziałek wieczorem w ramach kampanii upamiętniającej 82. rocznicę nazistowskich pogromów Nocy Kryształowej.


Szef Biura Politycznego Hamasu, Ismail Haniyeh, wezwał w sobotę do „pełnej współpracy” zwolenników w celu „wyzwolenia Palestyny ​​i Jerozolimy” w formie pieniędzy i broni.


Czołowy republikanin ( McConnell) w Kongresie USA powiedział w poniedziałek, że prezydent Donald Trump jest w pełni uprawniony do zakwestionowania wyników wyborów w wielu stanach, twierdząc, że taka kontrola nie podważy demokracji.


Izrael wkrótce ma oferować przeprowadzanie testów na koronawirusa na swoim głównym lotnisku międzynarodowym – lotnisku imienia Davida Ben Guriona. Pasażerowie będą mogli zapłacić ok. 13 dolarów za test przeprowadzany na lotnisku – a wynik uzyskają w ciągu 14 godzin. Czas oczekiwania na wynik ma zostać z czasem skrócony.


Armenia i Azerbejdżan zawarły porozumienie z Rosją w sprawie zakończenia tygodni zaciekłych starć o Górski Karabach we wtorek, po serii zwycięstw Azerbejdżanu w walce o odzyskanie spornego regionu.


brazylijski organ regulacyjny ds. Zdrowia wstrzymał badania kliniczne potencjalnej szczepionki przeciwko koronawirusowi CoronaVac, powołując się na „niekorzystne, poważne zdarzenie”, zgodnie z oświadczeniem opublikowanym na swojej stronie internetowej w poniedziałek wieczorem.


 Bahrajńscy Żydzi obchodzili w poniedziałek 82. rocznicę Nocy Kryształowej, znanej również jako Noc Tłuczonego Szkła, po raz pierwszy od czasu, gdy naród arabski znormalizował stosunki z Izraelem w zeszłym miesiącu.


Kategorie: Uncategorized

5 odpowiedzi »

 1. Bibi jest mężem stanu rozmiarów Ben Guriona i od początku jego kariery politycznej w 1984 nie zrobił niczego co może zaszkodzić państwu Izrael. Na drugie drugiej stronie szali znajdują się liczne osiągnięcia w dziedzinie gospodarki i statusu międzynarodowego Izraela.

  Gratulacje dla Bidena kosztują niewiele, a mogą wpłynąć na wiele decyzji nowej administracji, między innymi w transakcji samolotów F-22. Ta, jak kilka innych wymaga ostatecznej pieczątki decyzji ze strony administracji BIdena, tej w drodze.

  Podobny dylemat mają Saudyjczycy. Też kilka transakcji nowoczesnej broni amerykańskiej dla Saudi są zależne od decyzji nowej administracji.
  Z tego powodu pozdrowili Bidena, choć z pewnym opóźnieniem i z wyraźnym obrzydzeniem.

  Mam pełne zaufanie do zdrowego rozsądku premiera Netanyahu.

 2. Wynik wyborow jest ostateczny, zaprzeczanie oczywistym rezultatom niczego prawnie nie zmieni, moze natomiast doprowadzic do niepozadanych zamieszek i rozruchow, ktore nikomu tutaj nie sa potrzebne. Moze Natanyahu to rozumie i slusznie zachowuje sie jak glowie panstwa przystalo. Chiny, Rosja i Brazylia to nie sa przyklady panstw szanujacych prawo.

 3. Dla kogo jest ten wpis? Jeśli to jest właściwa( jedyna słuszna) postawa, to nie ma o czym mówić. Pretensje proszę kierować do Netanyahu.

 4. Byłam niemile zdziwiona ze premier Netanyahu tak pospiesznie złożył hołd Joe Bidenowi pomimo kontestacji wyniku wyborów przez Prezydenta Trumpa. Czyżby uważał Izrael za az tak słaby i zagrożony ze musi natychmiast szukac nowego protektora ?
  A gdzie lojalność wobec Trumpa za przyjazn i poparcie jakie okazywał on zarówno osobiście Netanyahu jak i całemu Izraelowi ? Chiny, Rosja i Brazylia powstrzymały się na razie od gratulacji Bidenowi i czekają na ostateczny wynik wyborów.
  I to jest właściwa postawa.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.