Uncategorized

YAD VA SHEM

New Chairman – Effi Eitam

Przyslala Zosia Braun


Po wielu debatach i opozycjach o kandydature Effi Eitam, na pozycje
nowego przwodniczacego organizacji Yad VaShem, Effi Eitam zostal
wybrany.Kilka slow o Effi Eitam

Efi Ejtam, Efrajim Ejtam (hebr. איתם) אפי (אפרים ,ang. Effi Eitam, ur. 25 lipca 1952) – izraelski wojskowy i polityk religijnosyjonistyczny. Generał brygady (rezerwy) izraelskich sił zbrojnych, bohater wojenny odznaczony Medalem Honoru za udział w wojnie Jom Kipur. W 2002 minister bez teki, w latach 2002–2003 minister infrastruktury narodowej, w latach 2003–2004 minister budownictwa i mieszkalnictwa, w latach 2003–2009 poseł do Knesetu, były lider Narodowej Partii Religijnej (Mafdal). Urodzony w 1952 roku w kibucu En Gew i otrzymal świeckie wykształcenie, Ejtam wstąpił do armii i wkrótce został oficerem. W czasie swojej służby stał się ortodoksyjnym Żydem. Ukończył studia z nauk politycznych i stosunków międzynarodowych. Jest żonaty, ma ósemkę dzieci.

W Siłach Obronnych Izraela służył w latach 1971-2001. W czasie wojny Jom Kipur, 7 października 1973, Eitam i jego sierżant zatrzymali syryjskie czołgi przed penetracją przez nie miasta Nafah, położonego na Wgórzach Golan, używając tylko 3 pocisków z Bazooki i ciężkiego karabinu maszynowego. Następnie uratowali rannych z Nafah. Był dowódcą oddziału Golani podczas operacji uwolnienia zakładników w Entebbe, dowódcą batalionu piechoty podczas operacji Litani (inwazja Izraela na Liban w 1978), dowódcą szkoły oficerskiej w trakcie operacji Pokój dla Galilei w 1982, dowodził też brygadą Giwati w czasie pierwszej Intifady. Służbę wojskową zakonczyl w stopniu generala. 

Organizacja Yad Va Shem, jest to Muzeum Narodowe o syjonisycznym charakterze. Wiekszosc dokumentacji i glowna orientacja jest oparta na dokumentach poniemieckich i w pewnym sensie stanowi najwiekszy ich zbior, czesto kosztom ewidencji ze zrodel ortodoksyjnych Zydow, jeshiwot, historycznych danych ososbistych i dzialanosci takich obroncow zydowskich jak Rabin Michoel Ber Weismndel (Yeshivat Naitra, Slovakia i jego wybitny uczen/ talmudysta Rabin Salomon Shonfeld, powojennie zostal glownym Rabinem w Anglii.

Z biografii RABINA CHAIM MICHAEL DOV WESISMANDL 

Michael Dov Weissmandl.jpg

Michael Dov Weissmandl (ur. 25 października 1903, zm. 29 listopada 1957) – Rabin Ortodoksyjny, znany ze swoich wysiłków na rzecz ratowania słowackich Żydów przed zagładą z rąk nazistów podczas Holokaustu. Był jednym z liderów Bratysławskiej Grupy Roboczej, podziemnej organizacji, która próbowała ratować słowackich Żydów i innych europejskich Żydów przed deportacją do obozów zagłady.

W dużej mierze dzięki Przekupstwu dyplomatów, Weissmandl był w stanie szmuglować listy lub telegramy do ludzi, których miał nadzieję uratować Żydów w Europie, ostrzegając ich przed postępującym nazistowskim zniszczeniem Europejskiego żydostwa. Udało mu się wysłać listy do Winstona Churchilla i Franklina D. Roosevelta i powierzył dyplomacie dostarczenie listu do Watykanu dla papieża Piusa XII.

