Polityka

„Francja ma głęboki szacunek dla islamu” Michèle Mazel

Przyslal Ludwik Lewin


Artykul zostal przetlumaczony przy pomocy google translate

Prezydent Republiki Francuskiej zgłosił się na wielką ustną prezentację nowego rodzaju. Emmanuel Macron przez prawie godzinę próbował przekonać świat muzułmański o swoim głębokim szacunku dla islamu.

To właśnie dla widzów kanału Al Jazeera zaangażował się w to ćwiczenie. Sądząc po uśmieszku dziennikarza, który go przesłuchiwał, prawie nie odnosił sukcesu w tym przedsięwzięciu. Poprosił więc swojego wiernego ministra spraw zagranicznych, aby zabrał sztab pielgrzyma i pojechał z dobrym słowem najpierw do Egiptu, a potem do Maroka:

„Francja ma głęboki szacunek dla islamu”.

Jeśli prezydent Abdel Fattah al Sisi słuchał go grzecznie, Ahmed el Tayeb, wielki imam Al Azhar i najwyższy autorytet religijny w świecie sunnickim był nieprzejednany. Zrobił nawet dziwną groźbę: „Będziemy sądzić przed sądami międzynarodowymi każdego, kto nie szanuje naszego proroka. „

Można się zastanawiać, do których sądów się odwołuje. Dobry dyplomata, Le Drian uważał, żeby tego nie robić. W Maroku, gdzie w programie nie było wizyty u osoby religijnej, sprawy potoczyły się lepiej.

Niemniej jednak pozostaje inne pytanie: dlaczego Francja, świecka i demokratyczna, uznała za konieczne podjęcie takich wysiłków, aby zapewnić świat muzułmański o „głębokim szacunku dla islamu”? W końcu, czy słyszeliśmy kiedyś, jak prezydent lub minister metropolii mówił o głębokim szacunku swojego kraju dla chrześcijaństwa?

Bez wątpienia bezużyteczne, ponieważ Francja od wieków szczyci się tytułem „najstarszej córki kościoła”. ” Jest. Ale w takim razie judaizm? We Francji istniały społeczności żydowskie na długo przed przybyciem pierwszych muzułmanów.

Prawda zmusza nas do przyznania, że ​​Francja okazywała niewielki szacunek religii mojżeszowej i że przez wieki Żydzi podlegali dyskryminacyjnej polityce, której towarzyszyły epizodyczne egzekucje i prześladowania.

Niestety status nadany im przez Napoleona nie położył kresu zniewagom, których byli ofiarami. Wybuch nienawiści wobec społeczności żydowskiej podczas procesu Dreyfusa był jedynie wstępem do antyżydowskich działań rządu Vichy i tchórzliwego porzucenia francuskich obywateli wyznania mojżeszowego. Francja, która przeprosiła za swoją kolonialną przeszłość, nadal tego nie uczyniła, biorąc pod uwagę swój stosunek do Żydów. Nigdy nie słyszeliśmy francuskiej osobistości wyrażającej głęboki szacunek dla religii żydowskiej.

Trzeba powiedzieć, że francuscy Żydzi zawsze okazywali szacunek wartościom republiki, za które wielu z nich oddało życie. Nigdy nie atakowali, nie torturowali ani nie masakrowali swoich współobywateli w imię swojej religii.

Nie stawiali barykad, nie palili pomników, kiedy Francja nie wahała się głosować za haniebną rezolucją UNESCO, która odrzuca jakiekolwiek powiązania między narodem żydowskim a esplanadą świątyni, mekką tej żydowskiej religii zrodził chrześcijaństwo i islam.

Prawdopodobnie jest różnica. Muzułmanie na całym świecie demonstrują przeciwko Francji, niesłusznie oskarżeni o obrazę ich proroka. Francuska flaga zostaje zdeptana, portret prezydenta Macrona spalony, francuskie produkty bojkotowane. Dlatego pilnie trzeba było uśmierzyć ich gniew.

Autor: @ Michèle Mazel 

Artykul po francusku TUTAJ

Kategorie: Polityka

1 odpowiedź »

  1. Niezły ten artykuł, ale czemu dziwne zdanie „niesłusznie oskarżani o obrazę ich proroka”?

    Po pierwsze nie prawo świeckiej republiki francuskiej ustali co to herezja i co to obraza. Są od tego fachowcy, teolodzy różnego koloru i maści. A ci ustalają jednogłośnie że prorok Mahomet został obrażony.

    Po drugie czemu niesłusznie? Słusznie a jakże i zasłużył nawet na awans na mojej liście polityków zachodnich z „antysyjonista” na „neutralny minus”.

    Bo kto obrażony i za co też nie ustala Macron ani jego minister, ale poszkodowany, czyli islamista.

    Przy tej okazji deklaruję szczere poparcie dla Macrona na jego odważnej drodze polityczne. To sprawa niełatwa w skostniałym imperium europejskim.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.