Uncategorized

WIELKI ŻYDOWSKO – POLSKI PISARZ

Napisal i przyslal Jerzy Klechta


Urodził się 21 listopada 1902 r. w Leoncinie k/Nowego Dworu Mazowieckiego. Również 21 listopada , ale w 1978 r. otrzymał Literacką Nagrodę Nobla. 

Isaac Bashevis Singer – pisarz wspaniały i niezwykły. Pisał w języku jidisz, aczkolwiek wrósł w klimaty literackie kraju, w którym się urodził. Dzięki temu – można powiedzieć – Polska ma pięcioro Noblistów. Wymienia się Go obok Reymonta, Sienkiewicza, Miłosza i Szymborskiej. Nauczył się języka polskiego, aby tłumaczyć dzieła Mickiewicza i Słowackiego.

Pod adresem Singera podczas wręczenia Mu Nobla stwierdzono, że otrzymuje nagrodę za „pełną uczucia sztukę  prozatorską , która wyrastając z polsko-żydowskich tradycji kulturowych porusza jednocześnie odwieczne problemy”. Najpierw rodzina pisarza przeniosła się do Radzymina a potem do Warszawy, gdzie ojciec pisarza objął urząd gminy żydowskiej. Pisarz zamieszkał przy ulicy Krochmalnej, której specyficzny urok pozostał do dziś. Ale nie było to jedyne miejsce zamieszkania pisarza. 

 W 1935 r.wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Rozstanie z bliskimi odchorował poważną chorobą. Ale właśnie wtedy powstały Jego wspaniałe utwory: „Sztukmistrz z Lublina”,”Dwór”, „ Spuścizna”. W 1975 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. 

Dożył sędziwego wieku 89 lat , zmarł 24 lipca 1991 r. w Surfside (Floryda) – Stany Zjednoczone.

Jerzy Klechta

Kategorie: Uncategorized

4 odpowiedzi »

  1. Gwoli prawdzie to w „The King of the Fields” sa nieliczne zdania po polsku.IBS pisal dla czytelnika zydowskiego przede wszystkim,w drugim rzedzie dla anglojezycznego.

  2. Takie to było współżycie. Wina obustronna.
    Ale kiedy już Żydzi nauczyli się po polsku, natknęli się na drut kolczasty, okopy i cekaemy.

  3. TEN ZYDOWSKO-POLSKI PISARZ NIE NAPISAL ANI JEDNEGO SLOWA PO POLSKU,

    Z KOLEI NASZE POKOLENIE NIE UMIE PRZECZYTAC ANI JEDNEGO JEGO DZIELA PO ZYDOWSKU.

    SMUTNE, NAWET BARDZO SMUTNE

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.