Wysunął propozycję bombardowania szyn prowadzących do Auschwitz, ale ta, wraz z późniejszymi sugestiami innych, ostatecznie nie została zrealizowana.

Wraz z grupą roboczą pomagał rozpowszechniać protokoły oświęcimskie do Szwajcarii i wielu innych krajów. wywołało to masowe demonstracje w Szwajcarii, kazania w szwajcarskich kościołach na temat tragicznej sytuacji Żydów i szwajcarską kampanię prasową około 400 nagłówków protestujących przeciwko okrucieństwom przeciwko Żydom.

Wydarzenia w Szwajcarii i prawdopodobnie inne względy doprowadziły do groźby odwetu wobec Regenta Węgier Miklósa Horthy ’ ego ze strony prezydenta Roosevelta, Winstona Churchilla i innych. Był to jeden z głównych czynników, który przekonał Horthy ’ ego do zatrzymania Węgierskich transportów z obozów śmierci.

Czytajdalej:

https://en.wikipedia.org/wiki/Michael_Dov_Weissmandl

Deportacja

W październiku 1944 r. Rabin Weissmandl wraz z rodziną został aresztowany i osadzony w pociągu jadącym do Auschwitz.Weissmandl uciekł z zapieczętowanego pociągu, otwierając dziurę piłą, którą ukrył w bochenku chleba. wyskoczył z jadącego pociągu i udał się do Bratysławy.[6] tam on znalazłem schronienie w bunkier w przechowalnia prywatny dom, 

Rezső Kasztner kilkakrotnie odwiedzał bunkier, raz ku konsternacji mieszkańców, w towarzystwie oficera SS Maxa Grüsona.[6] W kwietniu 1945 roku Kasztner odwiedził ponownie, Tym razem w towarzystwie innego oficera SS, który wiózł partię do Szwajcarii ciężarówką z eskortą żołnierzy niemieckich. po przybyciu do Szwajcarii Rabin Weissmandl doznał poważnego zawału serca.

Po wojnie Rabin Weissmandl przybył do Stanów Zjednoczonych, stracił rodzinę i nie był w stanie uratować słowackich Żydów. Na początku był tak zrozpaczony, że tłukł ściany i gorzko płakał nad tym, co spotkało jego lud. później ożenił się ponownie i miał dzieci, ale nigdy nie zapomniał o swojej rodzinie w Europie i całe życie cierpiał na depresję z powodu Holokaustu.

Jego druga zona  była Lea Teitelbaum (1924/5-9 kwietnia 2009), córka Rabina Chaima Eliyahu Teitelbauma i pochodząca z Beregszász na Węgrzech. Z drugą żoną Weissmandl miał pięcioro dzieci.[8]

Utworzenie amerykańskiej jesziwy

Zobacz: Jesziwa z Nitry

W listopadzie 1946 roku Weissmandl i jego szwagier, Rabin Szolom Moshe Ungar, ponownie założyli Nitrzańską Jesziwę w Somerville w stanie New Jersey[9], gromadząc ocalałych studentów z oryginalnej Nitrzańskiej Jesziwy. Z pomocą Rabina Shragi Feivela Mendlowitza, Rabin Weissmandl kupił posiadłość Brewster w Mount Kisco w hrabstwie Westchester w stanie Nowy Jork i przeniósł tam swoją Jesziwę w 1949 roku. Tam założył samowystarczalną społeczność rolniczą znaną jako „osada rolnicza Jesziwy”. Początkowo osada ta nie była mile widziana przez sąsiadów, ale na spotkaniu w Ratuszu, Helen Bruce Baldwin (1907-1994) z pobliskiego Chappaqua, żona korespondenta wojskowego New York Timesa i zdobywcy Nagrody Pulitzera, Hansona W. Baldwina, pod wrażeniem Rabina Weissmandla, broniła jej założenia i napisała list do redaktora New York Timesa w tej sprawie. Weissmandl zaprojektował jesziwę Wspólnoty tak, aby odpowiadała ona talmudycznym opisom osad rolniczych, w których mężczyzna uczył się tory nieprzerwanie aż do wieku odpowiedniego do małżeństwa, po czym w ciągu dnia prowadził gospodarstwo rolne i uczył się wieczorami. Podczas gdy to nowatorskie podejście nie zostało w pełni zrealizowane, Jesziwa rozkwitła. Obecnie osada znana jest jako Gmina Nitra. (Zobacz też Kaszau (dynastia Chasydzka)).

