Ciekawe artykuly

„WARSZAWA ŻYDOWSKA” – ODSŁONIĘTO MURAL PRZYPOMINAJĄCY HISTORIĘ MIASTA

Przyslala Rimma Kaul


Mural „Warszawa żydowska” zaprojektował Tytus Brzozowski. Można go zobaczyć na ścianie kamienicy przy ulicy Próżnej 12.

Inicjatorem powstania muralu jest Bartłomiej Gołąbek, który zgłosił projekt do Budżetu Obywatelskiego. Kolorowy rysunek to dzieło Tytusa Brzozowskiego, ilustratora, o którym pisaliśmy już wiele razy. Tytus Brzozowski w charakterystyczny sposób oddaje klimat Warszawy. Na jego obrazach znaleźć można słynne budynki stolicy, które zatopione są w kolorowym, często surrealistycznym krajobrazie. Serię obrazów z polskimi miastami znajdziecie w naszym artykule TUTAJ.

W jego najnowszym projekcie „Warszawa żydowska” znaleźć możemy nieistniejące już budynki charakterystyczne dla dzielnicy północnej. Artysta rozsypał poszczególne budynki, które zdają się unosić. Znalazła się tu Wielka Synagoga na Tłomackiem, słynny pasaż Simonsa i charakterystyczne dla dzielnicy czynszowe kamienice. Ważnym elementem muralu jest przedstawienie, jak gwarnym i tłocznym miejscem była dawna dzielnica żydowska. Królował tu handel i rzemiosło, na zdjęciach ulic i podwórek handlowych odnajdziemy niezliczone szyldy reklamujące lokalne usługi, często z charakterystycznymi żydowskimi nazwiskami. W projekcie, oprócz tłumu przechodniów w danych strojach, pojawiają się właśnie szyldy, pomagające oddać atmosferę dzielnicy.

Żeby podkreślić gwar i harmider zatłoczonych ulic namalowałem tłum ludzi w dawnych strojach oraz szyldy reklamujące lokalne usługi. Dziękuję Markowi Tuszewickiemu z Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego za konsultacje w tym zakresie – mówi autor muralu.

Warszawa żydowska

Główna myśl projektu to refleksja nad miastem, którego już nie ma. Nad wielopokoleniową tradycją, zwyczajami i ludźmi, którzy zniknęli razem ze swoją dzielnicą, trwale zmieniając charakter Warszawy.

Dlatego harmonijna scena przedstawiająca warszawską Dzielnicę Północną zostaje przetworzona – miasto rozsypuje się na kawałki, imploduje i już tylko jako wspomnienie unosi ponad Warszawą – dodaje artysta.

W dolnej części projektu znajdziemy to, co zostało do dziś. Drzewa parku Krasińskich, czyli zielone płuca dzielnicy, tak licznie odwiedzane przez dawnych mieszkańców, dodatkowo wieżę kościoła świętego Augustyna, symbolicznie stojącą po wojnie w morzu ruin, kościół przy placu Grzybowskim, Synagogę Nożyków, czy Grubą Kaśkę na Tłomackiem.


Warszawa Zydowska

Kategorie: Ciekawe artykuly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.