Póżniej

W późniejszych latach Weissmandl cierpiał na przewlekłą chorobę serca i był często hospitalizowany. Na początku zimy 1957 roku doznał ciężkiego zawału serca i był hospitalizowany przez kilka tygodni. Po uwolnieniu wziął udział w bankiecie zbieranym przez jesziwę, a następnie został przewieziony do szpitala. Jego stan zdrowia pogorszył się i zmarł w piątek 29 listopada 1957 roku (65718) w wieku 54 lat.[5] jego druga żona nigdy nie wyszła ponownie za mąż.[8]

Rabin Weissmandl został pochowany na cmentarzu Beth Israel (znanym również jako Woodbridge Memorial Gardens) w Woodbridge w stanie New Jersey, w dzielnicy Khal Adas Yereim Vien. [10]

Wazna ksiazka Rabina Weismandela Min Hameizar

Min HaMeitzar (Jerozolima, 1960) to książka opisująca wojenne doświadczenia Rabina Weissmandla. Tytuł składa się z dwóch pierwszych słów Psalmu 118:5, co oznacza” z głębi rozpaczy”, dosłownie „z cieśniny”. Jest to główna publikacja, w której pojawiają się oskarżenia weissmandla wobec organizacji syjonistycznych.według Yehuda Bauera książka odzwierciedla ideologiczne uprzedzenia Weissmandla i została zredagowana przez krewnych Weissmandla po jego śmierci, ograniczając historyczną wiarygodność książki. Na przykład nie wspomina o dwóch ostatnich transportach ze Słowacji w październiku 1942 r., co przeczy przekonaniu Weissmandla, że łapówki Grupy Roboczej były odpowiedzialne za zaprzestanie deportacji.[12]

Czytaj dalej: 

https://en.wikipedia.org/wiki/Michael_Dov_Weissmandl

Rabin Solomon Shonfeld, to jeszcze jedna wybitna postac z Jesziva Nitra, organizator KINDERTRANSPORT, ratowanie zydowskich dzieci z Niemiec i Austrii do Anglii

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/ff/Solomon_Schonfeld.jpg/220px-Solomon_Schonfeld.jpg

                           Rabbin Salomon Schoenfeldhttps://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/ff/Solomon_Schonfeld.jpg/220px-Solomon_Schonfeld.jpghttps://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/ff/Solomon_Schonfeld.jpg/220px-Solomon_Schonfeld.jpg https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/ff/Solomon_Schonfeld.jpg/220px-Solomon_Schonfeld.jpghttps://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/ff/Solomon_Schonfeld.jpg/220px-Solomon_Schonfeld.jpg

Rabbin Schonfeld studiował w jesziwie w Nyitrze w Austro-Węgrzech (obecnie Nitra, Słowacja) i studiował na Uniwersytecie w Królewcu w Prusach Wschodnich.[2] W Nitrze stał się uczniem i przez całe życie przyjacielem Rabina Michoela Bera Weissmandla, który był jego inspiracją w jego działalności ratunkowej.

W 1933 został rabinem synagogi Adath Yisroel w północnym Londynie, a jego ojciec został dyrektorem raczkującej żydowskiej szkoły średniej. Był przewodniczącym Unii ortodoksyjnych Kongregacji hebrajskich i przewodniczącym Narodowej Rady ds. żydowskich szkół religijnych w Wielkiej Brytanii.

W 1938 r., gdy skala potrzebnej pracy ratunkowej stała się widoczna, został dyrektorem wykonawczym Rady ds. religijnych rabinów, utworzonej pod auspicjami jego przyszłego teścia, Naczelnego Rabina Josepha H. Hertza. W latach 1938-1948 osobiście uratował wiele tysięcy Żydów przed nazistowskimi siłami w Europie Środkowo-Wschodniej. Uważał, że syjonizm wspomagał prześladowania Żydów przez reżim nazistowski.

Podczas Holocaustu

Schonfeld osobiście uratował tysiące Żydów. był bardzo charyzmatycznym, oddanym, innowacyjnym i dynamicznym młodym człowiekiem. Jego działania ratunkowe zainspirował jego nauczyciel w Nitrzańskiej jesziwie, rabin Michael Ber Weissmandl. To wyjaśnia po części jego śmiały i innowacyjny styl ratowania. Jego działalność ratownicza była pod patronatem Naczelnej Rady pogotowia religijnego Rabina, którą utworzył za zgodą Naczelnego Rabina Josepha H. Hertza, swojego teścia.

Jesienią 1938 roku, po Nocy Kryształowej, Julius Steinfeld, przywódca wspólnoty w Austrii, wezwał Rabina Schonfelda, prosząc go o zorganizowanie transportu dzieci do Anglii dla ortodoksyjnej Młodzieży Żydowskiej w Wiedniu. Rabin Schonfeld spotkał się z Yaakovem Rosenheimem i Harrym Goodmanem, prezydentem i sekretarzem Światowego Agudath Israel, ale zanim zdążyli podjąć decyzję o strategii, wsiadł do pociągu do Wiednia. Rabin Schonfeld pomógł Steinfeldowi zorganizować Kindertransport blisko 300 ortodoksyjnych Żydów, zapewniając rządowi brytyjskiemu osobistą gwarancję, aby zabezpieczyć ich wejście.

Ocalił dużą liczbę Żydów za pomocą południowoamerykańskich Papierów ochronnych. Sprowadził do Anglii kilka tysięcy młodych ludzi, rabinów, nauczycieli, rzeźników rytualnych i innych religijnych funkcjonariuszy. Zapewniał im Koszerne domy, żydowskie wykształcenie i pracę.

Rabin Schonfeld zainicjował również duże inicjatywy ratownicze. Pod koniec lata 1942 roku przekonał Biuro kolonialne, aby umożliwiło Żydom znalezienie bezpiecznej przystani na Mauritiusie. W grudniu 1942 r. omówił swoje pomysły na ratowanie z wieloma prominentnymi duchownymi i posłami do parlamentu, a także zorganizował poparcie parlamentarne dla projektu, który zwrócił się do rządu o złożenie deklaracji w następujący sposób:

„W związku z masakrami i głodem Żydów i innych osób w krajach wroga i okupowanych przez wroga, izba ta zwraca się do rządu H. M., po deklaracji Narodów Zjednoczonych odczytanej obu izbom Parlamentu 17 grudnia 1942 r .i w porozumieniu z rządami Dominium i rządem Indii, aby zadeklarował gotowość znalezienia tymczasowego schronienia na swoich własnych terytoriach lub na terytoriach pod jego kontrolą dla osób zagrożonych, które są w stanie opuścić te kraje; zaapelowanie do rządów państw graniczących z wrogimi i okupowanymi przez nie krajami, aby zezwoliły na tymczasowy azyl i tranzyt dla takich osób; zaoferowanie tym rządom, o ile jest to wykonalne, takiej pomocy, jaka może być potrzebna do ułatwienia ich współpracy; oraz zachęcenie innych rządów sprzymierzonych do rozważenia podobnych działań.”

W ciągu dziesięciu dni dwóch Arcybiskupów, ośmiu Biskupów, czterech Biskupów, Episkopat Anglii i Walii oraz 48 członków wszystkich stron podpisało zawiadomienie o posiedzeniu w celu rozpatrzenia wniosku. Ostatecznie liczba posłów popierających projekt wzrosła do 177.

W styczniu 1943 roku Schonfeld współpracował z Eleanor Rathbone nad opracowaniem praktycznego planu ratunkowego, ale napotkali wówczas syjonistyczną opozycję. Projekt parlamentarny pominął Palestynę jako przystań, dlatego też sprzeciwiał się wokalnie, jak miało to miejsce w przypadku inicjatyw Mauritiusa.[6]

Zakładał, że jeśli posiada wyspę, może zapraszać Żydów, którzy mogą uciec z kontynentu, aby przebywali tam nawet przez dłuższy czas. Otrzymał pozytywną odpowiedź od biura kolonialnego, zebrał 10 000 funtów i zakupił Stranger ’ s Cey, wyspę na Brytyjskich Bahamach. Później inny dział kolonialny sprzeciwił się początkowemu poparciu dla planu.[6]

Schonfeld uznał za kolejną porażkę nieudaną prośbę do rządu brytyjskiego o uwzględnienie apelu Rabina Weissmandla o zbombardowanie torów kolejowych do Auschwitz i ewentualnie krematoriów.

Po wojnie wyjechał do wyzwolonej Europy (m.in. do Polski), by przywieźć dzieci i inne osoby do Anglii, pomagać i służyć ocalałym.

Po II Wojnie Światowej

W 1946 roku, po zwycięstwie aliantów, udał się z transportem ciężarówek do obozów koncentracyjnych Auschwitz i Bergen-Belsen, aby pomóc ocalałym przenieść się do raczkujących społeczności. Podróżował samochodem Austin 7 z uzbrojonymi żołnierzami dla ochrony. Stworzył i nosił mundur w stylu wojskowym, aby dać wrażenie, że był oficerem armii.[1]

Założył Liceum Hasmonejskie [2] i inne szkoły, które utworzyły żydowski ruch szkół średnich.[1]

POZNAJEMY ZYDOWSKA HISTORIE Z ZYDOWSKICH ZRODEL !!!!

Ostatni dodatek do rozszerzenia wiedzy pod innym katem, ze zrodel wylacznie zydowskiсh to dwie wazne instytucje:

Ginzach Kidusz Hashem https://www.ganzach.org.il/ w  Bnei Braku

Oraz  Muzeum Martef Hashoa w Jerozolimie http://www.martefhashoah.org.il/

p.s. Moj maz Ernest Braun, byl rowniez uczniem Rabina Weissmandela, opowiadal i i pokazal mi Jeshivat Naitra w Mount Kisco

Kategorie: Uncategorized

4 odpowiedzi »

 1. Eytam zly, zly, Yehuda Bauer dobry, dobry.

  Profesor Yehuda Bauer napisal dzisiaj w JPost jaki to Eitam zly..

  On sam nastraszyl wizytujaca grupe nauczycieli z Norwegii czy ze Szwecji mowiac im :

  „To moze sie tutaj tez powtorzyc ..”
  „Rzad izraelski planuje masowe wysiedlenie arabow, a masowe wysiedlenie prowadzi do masowego morderstwa ”

  Nic dziwnego ze ten ch… uzywajacy Holocaust do napasci na ,rzekome plany rzadu majacego czelnosc nienalezec do Komunistycznej Partii Palestyny, nielubi Eitama.,

 2. Efi Eytan ZOSTAL WYRZUCONY Z WOJSKA PO TYM JAK ZABIL PALESTYNCZYKA Z HELIKOPTERA . TEN FAKT WYGODNIE JEST NIE PAMIETAC TO NIE JEST NAJPIEKNIEJSZA STRONA TEGO FASZYSTY.

 3. „Uważał, że syjonizm wspomagał prześladowania Żydów przez reżim nazistowski.” ….
  WTF ?!!!!!!!!

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.